Co s polámanými sušenkami? Česká firma z nich vyrábí krmiva pro prasata

1. 11. 2023  |  Zuzana Keményová

Olomoucká společnost Cervus ročně zpracuje šest tisíc tun zbytků z cukrovinkové výroby, které by jinak skončily ve stoupě. Vyrábí z nich krmné směsi pro prasata a skot. 

Když se vyrábějí sušenky, létají zbytky. Konkrétně úlomky, nepovedené kusy a také celá balení  keksů a dalších cukrovinek, které se z nejrůznějších důvodů nedostanou na trh. Za běžných okolností tento odpad, který je ve skutečnosti nezávadnou potravinou, končí bez užitku v likvidaci.

V  Olomouci však funguje firma, která přesně tenhle “technologický zlom”, jak se cukrovinkovým zmetkům říká, přeměňuje na nový výrobek. Dělá z něj vysoce výživná krmiva pro krávy a prasata. „Zaměstnáváme pracovníky odpadových místností fabrik, kteří ve vybraných závodech třídí odpad z výroby a jsou tak prvním stupněm kontroly kvality. Tento odpad odebíráme prakticky od všech významných producentů cukrovinek v České republice. Většinou se jedná buď o volně ložený odpad, který přichází v uzavřených kontejnerech, nebo balené výrobky, které dovážíme na paletách,“ přibližuje Martin Mynařík, výkonný ředitel společnosti Cervus. 

Ve finále soutěže

Cervus je zatím jediná firma v Česku, která se zabývá zpracováním tohoto typu potravinářského odpadu, s tímto cirkulární řešením se dokonce dostala do finále soutěže udržitelných podniků.

Firma vznikla už v 90. letech, ale výrobou krmiv, respektive regenerací odpadů, se začala zabývat až od roku 2000. Zakladatel a majitel Petr Šterc je vystudovaným odborníkem na krmiva hospodářských zvířat a jako bývalý zaměstnanec výrobce krmiv přišel s nápadem, že zbytky z výroby sušenek nemusí nutně končit ve stoupě, ale mohou posloužit dál, třeba jako energetický doplněk krmných směsí. Pod značkou Ekpo se tak nyní prodává doplňkové krmivo na bázi biskvitové moučky.

Firma Cervus je zatím první v Česku, kdo se pustil do tohoto způsobu výroby, který je ze své podstaty klasickou ukázkou cirkularity – to, co bylo odpadem, nachází nové využití. Cervus se dokonce díky této inovaci letos probojoval coby finalista do soutěže udržitelných podniků SME Enterprize, který vyhlašuje Generali Česká pojišťovna.  

Rozemlít na moučku a pak… 

V Česku legislativně není možné používat odpad ke zkrmení nebo jej prodávat. „Je tedy velmi naivní a mylné domnívat se, že někdo může vzít odpad z výroby cukrovinek a použít jej jako krmivo, například do krmelců. Toto je v přímém rozporu se zákony, ale bohužel jsme svědky i tohoto obcházení legislativy,“ podotýká Mynařík. 

Aby bylo možné tyto zbytky dále  zpracovávat, je nutné je technologicky přetvořit a zajistit především jejich nezávadnost. „Proto u nás prochází dovezený odpad kontrolou a technologickým zpracováním na základní vstupní surovinu, takzvanou biskvitovou moučku. Která již jako vstupní materiál společně s dalšími přísadami, ředidly a doplňky vstupuje do výroby našeho doplňkové krmiva,“ popisuje Mynařík.                                                                       

Proces zpracování začíná rozbalením balených výrobků, dále se sušenky melou, filtrují a biskvitová moučka se homogenizuje, tedy promíchává, aby byla stejnorodá. Nakonec se pytluje po 25  i 40 kilech nebo do velkoobjemových pytlů. 

Odběrateli jsou jak malí chovatelé dobytka, tak velkochovatelé, ale i výrobci krmných směsí, míchárny a prodejci zemědělských produktů. Hospodářská zvířata sice jedí především šrot, sóju a kukuřici, ale v současné době, kdy se u nich velmi bedlivě sleduje jejich zdravotní stav, produkce mléka nebo růst, neobejdou se krmné směsi bez doplňků a dalších výživových látek a vitamínů.

„Náš produkt je doplňkovým krmivem a jeho doporučené dávkování je do 15 % objemu finální směsi. Jedná se přece jen o energetickou směs, která zvířatům velmi chutná, ale není možné ji dávat přímo bez smíchání s krmnou směsí,“ vysvětluje Mynařík.

Výjimečná technologie

Měsíčně firma vyrobí zhruba 550 tun směsi, což ročně znamená zužitkování téměř 6 tisíc tun odpadů. „Jinými slovy jde o navrácení tohoto množství vzniklého odpadu zpět na trh ve formě krmiv. Jinak by skončil na skládkách nebo přinejlepším v bioplynových stanicích,“ zmiňuje Mynařík. Zájem o toto cirkulární krmivo mírně stoupá a nyní se chce firma v cirkularitě ještě více posunout. Vzhledem k cenám energií plánuje Cervus snížit náklady spojené s výrobou, proto uvažuje o vybudování bioplynové stanice, která by pokryla jejich spotřebu elektrické energie. 

Společnost Cervus je zatím jediná na českém trhu, která ve velkém zpracovává odpad z výroby cukrovinek pro hospodářská zvířata. V Německu a Holandsku existuje několik obdobných výrobců, kteří se ale zaměřují spíše na chlebovou moučku. Nezpracovávají odpad, ale bývalou potravinu, což je legislativně i kvalitativně mnohem jednodušší.

Foto: Daniel Dočekal, ilustrace (DALL E 3)