Betonová skládačka z demolice aneb cool nábytek ve stylu cirkulární ekonomiky

5. 12. 2023  |  Jan Handl

Ve světě, ve kterém si palčivě uvědomujeme svůj dopad na životní prostředí, ale lidská touha po nových věcech neklesá, se ekodesign nabízí jako řešení, které pojí estetiku s funkčností a udržitelností. Příkladem je oceňovaný modulární projekt Ruderal z dílny Balance is Motion. 

Ruderal funguje jako skládačka, ze které stvoříte vybavení do interiérů i exteriérů od sedacích souprav přes stojany, květináče až po akustické stěny. Po úspěšné premiéře na newyorském Design Weeku zamířil Ruderal na podzim také na pražský Designblok, kde byl nominovaný na cenu AGC Glass za udržitelný design. 

„Nejde jen o materiál, ale i o to, jakým způsobem se produkt vyrábí, jak se chová při každodenním využívání, jak dlouho vydrží, zda se dá opravit a co se s ním stane, když nám doslouží,“ vysvětluje zakladatelka Balance is Motion, Eliška Novák Knotková.

Participativní design

Klíče k udržitelnosti produktu? V případě opotřebení či poškození se jednotlivé moduly dají snadno vyměnit, čímž se značně snižuje množství vzniklého odpadu a prodlužuje se celková životnost produktu. 

Systém skládání navíc umožňuje vysokou míru personalizace. Bavíme se o participativním designu, kdy si uživatelé z jednotlivých modulů mohou tvořit produkty na míru dle svých představ a potřeb. Nejedná se tedy o tradiční kolekci nábytku, ale o otevřený systém, který se vyvíjí kolaborací mezi designéry a uživateli. Při takovém zapojení uživatelů často dochází k IKEA efektu – tedy tendenci přikládat vysokou hodnotu produktům, na jejichž sestavení se člověk sám podílí. Produkt v očích uživatelů stoupá a jeho životnost se tak dále prodlužuje.  

Odkud je materiál 

Výběr materiálu je rozhodující. Jeho původ, transport, výroba, zpracování a životnost musí být zohledněny. Ruderal je odlévaný z recyklovaného betonu, ve kterém je přírodní kamenivo nahrazeno demoličním odpadem. Recyklovaný beton je odolný a dá se znovu vrátit do oběhu, čímž se kruh uzavírá. Odlévání do forem poskytuje možnost decentralizace výroby.

Moduly se tedy dají vyrábět přímo v místě jejich využití a nemusí cestovat po světě, čímž se snižuje jejich uhlíková stopa. 

Uhlíkovou stopu Ruderal modulů uživatel zjistí při pouhém dotyku mobilním telefonem. Díky systému, který vyvinul start-up Entity Systems, si lze snadno zobrazit takzvaný digitální produktový pas – v něm jsou informace týkající se různých environmentálních parametrů výrobku. 

LCA aspekt

„Eko-design má samozřejmě i svá úskalí. Například práce s recykláty není vždy jednoduchá – materiál nemusí být vizuálně konzistentní a jeho kvalita může kolísat. Recyklované materiály jsou pak také často dražší než ty klasické, proto pro nás byla klíčová spolupráce s firmou Cementum, která je odborníkem na recyklovaný beton.“ dodává zakladatelka Balance is Motion, Eliška Novák Knotková.

Výzvou pro ekodesign může být také postoj některých firem k udržitelnosti. Hledají jednoduchá, lehce komunikovatelná řešení, od kterých lze lehce sklouznout ke greenwashingu. To je něco, čemu se eko-designéři snaží předcházet. Klíčový je podle nich analytický přístup k věci, jehož je možné docílit pomocí metody LCA (posuzování životního cyklu), kterou při tvorbě návrhů používají.

Nedávná spolupráce Balance is Motion se Škoda Auto, nebo jejich koncept pro Pilsner Urquell ale potvrzuje, že progresivní firmy touží, aby jejich zákazníci viděli konkrétní kroky, které podnikli směrem k udržitelnější budoucnosti.

Foto: Balance is Motion