Obránci zvířat si posvítili na “zrádce slepic”, snaží se bojovat s rituálními porážkami zvířat i týráním psů

22. 7. 2025  |  Věra Keilová

Je to už deset let, co u nás vznikla organizace Obránci zvířat (OBRAZ), která se zasazuje o systémové změny chovu zvířat a zacházení s nimi. Vede řadu kampaní, pracuje s veřejností a jejím zatím největším úspěchem je zákaz kožešinových farem v ČR. V cílové rovince je kampaň za konec klecových chovů slepic, jejíž aktuální fáze má název Zrádci slepic. 

Když se veřejnost díky investigativním záběrům v r. 2018 poprvé dozvěděla, jak to vypadá v klecových chovech, aktivně se zapojila do kampaně, v níž se obchodní řetězce a supermarkety zavázaly, že nebudou prodávat klecová vejce. Některé to již splnily a další se k tomuto kroku zavázaly ke konci roku 2025. Nyní však mlží, což nasvědčuje tomu, že toto opatření přijmout nechtějí. Na bezklecových vejcích totiž chtějí mít velkou marži, přestože v produkčních nákladech je oproti vejci z klecového chovu rozdíl jen několik haléřů na jedno vejce. 

„Zatímco v r. 2018 bylo u nás slepic chovaných v klecích 90 %, dnes je většina chovů již bezklecových. Jde o podestýlkové chovy nebo chovy s volným výběhem, takže těchto vajíček je dostatek a sami farmáři odvedli obrovský kus práce,“ vysvětluje tiskový mluvčí OBRAZu Pavel Buršík. Proto je podle něj třeba na obchodní řetězce a supermarkety znovu vyvinout tlak, aby z prvotního slibu nezbyl jen cár papíru. Od roku 2027 vstoupí v účinnost zákonný zákaz, kdy klecový chov slepic bude již nelegální. S miliony zvířat se však stále zachází jako s komoditami, přestože cítí bolest a prožívají emoce podobně jako lidé. Při klecovém chovu stráví slepice celý život v malé kleci, kde jich je namačkáno zhruba dvacet a na každou z nich připadá prostor jen o málo větší než papír A4. 

Albertova krutost

Každá kampaň je nová výzva a možná jste už také slyšeli o kampani Albertova krutost týkající se chovu kuřat na maso. Zatímco dříve rostla 90 dní, dnes je to jen 30 až 40 dní. Tak zvaným rychlokuřatům (brojlerům) se pod rychle rostoucí váhou lámou kosti, trpí proleženinami a jejich krátký život je plný utrpení. European Chicken Commitment proto požaduje konec chovu rychlerostoucích plemen. 

„Supermarket Albert ročně odebere a prodá asi šest miliónů kuřat a používá reklamní slogany jako O naše kuřátka je dobře postaráno. Tento marketing pochází ze supermarketů Albert v Holandsku a v Belgii, kde má však na rozdíl od situace u nás opodstatnění, protože se zde prodávají kuřata opravdu z dobrých chovů. Albert v ČR naši organizaci žaluje za vyjádření, že rychlokuřata jsou nemocná, požaduje zákaz této kampaně a omluvu. Možná, že rozsudek bude už v srpnu,“ vysvětluje Pavel Buršík a dodává, že průzkum mezi chovateli ukázal, že sami by na lepší podmínky chovu přistoupili ochotně a rádi. Více viz webová stránka www.zradcislepic.cz

Na začátku byl OBRAZ čistě dobrovolnickou organizací, nyní čítá asi třicet profesionálů, kteří zde pracují na hlavní nebo částečný úvazek. Dále jsou na organizaci navázány asi dvě stovky aktivních dobrovolníků z celé republiky připravených pomoci kdykoliv, pobočky OBRAZu jsou v Praze, Brně a v Ostravě. „Sami bychom toho moc nedokázali, proto při kampaních mobilizujeme veřejnost — desítky, možná stovky tisíc lidí, aby se do nich zapojili, využili svého hlasu, napsali poslancům, senátorům, obchodním řetězcům atd. Důležitá je také práce se sociálními sítěmi a vydávání tiskových zpráv. Marek Voršilka, který organizaci zakládal, strávil předtím nějaký čas v zahraničí, kde sbíral zkušenosti a viděl, že je potřeba, aby kampaně byly profesionální a zároveň i aktivistické,“ říká Buršík. 

OBRAZ u nás také spolupracuje s dalšími organizacemi, jako je Svoboda zvířat a česká pobočka mezinárodní organizace Compassion in World Farming. A jak OBRAZ získává prostředky pro svoji činnost? Jde o peníze od drobných dárců, kteří přispívají třeba jen několika stokorunami. Lidí, kterým u nás záleží na zvířatech, mají je rádi a mají k nim dobrý vztah, je u nás naštěstí hodně, což mimo jiné dokazuje počet domácích mazlíčků. 

O Silvestru bez rachejtlí

Všichni víme, jak zvířata trpí na konci roku, kdy přicházejí ke slovu ohňostroje, dělbuchy apod. OBRAZ se proto nyní zasazuje o novelizaci zákona o pyrotechnice a poslaneckou sněmovnou novela už prošla. Pokud ji schválí také senát, přelom roku 2025 by už pro zvířata měl být snesitelnější. Novinkou jsou například ochranné zóny 250 m kolem nemocnic, domovů důchodců, zemědělských chovů, záchranných stanic apod. Také budou posíleny pravomoce obcí zakázat pyrotechniku na svém území úplně. 

Především v létě je zase problém dálková přeprava zvířat na porážku, a to především na Blízký východ, kde jsou jakékoliv nároky na slušné zacházení se skotem nevymahatelné. Kromě toho zde dochází k rituálním porážkám bez omráčení. Proto OBRAZ požaduje, aby se z Česka, ideálně z EU, nevozila zvířata do třetích zemí. 

„Kampaň s názvem Inspekce se pro změnu věnuje individuálnímu týrání zvířat. Když někdo vidí, že soused má třeba stále přivázaného nebo pohublého psa a nahlásí nám to, prošetříme to, ale v akutním případě týraní zvířete je třeba volat policii,“ uzavírá Pavel Buršík, přestože ani tím aktivity OBRAZu nekončí. Usilovně se také snaží inspirovat lidi k tomu, aby co největší část jejich jídelníčku pokrývala rostlinná strava, které je nejen šetrnější k přírodě, ale také má své velké zdravotní přínosy. 

Foto: OBRAZ, Human Cruelties / We Animals