Desatero pro sustainable dovolenou. Proč, například, pít lokální pivo, či si připlatit za emise

30. 8. 2023  |  Lubomír Heger

Jak se chovat na dovolené, abychom co nejméně poškozovali životní prostředí? Cestujte hromadnou dopravou, vynechte igelitky a balenou vodu a v hotelu se chovejte jako doma. 

Ecoista připravil 10 praktických tipů, jak se na cestách chovat šetrně k životnímu prostředí. Že jsou to všechno věci, které známe? Dobře, a teď k sobě buďme upřímní: kolik z nich skutečně dodržujeme…

Balte s rozumem. Zabalte si jen to, co opravdu potřebujete, planeta vám poděkuje. Při létání se počítá každé kilo, čím víc letadlo váží, tím víc uhlíkových emisí produkuje.

Cestujte po zemi. Když už se neobejdete bez leteckého přesunu, minimalizujte počet letů a tím pádem i vaší uhlíkovou stopu. Ze země si navíc pořádně užijete výhledy do okolní krajiny. Z mnohakilometrové výšky místní krásy přírody neuvidíte.

Vynechte igelitky. Při balení potřebných věcí i na nákupech v místní tržnici dejte přednost látkovým taškám. Příroda totiž igelitky biologicky rozloží třeba až za 500 let, své stopy na výletě jistě nechcete nechávat tak dlouhou dobu.

Sdílejte zátěž. Jet veřejnou dopravou je jedna z nejlepších věcí, které můžete při cestování udělat. Znamená to, že nevytváříte žádné další uhlíkové emise ze soukromé dopravy. Cestovatelský zážitek bude lepší a ještě si poklábosíte s místními, což je obvykle skvělá zkušenost.

V hotelu se chovejte jako doma. Nedožadujte se čistých ručníků, pokud to není nezbytně nutné. Sprchujte se krátce, a když opouštíte pokoj, vypínejte klimatizaci a spotřebiče. Šetrný přístup k životu si prostě vozte s sebou.

Pijte lokální pivo. To je většinou kvalitní a chutné, kromě toho snížíte své „pivní kilometry“. Globální pivní značky mají totiž pravděpodobně nacestováno víc než vy. Dávejte přednost i ostatním místním produktům. Vyzkoušíte nové chutě, podpoříte lokální farmáře a nezapomínejte ani na to, že mají mnohem menší uhlíkovou stopu.

Vynechte balenou vodu. I na zdánlivě nedostupných místech můžete svou cestovní lahev plnit nezávadnou a filtrovanou vodou. Plastové lahve s balenou vodou představují obrovské množství odpadu.

Držte se cest. Snažte se co nejméně zasahovat do přírody okolo. Při pěší turistice choďte po značených trasách a držte si distanc od všech zvířat, na která narazíte. Pokud sejdete mimo vyšlapanou cestu, může se stát, že podupete chráněné nebo ohrožené rostliny.

Menší skupiny cestovatelů mívají menší dopad na životní prostředí. Když už chcete využít cestovní agenturu, ujistěte se, že nejde o nějaký masivní nájezd do odlehlých krajin a optejte se, zda agentura nějak podporuje komunitu, kam vozí své klienty.

Zaplaťte za své emise. Některé cestovní agentury nejen že emise snižují, ale také umožní cestovatelům kompenzovat ty, které zbydou. Uhlík z dopravy, ubytování a odpadu jsou vyčísleny a náklady na kompenzaci zahrnuty v nákladech na cestu.

Foto: Daniel Dočekal, ilustrace