Vědci chtějí Zemi ochladit vypuštěním slunečníků na oběžnou dráhu

17. 2. 2024  |  Jan Handl

Vědci zkoumají extravagantní nápad, jak zastavit přehřívání naší planety. Jde o obří paraplata ve vesmíru, která by měly blokovat sluneční svit.

Magazín Futurism upozorňuje na článek v New York Times, kde se píše, že tento nápad z oblasti sci-fi má být dokonce testován. Tým vedený profesorem fyziky Asher Space Research Institute a ředitelem Technion-Israel Institute of Technology Yoramem Rozenem je připraven postavit prototyp obřího slunečníku.

Nebude to ale tak jednoduché. Protisluneční štít se musí rozprostírat na ploše velikosti Argentiny, tedy skoro tří milionů čtverečních kilometrů. Vzhledem k tomu, že je to příliš velká struktura na to, aby mohla být vypuštěna do vesmíru jedinou raketou, Rozen a jeho tým navrhují schéma, ve kterém je do vesmíru vypuštěn roj menších stínidel, který budou při blokování Slunce spolupracovat.

1% postačí

Rozen chce ukázat světu, že nápad ze světa fantazie může být funkčním řešením, které může postupně nabýt obřích rozměrů. Tato myšlenka je zde technicky již desítky let. Namísto úplného zablokování Slunce obřím slunečníkem vědci navrhli, že potřebujeme zablokovat pouze jedno až dvě procenta záření naší hvězdy. I to prý postačí k zmírnění dopadů globálního oteplování.

V loňském roce se tým vědců z Harvardu a University of Utah zabýval myšlenkou umístit do Lagrangeova bodu mezi Sluncem a Zemí prach, a to se stejným cílem – zabojovat proti změně klimatu. Další vědecký tým navrhl použít skutečný „deštník“ přivázaný k asteroidu, aby se dosáhlo stejného účinku.

Sluneční clona by však byla pouze jednou částí řešení, protože zemská atmosféra by stále zadržovala teplo ve formě emisí skleníkových plynů. Ne každý je ale této myšlence nakloněn. Kritici řekli novinářům z New York Times, že sluneční clona by byla neuvěřitelně drahá a nerealistická vzhledem k tempu, kterým se globální oteplování zrychluje.

Zastánci obřího slunečníku na druhou stranu tvrdí, že bychom se při vymýšlení řešení změn klimatu neměli držet zavedených pravidel. Rozen a jeho tým se nyní snaží sehnat peníze na stavbu prototypu, který by měl stát něco mezi 10 a 20 miliony dolarů. 

Podobné nápady

Pokusů o boji proti slunečnímu svitu ve velkém měřítku bylo a asi i bude mnoho. Zmínit můžeme aerosolové částice v atmosféře, které měly odrážet sluneční záření, nebo vytvoření umělých oblastí s vysokým odrazem, jako jsou bílé střechy nebo reflektivní povrchy, které by odrážely sluneční světlo zpět do vesmíru. 

Změna chemického složení atmosféry je nápad, který se u vědců objevuje často. Samozřejmě má potenciální nežádoucí účinky, které by mohly způsobit víc škody než užitku.

Foto: Daniel Dočekal, ilustrace (DALL E 3)