Miloš Jelínek z Recovery: Jak odpadu vdechnout nový život

3. 10. 2023  |  Jana Bábiková

S Milošem Jelínkem, manažerem klíčových zákazníků ze společnosti Recovera, která od loňského roku patří do skupiny Veolia, jsme si povídali o chytrých řešeních, které snižují náklady. 

V médiích se často mluví o oběhovém hospodářství. Řada firemních zákazníků ale neví, jak začít..

Začít se dá úplně jednoduše. Velmi pomáhá kvalitní třídění odpadu přímo ve výrobním procesu – v místě vzniku odpadu. Stačí, aby například u plastového odpadu zaměstnanec nevhazoval vše do jedné nádoby, ale aby byly připraveny nádoby pro určité druhy plastového odpadů. Pokud se nám podaří zákazníka k třídění přesvědčit, můžeme mu za vytříděný odpad zaplatit. 

Recovera platí za vytříděný odpad?

Ano. Pokud firma vytřídí odpad už v místě vzniku odpadu, vytvoří tím hodnotu, za kterou jí zaplatíme. Prakticky všechny firmy v mém portfoliu už třídí odpad na místě vzniku a za vytříděný odpad jim platíme. U běžného nevytříděného plastového odpadu, například ze žlutých kontejnerů, platí naopak zákazník nám. 

Většina firem se snaží snížit náklady. To se jim logicky musí líbit.  Co dalšího nabízíte?

Nabízíme komplexní outsourcing, který zahrnuje zabezpečení manipulačních prací, převoz odpadu z místa vzniku na shromažďovací plochu, přípravu, převoz, zpracování i kompletní administrativu spojenou s odpady. Zákazníci se díky outsourcingu mohou zaměřit na svoji hlavní činnost a starost o odpady nechat zcela na nás. 

Kromě outsourcingu mohou zákazníci samozřejmě využít  i dílčí služby spojené se zpracováním odpadu. Dokážeme se postarat o veškeré firemní zákazníky – například chemické provozy, sklářský, slévárenský, automobilový průmysl, stavebnictví, potravinářství, ale i zdravotnická zařízení a mnoho dalších. 

Co se vám osvědčilo?

Hledat cesty, jak vytvořit nadhodnotu a část vzniklého odpadu znovu využít. Například kartonové dutinky ze strečové folie neumí lisovací stroj zpracovat a běžně končí ve spalovnách. My jsme našli firmu, která dutinky nařeže na potřebnou délku a využije pro navíjení jiného materiálu. Prostě odpad, který by jinak skončil ve spalovně, vracíme k dalšímu využití. Navíc se díky tomu zákazníkovi snižuje množství produkovaného odpadu, protože je převzat jako materiál, nikoli odpad.

Na trhu působí firmy, které jsou označovány jako obchodník s odpady” a zprostředkovatel”. Jaký je v tom rozdíl?

Obchodník s odpady nakupuje od zákazníka druhotné suroviny jako jsou například folie, polystyren, PET obaly, technické plasty z automobilového průmyslu, papírové kartony a mnoho dalších – tedy odpady s tzv. kladnou hodnotou. Musí mít příslušná povolení k obchodování pro konkrétní druhy odpadů od krajského úřadu a za odpady je zodpovědný, přestože je často vůbec nemá fyzicky v držení. 

Oproti tomu zprostředkovatel provádí svou činnost pouze na základě ohlášení krajskému úřadu a vlastně jenom smluvně zprostředkuje předání odpadů – například na skládku nebo do kompostárny. Vlastníkem odpadu je po celou dobu zákazník.

Recovera má obě tyto oprávnění a navíc poskytuje další služby…

Ano. Obchodník nemůže přijmout od zákazníka například nebezpečné odpady, objemný odpad, směsné obaly – tedy odpad, za který by mu zákazník zaplatil. Obchodníci nemají zpravidla ani vlastní zařízení na zpracování odpadu, nemohou tedy poskytovat opravdu komplexní služby.

Recovera vykupuje všechny druhy odpadů, které jsou určeny k výkupu a zároveň dokáže odstranit veškeré nebezpečné odpady, včetně speciálních odpadů například ze zdravotnictví. 

Náš komplexní outsourcing, zahrnuje manipulační práce, stálou havarijní službu, facility management včetně security a úklidových služeb. Velmi žádané je také poradenství při plnění legislativních povinností, které zákazníkům pomáhá komplexně a dlouhodobě či na základě individuálního požadavků – například při roční evidenci odpadů. 

Na co kladete při spolupráci důraz?

Nikdy nekončíme tím, že jsme vyhráli výběrové řízení a podepsali smlouvu. Veškerý proces tím naopak začíná. Naším cílem je zákazníkovi přinést maximální úsporu nákladů, maximální využití vzniklých odpadů a u vybraných odpadů nalézt nové využití. Je důležité, aby se zákazník mohl plně soustředit na výrobu a práce spojená s odpady byla minimální. 

Se zákazníky jsme v pravidelném kontaktu, jezdíme do provozů a sledujeme novinky ve výrobě. To nám umožňuje průběžně zefektivňovat proces a nabízet nové možnosti u nových druhů odpadů. Velmi pomáhají i pravidelná proškolení, která se u některých zákazníků opakují každého půl roku. Zabere to půl hodiny, ale má to velký dopad na celý následný proces. 

Jaké máte výsledky?

Uvedu příklad. Před 9 lety jsme začali spolupracovat se zákazníkem z automobilového průmyslu, který v té době měsíčně skládkoval 14 tun plastových výlisků a vtoků. Ihned po uzavření spolupráce jsme 60 procent z tohoto množství dokázali vytřídit, zbytek byly kontaminované výlisky a vtoky, které tehdy nebylo možné dále zpracovat a skončily na spalovně. 

Po dvou letech jsme ke každému lisu umístili pytle na odpad a vyčlenili dva naše dělníky na výměnu pytlů, manipulaci a třídění výlisků a vtoků. Výrazně jsme tak snížili kontaminaci výlisků a dosáhli 95 procentní úspěšnosti při třídění odpadu. 

V dalším kroku jsem vybrané druhy plastového odpadu podrtili a vytvořili tak pro něj nadhodnotu. Za plastovou drť dostává zákazník mnohem více zaplaceno a snižuje se tím i množství odpadu, protože drť je od zákazníka převzata, jako materiál. A tím zdaleka nekončíme.

Pokud to ve výrobním procesu jen trochu jde, hledáme cesty, jak odpadu vdechovat nový život. Naším cílem je maximálně zefektivňovat procesy, snižovat náklady a hlavně přinášet zákazníkům přidanou hodnotu. Snažíme se vytvořit se zákazníkem jeden tým a jednat nejen s managementem, ale i všemi zaměstnanci, kteří přichází do styku s odpady. Právě jejich práce a nasazení totiž do velké míry otevírá naše možnosti. 

Je vidět, že svou prací žijete… Jak třídíte odpad u vás doma?

Samozřejmě třídíme plast, papír i sklo. Odpady nežiju jen já, ale i můj šestiletý syn. Doma má na hraní dvě “kukačky”  čili auta na svoz odpadu a je hrozně rád, když ho výjimečně vezmu do kanceláře, kde z okna pozoruje ty velké opravdové… 

Foto: Recovera