Začala sezóna hubení potkanů. V Praze jich žije několik miliónů

19. 4. 2022

Krysaře zaměstnávala Praha od středověku. Dnes se o hubení potkanů starají deratizátoři. „S kolegy zažíváme zajímavé situace,“ pochvaluje si Zbyněk Kohoutek, jeden z nejdéle sloužících mužů této profese v hlavním městě.

Od konce 19. století pak bylo toto řemeslo organizačně začleněno pod Kanalisační úřad královského hlavního města Prahy. Dnes proti potkanům bojují v dresu Pražských vodovodů a kanalizací. Na rozdíl od minulosti se nepohybují přímo ve stokách, ale návnady kladou z povrchu.

„Do každého kanálů zamíří zhruba jeden kilogram jedu. Za sezónu jich obsloužíme přes 13 tisíc. A moderně řečeno vše děláme za přísných hygienických opatřeních,“ říká Zbyněk Kohoutek, který hubí potkany již čtvrt století.

Pokládat denně nástrahy do kanálů se může někomu zdát rutinní záležitostí. I přes to si na svou práci nestěžuje. Jeden z nejdéle sloužících deratizátorů v Česku oceňuje, že se při práci podívá do různých koutů Prahy, kam by se jinak pravděpodobně nedostal. A také s kolegy zažije mnoho zajímavých situací.

„Jednou jsme takhle prováděli deratizaci na Staroměstském náměstí pod Orlojem. Za minutu měla odbít celá a my jsme akorát otevřeli kanál. Rázem všichni Asiaté začali koukat na nás, co děláme, nahrnuli se k nám a místo na orloj koukali do kanálu. A samozřejmě vše pečlivě fotili,“ směje se.

V Praze probíhá celoplošná deratizace od začátku dubna do konce října. Tradičně začíná na území Městské části Praha 1. Následně se deratizátoři přesunou do dalších lokalit vytipovaných jako rizikové. „Celý červenec a druhá polovina října jsou věnované kontrolám lokalit se zvýšeným výskytem a ošetření míst podle dodatečných požadavků Hygienické stanice a Odboru životního prostředí Magistrátu hl. m. Prahy,“ vysvětluje tiskový mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Pražská kanalizační síť je domovem několika miliónů potkanů. Pravidelnou deratizací kanalizace se daří udržovat počet potkanů na přiměřené úrovni. Bohužel mnoho potkanů je také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam lidé vyhazují odpadky. Rovněž zvýšený stavební ruch vyhání potkany z kanalizace na povrch.

„Dalšími problémovými místy jsou lokality obývané bezdomovci, kteří na pořádek příliš nehledí,“ uvedl Mrázek.

V polovině 30. let minulého století vydal tehdejší Kanalisační úřad vyhlášku, ze které vyplývá, jak by se občané měli chovat, aby výskyt hlodavců byl co nejmenší. Většina uvedených zásad platí dodnes. Jen namátkou: neházet do kanalizace zbytky jídel, zachovávat pořádek v okolí popelnic či nevytvářet černé skládky.

V Praze se traduje, že na jednoho obyvatele připadá čtyři až pět potkanů. Jejich populace se nedá nikdy zlikvidovat, ale pouze regulovat. „A to se s kolegy každý den snažíme,“ uzavírá deratizátor Kohoutek.

Text: Filip Brož
Foto: archiv PVK