Jak správně třídit (nejen) vánoční papír

22. 12. 2022
Přírodní vánoční balicí papír

Vánoce jsou každoročně obdobím, kdy i kontejnery na tříděný odpad dostávají plno dárků. Tedy toho, co po nich zbylo. Jen v České republice se podle odhadů použije a vyhodí na 11 km2 balicího papíru, což představuje úctyhodný 25násobek rozlohy Vatikánu! A i když v třídění papíru patříme dlouhodobě k evropské špičce, stojí za to si připomenout, jak co možná nejlépe a ekologicky s vánoční papírovou smrští naložit.

Balíte ekologicky?

Pokud chcete odlehčit životnímu prostředí, zkuste o vánočních dárcích přemýšlet, už když je pořizujete. Třeba se můžete poohlédnout po šetrnějších obchodech, které nabízejí udržitelnou obalovou strategii, nebo alespoň po e-shopech, které si vystačí s elektronickými fakturami.

Dárky pod stromečkem přirozeně chtějí hezky vypadat, není ovšem nezbytné používat ve velkém měřítku oblíbené povoskované či křídové papíry, nebo tašky a krabice s vysoce lesklým povrchem. Možná potěší oko obdarovaných, ale vy byste měli mít na paměti, že je nelze recyklovat – tyto papíry totiž patří do směsného odpadu a nikoli do modrých popelnic.

Vhodnou alternativou jsou naopak přírodní vánoční balicí papíry, jejichž nabídka se v posledních letech výrazně rozšířila. V obchodech najdete mnoho variant, a to dokonce s nápaditými vzory od současných designerů. A kdybyste si náhodou nevybrali, můžete si čistý přírodní papír ozdobit vlastními originálními ornamenty.

Smysluplnou formou recyklace vánočního papíru ale také může být i jeho opětovné použití. Co na tom, že nás tahle praxe kdysi štvala u našich babiček. Když pojmete balení jako hledání nových forem, určitě vymyslíte něco, co ostatním vyrazí dech. Úspěch ale určitě budete mít třeba i s dárkem zabaleným do ozdobného šátku. Takový obal se totiž stane dárkem sám o sobě.

A pokud jste dojetím nad nečekanými dárky plakali a slzy sušili papírovými kapesníčky, vězte, že ty do tříděného odpadu nepatří.

Balicím papírem to nekončí

Papíry z rozbalených dárků jsou jedna věc, ale o pozornost se také hlásí obalový materiál darovaných věcí. Co si počít se všemi těmi možnými kartónovými krabicemi a plastovými pytli, v nichž vám (mnohdy) online objednané dárky dorazily?

Můžete je samozřejmě vytřídit a poslat do příslušných barevných popelnic. Ale nedala by se nějaká ta krabice třeba nápaditě recyklovat, kreativně upravit a využít jako originální obal na jiný dárek? Ať už ji polepíte zbytky loňských i nepoužitých vánočních balicích papírů, ozdobíte koláží z novin, obrázků či známek nebo potáhnete zbytky látek, které se vám válí doma v komoře, získáte něco, co nikdo nemá, a navíc nebudete zbytečně plýtvat novým obalovým materiálem.

Drobnější dárky mohly také dorazit v bublinkových obálkách, které se dají znovu použít například k zabalení ne úplně vhodného dárku, který budete chtít poslat dále do světa. A pokud budete obálky třídit, nezapomeňte, že vnitřní bublinková část patří do žlutých a papírový svršek zase do modrých popelnic. Na rozdíl od obálek s plastovými okénky, která není třeba oddělovat a celek patří rovnou do papíru.

Kam s ním?

Vánoce přesto nemusejí nutně znamenat odpadkovou hekatombu. Stačí, když budete pamatovat na to, jak správně třídit papír a další recyklovatelné materiály, a omezíte množství toho, co jindy bezmyšlenkovitě vyhazujete do komunálního odpadu.

A až Vánoce skončí, nezapomeňte ani na stromeček. Tento bioodpad lze zlikvidovat svépomocí – ideální je ho seštěpkovat a vyhodit třeba na kompost. Případně ho odvezte do sběrného dvora, nebo se řiďte podle pokynů místní samosprávy – obvyklou praxí bývá odkládání stromků u popelnic, případně u kontejnerů k tomuto účelu přistavených.

Text: Petr Christov 
Foto: Shutterstock
Zdroj: jaktridit.cz, samosebou.cz