Koně umírají na trávicí obtíže. Teď jim pomůže “živý uhlík”

20. 9. 2023  |  Jolana Kubátová

Vedlejší produkt výroby elektřiny jako výživový doplněk pro zvířata? Expertka na výživu koní Denisa Tichá přišla s myšlenkou podávat biouhel neboli char koním jako pomoc s čím dál častějšími trávicími obtížemi. 

Účinky tohoto rostlinného uhlí na trávicí trakt koní ověřila Tichá s kolegy jako první na světě hned v několika studiích. Zjištění pak přetavila ve start-up Živý uhlík a hotový produkt nabízí českým a slovenským chovatelům.

Podle francouzské studie z roku 2015 je 47 % úmrtí koní spojeno s trávicími obtížemi. Denisa Tichá s kolegy aktuálně dokončuje studii z českého prostředí. Zjistili, že nějakou formou trávicích obtíží trpí každý rok až 40 % všech koní a v polovině případů se navíc obtíže pravidelně vrací každý rok. “Trávicí potíže u koní se objevují nejčastěji na jaře a na podzim kvůli přechodu ze sena na čerstvou pastvu, a naopak. Koňské střevo nemá rádo rychlé změny v krmení,” objasňuje Tichá, jež studuje doktorské studium na fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů na České zemědělské univerzitě (ČZÚ). 

Biouhel a půda

Na nápad využití biouhlu neboli charu přišla doktorandka při diskuzi s doktorem Miroslavem Jochem, který jim surovinu představoval na přednášce. Char vzniká spalováním biomasy a používají ho zejména zemědělci či zahrádkáři k vylepšování vlastností půdy. Využití u zvířat je poměrně novou myšlenkou, která si získává popularitu v posledním desetiletí.

“Biouhel se ve střevě chová podobně jako aktivní uhlí – váže na sebe škodlivé látky a plyny. Díky svému vysokému pH také snižuje kyselost ve střevě a zároveň obohacuje vznikající výkaly o uhlík, který se potom dlouhodobě ukládá v zemi,” popisuje Denisa Tichá. Využívání biouhlu v potravě zvířat je proto dvojitá výhra: z výkalů zvířat se do atmosféry uvolňuje podstatně menší množství oxidu uhličitého, uhlík se naopak při hnojení zvířecími výkaly dostane zpět do půdy.

Jde o prevenci

Zvířatům přitom stačí přidat černé uhlíky do krmení dvakrát ročně, nejlépe fungují jako prevence. Denisa Tichá se proto snaží o osvětu. “Naší vizí je snížení počtu každoročně nemocných koní, kteří trpí některou z poruch trávení. Cítíme, že tento problém začíná opravdu intenzivně vnímat už téměř celá komunita chovatelů koní,” říká Tichá. Častější obtíže jsou podle ní spojené s větší oblibou chovu koní mezi laickou veřejností, která občas nemá potřebné informace o stravování koní. Některé studie také upozorňují na souvislost trávicích obtíží s větším užíváním umělých hnojiv a jiných chemikálií v zemědělství.

Vlastnosti a kvalita rostlinného uhlí se prudce liší podle vstupní suroviny. V Česku Tichá našla zatím jediného dodavatele, který může zaručit konzistentní kvalitu biouhlu a zároveň vlastní licenci k využívání této suroviny pro zvířata. Je jím severočeská společnost Devrakom, která pod názvem Dr. Uhlí prodává biouhel pro využití v zahradách i u zvířat.

I pro domácí mazlíčky

Na e-shopu Živého uhlíku aktuálně v nabídce svítí jen jeden produkt, to je ale podle slov mladé podnikatelky teprve začátek. Tichá se svými dvěma společníky plánuje vývoj komplexnějších produktů pro koně i jiná hospodářská zvířata. “Velkou část energie současně věnujeme i vývoji a testování produktů pro pejsky a kočičky. U nich je totiž téměř nemožné podávat uhlí samotné, je proto potřeba vytvořit produkt s komplexní recepturou, která bude jednak zdraví prospěšná, ale zároveň bude i mazlíčkům chutnat,” popisuje. 

Živý uhlík prý občas užívají i sami někteří chovatelé. Doplněk stravy pro lidi však Tichá zatím neplánuje kvůli náročnosti uvedení takového produktu na trh.

Denisa Tichá se těší i na rozšíření produktu na zahraniční trhy. “V souvislosti s naší vizí ale cítíme, že nejprve chceme pomoci zejména chovatelům v České republice a na Slovensku, potom se můžeme soustředit i na další trhy,” uzavírá.

Foto: Živý uhlík