Ve svařovně máme vzduch jako v lese. Podnikatel Libor Musil věří v zelené stavitelství

5. 4. 2023  |  Filip Broz
LIKO-S zelená fasáda

Normální fabrikant, který zezelenal. Tak popisuje sám sebe zakladatel rodinné firmy LIKO-S Libor Musil. Svou první firmu založil měsíc po listopadové revoluci ve svých 27 letech a z počátku se orientoval na stavbu výrobních hal po Evropě.

Dnes je LIKO-S světovým specialistou na příčky do interiéru a také se už osmým rokem soustředí na rozvoj nového produktu – zelených fasád. Musil vidí v zelených stavbách budoucnost a chce být tím, kdo určuje trendy. “Ale když budete chtít zezelenat, tak si musíte připravit peníze, stojí to strašně moc,” říká otevřeně v talkshow Green Apéro.

Green Apéro

Petr Šimůnek, šéfredaktor magazínu Forbes, si každý měsíc pozve inspirativní osobnost, aby společně diskutovali „o businessu, o udržitelnosti, o životě.“ Těchto neformálních talkshow se můžete zdarma zúčastnit (stačí sledovat program inovativního prostoru a vegetariánského bistra Green Table, kde se tyto diskuze konají), případně si můžete rozhovory pustit ze záznamu formou podcastu ZDE.

Devětapadesátiletý Musil, který má doma kořenovou čističku a stádo ovcí, nezastírá fascinaci přírodou. “Když děláte to, co ostatní, tak můžete konkurovat akorát cenou a platebními podmínkami. Tak jsem vždycky hledal něco, co nedělá nikdo. Proto máme v portfoliu několik takových zelených inovací,” vysvětluje svůj podnikatelský přístup.

Zelené fasády nahradí klimatizaci i kanalizaci

Zelené fasády LIKO-S jsou tvořeny rostlinami v košíčcích na zavěšené konstrukci. Do nich je zakomponován systém zavlažování využívající šedou vodu z budovy. Vertikální záhon je nutné opečovat třikrát ročně. “Produktem je chlad a kyslík, díky nim nepotřebujeme v domě žádnou klimatizaci a významně ušetříme také za vytápění,” říká Musil.

Prototypem a výkladní skříní tohoto produktu je LIKO-Noe®, budova vývojového centra stojící u rybníčku ve slavkovském areálu firmy. Dům téměř celý pokrytý zelení pracuje s energiemi z přírodních zdrojů a nepotřebuje napojení na kanalizaci.

Musilův tým postupně zkouší instalovat zelené fasády na větší a větší celky a rekordmanem je svářečská hala LIKO-Vo. Musila nezaskočí ani otázka na finance ve srovnání s běžnou halou. Ten postupně pomocí konkrétních čísel vypočítá návratnost takového projektu na 4-5 let. “Některé benefity si ani předem neuvědomíte, je to svařovna a lidé tam dýchají vzduch jako v lese. Navíc okolí této haly je v létě nejchladnějším místem ve Slavkově a to tu máme zámecký park,” říká Musil s tím, že běžné haly naopak své okolí extrémně přehřívají.

Každá koruna vložená do přírody se stokrát vrátí

Jeho touha ozelenit nejen české stavitelství stála LIKO-S desítky milionů, ale už nese plody. Na zelené fasády mu denně chodí několik poptávek, rodí se první konkurenti, příští rok už Musil od této byznysové linky očekává černá čísla. To však neznamená, že je s vývojem fasád u konce. V plánu je ještě chytřejší závlaha, snímání vitality rostlin, zkoumání vlivu světových stran, výšky či větru na fungování fasády. „Vždy je kam se posouvat a každá koruna vložená do přírodních procesů se stokrát vrátí,“ tvrdí.

Libor Musil je příkladem podnikatele, který nejede na zelené vlně, protože je to trendy. Vlny sám tvoří, i když ho to nemálo stojí. “Brali jsme přírodu jako dodavatele, les pro nás byla fabrika. Ale příroda je banka. Správný hospodář investuje a žije z těch výnosů, nežere tu podstatu,” uzavírá.

Text: Jolana Kubátová
Foto: zivestavby.cz