Z PVC a zejména z polyethylenu se nyní vyráběly různé druhy obalů na potraviny, lahve na nápoje a nákupní tašky. Následovaly rozsáhlé reklamní kampaně, které hlásaly mnohé výhody těchto nových materiálů. Plasty byly lehké, hygienické, odolné a pevné – na rozdíl od skla, kovu nebo keramiky. Byly také tvarovatelné – jak naznačuje slovo „plast“, které pochází ze starořeckého „tvarovat“.
Fenomenální vzestup polymerů nastal s vývojem prvních vytlačovacích vyfukovacích strojů v 50. letech 20. století. Ty umožnily snadnější a rychlejší výrobu plastových lahví a obalů. A společnost ALPLA byla již tehdy v této oblasti lídrem. Tři roky po založení společnosti představili Helmuth a Alwin Lehnerovi v roce 1958 jeden z prvních poloautomatických vytlačovacích a vyfukovacích strojů, legendární Alplamat.
V roce 1954 přibyl další plast, když italský nositel Nobelovy ceny Giulio Natta vyráběl polypropylen (PP). Od 70. let 20. století se pro lahve na nápoje hojně používal polyethylentereftalát (PET), který v roce 1941 vyvinuli chemici John Rex Whinfield a James Tennant Dickson z Velké Británie. PET láhev si nechal patentovat Nathaniel C. Wyeth v roce 1973. Byla nejen lehká a praktická, ale především recyklovatelná.
Historie recyklace se začala psát v roce 1977. Od té doby se materiál, konstrukce, výroba a recyklace stále vyvíjejí.