Klimatický influencer Tadeáš Čech: Neházejte Gen Z do jednoho pytle

27. 5. 2025  |  Anna Lenetti

,,Sustainable” a ,,eko” jsou kecy! Tohle mladý influencer slyší pořád. Osmnáctiletý Tadeáš Čech ve svých videích ukazuje, jak bojovat s klimatickou krizí i s hejty.

Daleko za Prahou, za Vltavou a Řípem, na gymnázium Katolické církve v jednom moravském městě studuje Tadeáš Čech, který si podobně jako náš bájný Praotec přeje, aby naše země zůstala i nadále zaslíbená, zvěře a ptáků plná, medem oplývající. A proto si založil Instagram. 

Díky svým populárně naučným videím se Tadeáš stal v roce 2025 jedním z českých ambasadorů Evropského klimatického paktu. Skrze videa rozšiřuje povědomí o klimatické změně: co to vlastně je, proč se to děje a co s tím může každý z nás dělat. Téměř šesti tisícům sledujícím (od studenty po padesátníky) sdílí videa o udržitelnosti. Hodně se přitom zaměřuje na energetický průmysl. 

I složitá témata Tadeáš dokáže podat i těm největším neználkům. Například, že teoreticky až 28% elektřiny bychom mohli v Česku vyrábět z větru. Proč tomu tak není Tadeáš vysvětluje v jednom z jeho videí. Kromě toho se od něj můžete dozvědět domácí tipy (recept na pesto z medvědího česneku) nebo třeba proč klimakrize zdražuje čokoládu.Klíčovým tématem je pro Tadeáše samozřejmě otázka, jak člověk může snížit svou uhlíkovou stopu.

Tadeáši, jak ses k tomu, co dnes děláš, vůbec dostal?

Můj zájem o naší planetu se zrodil už v raném dětství, když jsem začal chodit na ryby. Ale opravdu má cesta započala při Covidu, kdy jsem zabrouzdal do studií a článků, začal jsem se vzdělávat o tom, čemu se říká klimatická krize a zjistil jsem, že se tak nejmenuje pro nic za nic. Začal jsem u sebe. Repasovaná elektronika, kompostér a třídění, šaty ze sekáče nebo Vintedu. Naučil jsem se omezovat maso, jedno z neopomenutelných důvodů krize, o kterém se ale málo mluví. Mnohem častěji slýchávám, jak škodlivá jsou auta, ale hovězí nebo sója jakoby lidem vypadli z eko radaru. Návyky, jako kupovat knihu z druhé ruky, třídit, prodávat nenošené kousky, se staly součástí mého každodenního života. Změna totiž začíná u každého z nás. 

Nejdřív jsem začal s Youtubem, ale video, které mi zabralo obrovské množství času a energie schlídlo jen dvě stě lidí, připadalo mi to neefektivní. Na Tiktoku a Instagramu to bylo o něčem jiném, má videa se dočkala popularity, jenže s větším dosahem přichází více reakcí. Bylo pro mě zprvu náročné vypořádat se s negativními komentáři, které často ani nestály o debatu, prostě mi ti lidé oznámili, že green a eko jsou samý kecy a že nevím, o čem mluvím. Jenže já věděl. Pracoval jsem vždy se seriózními zdroji, i když pojem ´zdroje´ některým lidem dnes asi nic moc neříká. 

Postupně jsem se sledujícími v komentářích začal vést debaty a třeba se mi stalo u videa o autech na elektřinu stalo, že jeden člověk, který byl zprvu velmi proti, uznal můj argument. Napsal: ,,no, stejně bych si to auto nekoupil, ale z klimatického hlediska máš asi pravdu”. Cítil jsem to jako obrovský úspěch – tohle je přesně důvod, proč videa točím.

Jak si myslíš, že Češi vnímají klimatickou změnu?

Je naprosto jasné, že klimatická změna není jen o lidech s domkem pět metrů od moře, o ledních medvědech nebo kratších srážkách, jenže vnímám, že u nás v Čechách to nedochází všem. Snažím se přiblížit dopad klimatické změny v našich krajích například na zvýšení cen. Jeden z mých argumentů efektivity přechodu na udržitelné zdroje byla nezávislost na Rusku, to mělo mnoho ohlasů – negativních i pozitivních. S českou minulostí bych tipoval, že většina lidí bude ráda, když s Ruskem budeme spolupracovat co nejméně, zjistil jsem ale, že ne všichni takto smýšlejí, ani v naší generaci. 

Generaci Z…

Nebaví mě, jak lidé hází generace Z do jednoho pytle – ne všichni jsou liberálové, nosí plátěnku, kouří Bali Shak a vlasy jim vpředu jedou byznys a vzadu párty. Opravdu, i když to tak na první pohled nemusí vypadat, jsme velmi různí. V Evropě se třeba mezi mladými lidmi rozjíždějí debaty o politických systémech v souvislosti s ekologií. Ne všem připadá zelený kapitalismus jako nejlepší cesta. Osobně se snažím hodnocení politických systémů v mých videích vynechávat, radši informuji o světě a možnostech, které máme. Upřímně, já nevím, jestli vůbec nějaký ideální systém existuje…

Stalo se ti někdy, že jsi ve videu uvedl nepravdivé informace?

Bonusem velkého množství zpětné vazby – ať pozitivní či negativní – je, že jsem okamžitě informován o nedostatcích mého videa a případně ho můžu opravit. Jen jednou jsem uvedl nepravdivou informaci – látku, kterou měly obsahovat baterky, o jejichž recyklaci jsem točil video. Byl to ale tak malý detail, že jsem opravu napsal do komentářů a video nechal být. Zatím se mi nestalo, že by někdo vyvrátil celou podstatu mého videa. Dávám velký důraz na zdroje, čerpám jak z IEECP (Institut evropské energie a klimatické politiky), ale také – aby pohled nebyl zastáván jen z jedné strany – ze studií, o kterých psaly velká média jako Financial Times, Respekt a další. 

Proč kladeš takový důraz na energetiku?

Často v komentářích čtu, jak drahý je přechod na obnovitelné zdroje. Jenže ještě dražší by byly škody, které by dále způsobovaly dnešní továrny – zaplatili bychom za zhoršení klimatických podmínek ještě mnohem více. Tahle zpráva je jedna z těch, které pokládám za nejdůležitější. Lidé jsou ochotni změny, jen občas vnímám, že se o planetu nechtějí zajímat, protože mají pochybnost: ,A co s tím můžu dělat, když půlka světa si dál vesele čadí? Vytvoří se pocit bezmoci. A přesně tomuhle se snažím mým kontentem předejít. Snažím se nestrašit a když už to bez toho nejde, vždy navrhuji přesná řešení, jak bychom mohli postupovat ke změně. Čas máme, peníze taky, stačí jen ochota.

Foto: Tadeáš Čech/GPT4o