Michaela Kloudová: INCIEN hraje klíčovou roli v tom, jak EU naloží s textilním odpadem

20. 3. 2024  |  Jolana Kubátová

Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN) od ledna vede Michaela Kloudová. Se zkušenostmi z korporátu i vlastních projektů se nyní vrhá do cirkulárního světa s vizí většího propojení neziskového institutu s byznysem. 

“Určitě chceme mimo jiné naslouchat firmám, které udržitelnost řeší na pravidelné bázi a přicházejí s dobrými nápady,” říká Kloudová. Plánuje plánuje posílit i výzkumný tým INCIEN, jež nyní například řeší toky textilního odpadu na evropské úrovni. V rozhovoru mluví i o tom, jak se ji daří vedoucí pozici kombinovat s péčí o malou dceru.

Komunita cirkulární ekonomiky o vás slyšela loni, kdy jste s kolegyní Noemou Pšenicovou a Radkem Hamplem otevřeli měsíční second hand pop-up No Neke v pražském OC Chodov. Jaké další profesní zkušenosti vás formovaly?

Mám za sebou korporátní zkušenost z Unileveru, kde jsem měla na starost mediální komunikaci pro Česko a Slovensko. Pak jsem ošklivě spadla z koně a to mi dalo impuls k odchodu z korporace a založila jsem projekt Alimenty dětem, kdy jsme pomáhali samoživitelkám a samoživitelům vybrat peníze od neplatičů alimentů. V únoru 2018 jsem pak založila módní start-up Genster, který jsem však i kvůli covidu byla nucena zavřít. Byla to škola jak blázen, už nás bylo 35, obrat 25 milionů ročně. Bylo to opravdu smutné. Potom jsem šla na mateřskou a když dceři ještě nebyl ani rok, otevřeli jsme na měsíc cirkulární obchoďák No Neke v největším obchodním centru u nás – Westfield Chodov. Na dalším pokračování jsme se bohužel už pak nedohodli, ale jsem strašně ráda, že naše data využil charitativní second hand Moment, který se tam teď otevřel, což je skvělé.

A od nového roku vedete INCIEN. Co jste si pomyslela, když vám jeho zakladatelka Soňa Jonášová zavolala s touto nabídkou?

Nejdřív jsem se začala smát. Ale potom jsem si o nabídce začala povídat nejen se Soňou, ale i s tehdejším ředitelem Pavlem Zedníčkem a začalo mne to lákat. Pavel organizaci předával v tak dobrém stavu! Je neuvěřitelné, kam INCIEN dovedl, jak nastavil procesy. Každý den mu teď za to v duchu děkuji. 

Takže postupně jste dospěla k tomu, že je to dobrý nápad?

Pochopila jsem, že jsem možná ten správný dílek do skládačky. Nejsem z nezisku, ale vím, že organizace jako INCIEN může mít dostatečný dopad, jen pokud vtáhne do děje i byznys sféru. Náš Český cirkulární hotspot zapojení komerčních subjektů umožňuje, vedle těch výzkumných, akademických nebo veřejnoprávních máme v komunitě desítky firem. Vidím ale i další příležitosti a právě z tohoto důvodu jsem kývla – chtěla jsem zkusit ten byznys přitáhnout k INCIEN o něco blíž.

Jak velká organizace dnes INCIEN vlastně je?

Náš tým čítá 12 lidí a náš obrat představuje asi 10 milionů za rok.

Co si tedy dáváte jako svou osobní misi v INCIEN?

Jednak bych jeho činnost ráda představila v jednodušších větách a ukázala ho širšímu publiku. V naší zemi je totiž udržitelnost stále brána hodně negativně, lidi zajímá, kdo to bude platit apod. Ale také považuji za důležité zachovat orientaci na B2B rámec, protože ten má nakonec největší vliv na koncové spotřebitele. A ještě z hlediska byznysu – chci otevírat dveře tam, kde by to velkou část lidí z nezisku nenapadlo.

Jak to jde vůbec dohromady, byznys a neziskovka? Před několika lety se právě kvůli oddělení těchto dvou noh z INCIEN oddělila konzultační společnost CIRAA.

Já myslím, že bez toho spojení to nepůjde. Pokud bychom dělali jen výzkum, vznikaly by “jen” studie, které se nedostanou do praxe. Proto témata, kterými se zabývá náš výzkumný Think Tank, řešíme v teorii i praxi. Ať už je to dřevo jako strategická surovina, dekarbonizace průmyslu nebo odvětví automotive – přinášíme do ČR vhled z mezinárodních spoluprací a nová data z terénu i analýz, na což jsme pyšní. 

