Sprchování mlhou, pěstování korálů nebo párky z mořských řas?

17. 8. 2023  |  Zuzana Keményová

Jak sílí trend udržitelnosti napříč byznysem, roste i počet zajímavých podnikatelských nápadů, které mají ambici posunout život lidí na planetě Zemi směrem k větší udržitelnosti. Ecoista přináší výběr nejzajímavějších zelených startupů, které v posledních letech vznikly v zahraničí. 

  1. Bluebird Climate 

Bluebird Climate je kalifornský startup, který firmám usnadňuje vypočítat a přehledně zobrazit dopad jejich výrobku na životní prostředí. Výrobci jednoduše nahrají své produkty do speciálního softwaru a online vidí, jaký dopad má obal i obsah výrobku. 

Ekostopu mohou také porovnat s konkurencí. Firmám, mezi nimiž je mnoho výrobců kosmetiky, to umožňuje být ve svém eko-marketingu transparentní a také motivovat své dodavatele, aby přicházeli s udržitelnějšími koncepty obalů i surovin pro výrobu.

Firma založená v roce 2021 vyvíjí chytrý software, který umí vyhodnocovat uhlíkovou stopu materiálů, výrobního procesu, dopravy nebo obalů. Jejími klienty jsou úspěšné beauty společnosti jako je Glossier, Dieux Skin nebo Plus

„Lidé mají často dojem, že udržitelný musí nutně znamenat ‚dražší‘, to ale není pravda. Naopak je to o vyšší efektivitě,“ řekla v rozhovoru pro magazín Coveteur spoluzakladatelka Bluebird Climate Anisha Gupta. Bluebird Climate již má čtyři investory z řad venture kapitálových fondů a sedm zaměstnanců. 

  1. Viva Maris

Německá firma Viva Maris je na trhu již od roku 2014 a jejím cílem od začátku bylo znovuobjevení mořských řas, do té doby na Západě spíše podceňované suroviny. Dnes především pro vegetariány z mořských řas vyrábí párky, pomazánky, těstoviny, různé druhy omáček, ale také třeba freshe. Její produkty se vyznačují tím, že neobsahují žádnou sóju ani palmový olej. 

Viva Maris zdaleka nebyla první potravinářskou firmou, která začala ve velkém používat mořské řasy, unikátní je však v tom, že z nich vyrábí běžné potraviny, jež lidé jedí na denní bázi. Vzhledem k tomu, že zhruba 70 procent zeměkoule pokrývají moře, mořské řasy tvoří asi tři čtvrtiny ročního přírůstku rostlin na planetě. A to bez nutnosti hnojení, bez použití pesticidů a bez odlesňování. Produkty tohoto startupu jsou k dostání na specializovaných e-shopech se zdravou výživou.

  1. Bottle+ 

Dvojice mladých Švýcarů vyvinula šikovnou láhev na vodu, která pomocí malé nádržky na CO2 připojené ke dnu láhve mění obyčejnou vodu na perlivou. 

Designová láhev, jež se prodává za v přepočtu 2800 korun, má snížit enormní množství jednorázových PET lahví od perlivé vody na jedno použití. Právě ty často končí na skládkách a v oceánech. Nová láhev by s jednou náplní měla vyrobit ekvivalent 15 lahví perlivé vody a lze ji konzumovat v práci i na cestách. Bottleplus již přilákala prvního investora, venture kapitálový fond Atlantic Food Labs. 

  1. Inti-Tech 

Chilský startup přišel s řešením, jak vyčistit kilometry čtvereční solárních panelů bez použití kapky vody. Jejich roboti fungují na bázi vysokofrekvenčního čištění a po panelech přejíždějí autonomně, bez nutnosti lidské obsluhy. 

Zakladatelé startupu tvrdí, že jejich roboti bez vody jsou levnější a účinnější než tradiční metody čištění. Tato technologie může v malých elektrárnách čistit na vyžádání a každý týden, zatímco větší elektrárny mohou získat řešení na míru. Roboti jsou určeni pro pouštní a polopouštní oblasti, a pokud si poradí s nimi, není důvod je nepoužít i v mírnějších podmínkách. Inti-Tech startup má již šest investorů, především venture kapitálových fondů.

  1. FuelGems

Myšlenka texaského startupu FuelGems je jednoduchá: spíše než vyrábět nové typy pohonů, jako třeba elektrický nebo vodíkový, upravme na paliva, která už máme a udělejme je více ekologickými. Fuel Gems proto vyrábí aditivum do paliva, které snižuje emise vznikající při spalování nafty, benzinu a biopaliv. 

Jde o malé dávky nanočástic na bázi uhlíku, které podle tvrzení tohoto startupu dokáží ušetřit až 50 % nebezpečných znečišťujících látek vycházejících z motoru během jízdy. Do Fuel Gems investoval venture kapitálový fond Sputnik ATX a v roce 2020 společnost dokončila crowdfundingovou kampaň, v níž jí lidé poslali téměř dva miliony dolarů. 

Jak uvádí technologický server Benziga, FuelGems doufá, že svou aditivní technologii rozšíří do čerpacích stanic a rafinerií. „Nanočástice lze velmi snadno a levně přidávat do paliva již v rafineriích. Na světě je zhruba 700 rafinerií, pokud Fuel Gems bude působit třeba jen ve 20 % z nich, má toto aditivum potenciál velmi rychle upravit obrovské množství paliva,“ připomíná autor článku Nick Thomas.

  1. Cirrus Shower

Co takhle se nesprchovat, ale rosit se? S touto myšlenkou pracuje francouzský startup Cirrus Shower, který vyvinul a prodává speciální hlavice na sprchy. Místo klasického vodního proudu využívají systém rozprašování vody, která promění sprchu v tlakovou mlhu. Tímto rozprašováním lidé ušetří 45 až 75 % vody oproti klasickému proudu sprchy, tvrdí Cirrus Shower. 

Sprcha se hodí především do oblastí, kde je voda vzácná a musí se jí šetřit. Startup ovšem říká, že i v oblastech s dostatkem vody pomůže k větší udržitelnosti. Cirrus Shower začal v roce 2017 na crowdfundingovém server Kickstarter, kde jej podpořilo více než šest tisíc lidí. Firmě do začátku poslali přes 760 tisíc eur.  

  1. Coral Vita 

Co takhle pomoci oceánům obnovit korály tím, že je předpěstujeme na farmách? Pustil se do toho bahamský startup Coral Vita. Ve speciálních korálových farmách využívá high-tech metody vyvinuté v mořských institucích po celém světě a díky nim pěstuje korály až 50krát rychleji než v přírodě. 

Zároveň, jak tvrdí, zvyšuje jejich odolnost vůči klimatickým změnám, což má vést k co nejefektivnější obnově útesů. Jde o chov, při kterém se z útesů sbírají úlomky korálů, které se dále chovají na farmách, dokud nedosáhnou dospělosti. 

Zástupci Coral Vita vybírají ty korály, které v laboratorních podmínkách prospívají nejlépe a jsou nejvíce odolné vůči oteplujícímu se oceánu. Poté se instalují na místa, která je potřeba oživit. Jde tedy o jakousi formu asistované evoluce. Startup tvrdí, že tato metoda se desetiletí testovala, ze začátku jako malé komunitní projekty po celém světě. Ukázalo se, že jde účinný způsob obnovy degradovaných útesů a že tato místa opět ožívají. V roce 2021 tento startup získal první místo v soutěži The Earthshot Prize, v kategorii ochrany oceánů.

Foto: Ilustrace, Daniel Dočekal