Vánoční výzdoba v souladu s přírodou

23. 11. 2022  |  Filip Broz
Zdobení vánočního stromečku sušenými pomeranči

Období Adventu a Vánoc každoročně přináší velká očekávání. Jako bychom snad měli co do činění se specifickým ročním obdobím, které má svá pravidla a zákonitosti. A nejde přitom pouze o vánoční nadílku, spoustu cukroví a sledování televizních pohádek. Ke konci roku neodmyslitelně patří také tematická výzdoba, která nás na jedinečné svátky správně naladí a přispěje k tomu, abychom se během nich cítili co nejpříjemněji. Jak si ale udělat vánoční výzdobu co nejhezčí a zároveň vše sladit s tím, aby nedostala na frak příroda?

Tradice v souladu s přírodou

Spoustu inspirace pro ekologičtější Vánoce můžeme načerpat v minulosti – od našich předků a z lidových tradic. Umělým vánočním stromečkům snad už (zase) odzvonilo a vy si také určitě raději dopřejete dotyk přírody v podobě živého stromku. Nemusíte se přitom ani obávat, že by kvůli jejich prodeji byly masově a neodborně káceny lesní porosty, neboť vánoční stromky jsou zpravidla pěstovány ve speciálních školkách.

Nikdo vás také nebude nutit, abyste si stromek věšeli ke stropu, jak to bývalo zvykem, když se k nám tato tradice na počátku 19. století dostala. Namísto toho si ale můžete pořídit jehličnan v květináči a po svátcích ho vysadit třeba na zahradu.

Ozdoby mohou vonět

Připomínka lidových tradic na stromečku jde ruku v ruce s radostí z přírodní vánoční výzdoby. Na stromeček se proto výborně hodí ozdoby ze slámy, ale také třeba z přírodních surovin, jako jsou ořechy, jablka, skořice či sušená kolečka pomerančů a citrónů. Jako doplněk přijdou vhod látkové stužky či přírodní lýko. Voňavé ozdoby si zase můžete vyrobit z ozdobených perníčků. A neříkejte, že byste na špičku stromečku nezvládli třeba z papíru vyrobit originální hvězdu, jakou nikdo nemá!

Všechny tyto dekorace mají navíc jednu skvělou vlastnost: během Adventu se na jejich přípravě a tvorbě může podílet celá rodina. A perníčky se po Vánocích dají sníst.

Pokud budete chtít stromeček rozzářit a netroufnete si ho z bezpečnostních důvodů osadit svíčkami, zvolte rozhodně světýlka s LED diodami, které jsou úsporné a dlouho vydrží.

Vánoční výzdoba DIY z vás udělá hvězdu

Inspirace na vánoční výzdobu najdete spoustu na sociálních sítích – zkuste se poohlédnout po nějakých tipech třeba na Pinterestu či v instagramových reelsech. Možná se budete divit, jak nápaditě se dá pracovat se zbytky papíru, šiškami, chvojím nebo kousky kůry. Všechny tyto materiály navíc snadno a zdarma seženete doma či při odpolední procházce, případně je pořídíte v zahradnictví.

Ani adventní věnec rozhodně nemusíte draze kupovat. Mnohem více zábavy si užijete, když si ho zkusíte vyrobit sami. A nemusí být ani kulatý. Navíc můžete bez problémů využít pevný základ věnce a držáky na svíčky, které máte z loňska. Zrecyklovat již jednou použité dekorace či jejich části už totiž dávno není ostuda. Naopak. Ostatně betlém si nejspíš taky nepořizujete každý rok nový.

Dárky s nádechem ekologie

Netřeba rozhodně připomínat, že vlastnoručně vyrobený dárek udělá mnohem větší radost než ten koupený. Ovšem ani nákupu vánočních dárků se nemusíte kategoricky bránit. Zkuste ale při nákupech myslet na to, zda kupujete zboží od lokálních výrobců. Rozhodně není nezbytné, aby za vámi laciné dárky putovaly přes půlku světa. V e-shopech či kamenných obchodech najdete mnoho kvalitního zboží od tuzemských firem, které se hlásí k udržitelnosti. Takové dárky možná nebudou úplně nejlevnější, ale zato z nich bude cítit poctivá práce a řemeslo. Ostatně kdy jindy, než na Vánoce stojí za to si dopřát něco výjimečného.

A i když možná zrovna od vás nikdo nečeká, že ostatní obdarujete vlastnoručně vyrobeným dárkem, mohli byste to pro jednou alespoň zkusit: pochlubte se třeba speciálním vánočním likérem či domácím mýdlem. Mimochodem – s nějakými nápady by vám mohly poradit třeba i děti, co myslíte?

Text: Petr Christov
Foto: Shutterstock
Zdroj: zdrave.cz, living.cz