Zlatá zelená slova aneb 12 inspirativních citátů o udržitelnosti

3. 3. 2024  |  Jan Handl

K udržitelnosti se vyjadřovaly světové osobnosti i v době, kdy to ještě nebylo in. Co k tématu řekli Roosevelt, Drucker a McCartney? 

„Nejlepší způsob, jak předpovědět budoucnost, je tvořit ji.“– Ekonom Peter Drucker vyslovil tezi, kterou je možné aplikovat na různé oblasti života. Jeho konceptem vytváření budoucnosti se ostatně všichni řídíme každý den.

„Musí existovat lepší způsob, jak vyrobit věci, které chceme. Způsob, který nezkazí oblohu, déšť ani zemi.“ – Hudebník Paul McCartney je jedním z nejznámějších vegetariánů, který životní styl bez masa přijal za svůj už v roce 1975. McCartney je aktivistou v řadě oblastí, jako je týrání zvířat. 

„Nemusíme se zapojovat do velkých, hrdinských činů, abychom se podíleli na změně. Malé činy, znásobené miliony lidí, mohou změnit svět.“ – Americký intelektuál Howard Zinn trefně shrnul samotnou podstatu naší snahy o “záchanu planety”. 

„Nečekejte na mimořádné okolnosti, abyste dělali dobré skutky. Zkuste využít běžné situace.“ – Německý kunsthistorik Jean-Paul Richter definoval každodenní rutinu způsobu, jak měnit a utvářet svět k lepšímu.

„Aktivista není člověk, který říká, že řeka je špinavá. Aktivista je ten, kdo ji vyčistí.” – Miliardář a filantrop Ross Perot připomněl, že bychom problémy měli nejen identifikovat, ale hlavně řešit.

„Revoluce udržitelnosti bude doufejme třetím významným sociálním a ekonomickým zlomem v historii lidstva, po neolitické revoluci – přechodu od lovců a sběračů k zemědělství – a průmyslové revoluci.“ I současný britský král Karel je často citovanou osobností například v oblasti ekologického zemědělství.  

„Plány na ochranu vzduchu a vody, divoké přírody a zvěře, jsou ve skutečnosti plány na ochranu člověka.“ – Bývalý arizonský kongresman Stewart Udall pomohl osvětlit prostou skutečnou, že bez zdravého ekosystému nemůžeme přežít.

„Teprve až bude pokácen poslední strom, snědena poslední ryba a otráven poslední potok, zjistíte, že peníze se jíst nedají.“ – Přísloví indiánského kmene Kríků. 

„Na vesmírné lodi zvané Zemi nejsou žádní cestující. Všichni jsme posádka.“ – Kanadský filozof Marshall McLuhan se k věci vyjádřil krátce a výmluvně. Všichni máme svou roli. Někteří hrají větší role než jiní, ale žádná není bezvýznamná.

„Přírody nemáme nikdy dost.“ – Přírodovědec Henry David Thoreau v 19. století zanechal mnoho stop na poli vědy. Kombinoval poznatky ekologie a environmentální historie, dvou základních zdrojů environmentalismu.  

„Největší hrozbou pro naši planetu je víra, že ji zachrání někdo jiný.” – Polárník a zastánce obnovitelné energie Robert Swan říká, že odpovědnost máme my všichni.

„Národ, který ničí svou půdu, ničí sám sebe. Lesy jsou plícemi naší země, čistí vzduch a dodávají našim lidem sílu.“ – Americký prezident Franklin D. Roosevelt, který provedl USA hospodářskou krizí 30. let minulého století, měl celoživotní zájem o životní prostředí a jeho ochranu. Během svého funkčního období se zasadil i o rozvoj národních parků.

Foto: Daniel Dočekal, ilustrace (DALL E 3)