Co kromě nabídky konzultací pro vás znamená propojení INCIEN s byznysem? Co budete konkrétně dělat?

Je to určitě naslouchání firem, které udržitelnost řeší na pravidelné bázi a přicházejí s dobrými nápady. Tohle už se děje v našem cirkulární hotspotu, který pořádá pro tyto příležitosti množství akcí.

Jaké máte plány s výzkumným týmem INCIEN? Chcete ho posilovat?

Ano, současný tříčlenný tým chceme posílit, protože nestíhá. Má rozjeté zajímavé projekty i s EU a v zaměření na zahraničí bych ráda pokračovala. Přijde mi fascinující, že INCIEN dostal v minulém roce zakázku od Evropské komise a pracuje na sledování toků textilního odpadu spolu s Humanou, největším second handem v Itálii. Projekt financuje Společné výzkumné středisko Evropské komise (Joint Research Centre) a koordinuje nizozemská organizace Circle Economy. Dáváme spolu dohromady metodiku, jak tyto toky textilu měřit. A u toho je česká neziskovka! Chtěla bych, aby se o tomto úspěchu mluvilo. My neděláme jen nějaký grant pro grant, ale děláme věci, které budou mít reálný dopad pro celou EU.

Část práce INCIEN spočívá v prosazování cirkulárních principů do legislativy. V závěru roku 2023 se takto podařil i díky datům a aktivitě INCIEN prosadit povinný sběr textilu a brzy snad i zálohování PET lahví a plechovek. Už víte, jaký bude váš příští úkol v tomto ranku?

Chceme pokračovat v tom, co už jsem zmiňovala, v čem máme hlavní expertízu, a to je dřevo a dekarbonizace průmyslu. V rámci dekarbonizace průmyslu má zrovna Česká republika hodně co dohánět. Ale ani zmíněné zálohování ještě není stále uzavřené, i přes skvělou práci Soni Jonášové. Především v první polovině roku se bude jednat, zda zálohování opravdu dopadne tak, aby to mělo reálný dopad. 

Jak se díváte na pomalé tempo ukončování skládkování v ČR? Chcete se v tomto tématu nějak angažovat? Desítky firem se dobrovolně zavázaly přestat skládkovat dříve, než určil stát.

INCIEN vyráží pravidelně do terénu a odpadové hospodářství řeší jak u obcí a měst, tak u firem. Nabízíme odpadové analýzy, které umožňují porozumět slabým místům práce s odpady a současně odhalit příležitosti k úsporám a optimalizacím. A k té rychlosti státu: lidé i firmy volí peněženkou a přeplácet za skládkování nechce nikdo. Takže věřím, že se pohneme. Odborníci tvrdí, že termín ukončení skládkování se už dále neposune.   

České firmy se začínají připravovat na povinný ESG Reporting. Začnete se více soustředit na konzultace v této oblasti, jako to dělá mnoho poradenských firem?

První věc, kterou jsem jako ředitelka INCIEN vykopla, je nabídka školení. Protože tyto poptávky chodí, týmy se potřebují v ESG zorientovat. Máme také poptávky na měření uhlíkové stopy, ale k nim se teprve pomalu dostáváme. Zatím můžeme nabídnout školení na míru. Známe legislativu, víme, jak toto složité téma srozumitelně podat a také jak postupovat, aby mohl klient na udržitelných změnách třeba i vydělat. 

S přítelem máte malou dceru. V Česku bohužel stále působí trochu jako zjevení, když ženy s malými dětmi zároveň vedou firmy. Bylo to pro vás z tohoto důvodu těžké rozhodování?

Myslím, že nejdůležitější rozhodnutí v životě člověka je, s kým si udělá dítě. My jsme se s přítelem dohodli předem, že ve výchově dětí půjdeme půl na půl, a tak to i máme. Jasně, občas někde slyšíme, jestli dcerku náhodou nedáváme moc brzy do jeslí. Ale já budu vždy dělat dělat vše pro to, aby byla spokojená. A mám tedy to štěstí, že mám partnera, který je zcela plnohodnotný rodič, a vím, že mi nebude volat, kde má malá čepici.

Jak se promítá udržitelnost do vašeho soukromého života?

Já jsem od dětství vegetarián, i když v dětství jsem si ještě žádnou udržitelnost neuvědomovala. Jako velkou výzvu vnímám velké množství odpadu, který vzniká s dítětem, ale možná mi to jen přijde, protože jsem více doma. A také tedy lítáme na dovolenou. Po Praze však jezdím hromadnou dopravou. 

Foto: Michaela Kloudová