Papírová brčka jsou horší než plastová – obsahují totiž “věčné chemikálie”

8. 1. 2024  |  Jan Handl

Papírová brčka provází jeden opomíjený problém. Kromě toho, že jejich používání je často na hraně artistického čísla, jsou velmi často „PFAS pozitivní“. Takzvané věčné chemikálie obsahuje 90 % papírových brček.

Přešli jste od plastových brček, která jsou mnohdy považována za symbol plastového znečištění planety (vzpomeňte si na srdcervoucí záběry želv, kterým v nozdrách uvízla plastová brčka), k brčkům papírovým? Pokud ano, tak je tu jedna špatná zpráva. Belgický tým vědců tvrdí, že papírová brčka obsahují více škodlivých chemikálií než plastová, navíc ve vyšších koncentracích.

Jedině nerez

Vědci podle magazínu Neoscope zjistili, že per- a polyfluoralkylové látky, neboli PFAS, známé jako „věčné chemikálie“, byly častěji detekovány v materiálech rostlinného původu, jako je papír a bambus. 

„Brčka vyrobená z rostlinných materiálů, jako je papír a bambus, jsou často propagována jako udržitelnější a ekologičtější než ta, která jsou vyrobena z plastu,“ uvedl environmentalista z univerzity v Antverpách Thimo Groffen. „Přítomnost PFAS v těchto slámkách však znamená, že to nemusí být nutně pravda.“

Vědci zkoumali 39 různých brček na pití vyrobených z pěti různých materiálů: plastu, nerezové oceli, bambusu, skla a papíru. Chemikálie PFAS objevili v 27 z nich. 90 % papírových brček a 75 % plastových testovaných brček tyto chemikálie obsahovaly. Papírová brčka měla navíc mnohem vyšší koncentrace PFAS než plastová. Téměř všechna ostatní brčka vyrobená z různých materiálů PFAS také obsahovala, kromě brček z nerezové oceli.

Odpuzování vody

Výrobci v rostlinných brčkách používají PFAS, aby byla více vodoodpudivá. Papírová brčka jsou přitom značně nepraktická a po několika locích je jejich průchodnost mnohdy na hranici použitelnosti. Zprávy o závadnosti papírových brček demonstrují, že pro spotřebitele je obtížné činit ekologická rozhodnutí, když většina z možných variant obsahuje jedy. Belgická studie je výsledkově v souladu se starší studií z roku 2021, která odhalila „věčné chemikálie“ v papírových brčkách a zjistila, že plastová brčka neobsahují žádné měřitelné množství PFAS.  

Jen v USA se podle některých odhadů spotřebuje půl miliardy jednorázových brček za den. Ať už jde o papír nebo plast, jedná se o neuvěřitelné množství odpadu. Na chemikáliích PFAS je nešťastné, že některé jsou rozpustné ve vodě. Co má tedy člověk, který potřebuje nebo chce při pití používat brčko? Uchýlit se k nerezu či sklu, které jsou v případě brčka z mnoha pohledů značně nepraktickými materiály? Nebo prostě pít normálně bez nějakého nástroje – tak jako je ostatně člověku přirozené.

Foto: Daniel Dočekal, ilustrace (Dall E 3)