Je budoucnost MHD v solární energii?

5. 10. 2022
Solární vozidla

Třetí největší německé město Mnichov se chystá vyzkoušet hybridní autobus částečně poháněný solární energií. Cílem je, aby každý autobus ročně ušetřil až 2 500 litrů nafty. Solární panely se tak čím dál tím více prosazují i v oblasti dopravy, mimo jiné i v letectví, a mohly by v budoucnosti hrát důležitou roli v přechodu na nízkoemisní, případně bezemisní dopravu.

Náměstkyně mnichovského primátora Katrin Habenschadenová prohlásila, že „naše odvětví dopravy potřebuje změnu směru“. Za účelem snížení emisí CO₂ a zlepšení kvality ovzduší ve městě navázal mnichovský dopravní podnik (Münchner Verkehrsgesellschaft) spolupráci s německým startupem Sono Motors při vývoji flotily hybridních autobusů poháněných solární energií. Výsledkem je nejen solární elektromobil, ale především autobus vybavený solární střechou o rozloze 12 m² složenou z 20 semi-flexibilních fotovoltaických panelů schopných dohromady nabíjet 24V baterii a poskytovat více než 2 kW celkového výkonu. Systém lze využít i pro vytápění a klimatizaci vozidla.

Přestože autobusy budou stále částečně jezdit na naftu, společnost uvádí, že díky hybridnímu systému by každé vozidlo ušetřilo 2 500 litrů nafty a 6,5 tun emisí CO₂ ročně.

Pokud to přepočítáme na celý vozový park čítající cca 300 autobusů, již se jedná snížení o přibližně 2 000 tun CO₂ ročně – nehledě na to, že dodatečná elektřina, která se tímto způsobem vyrábí, podle společnosti prodlužuje provozní životnost baterií a zároveň snižuje náklady na údržbu.

Mnichov se vidí zeleně

Zkušební jízdy by měly být zahájeny ještě letos, přičemž prototyp nového modelu bude připojen ke stávajícímu autobusu a tažen jako přívěs. Hlavním účelem experimentu je posoudit energetickou účinnost a celkový potenciál nové technologie. Cílem je pak během několika málo let dostat na silnice co nejvíce vozidel tohoto typu.

„Odvětví dopravy stále neplní většinu cílů v oblasti boje s klimatickou změnou, což má negativní dopad na kvalitu ovzduší v Mnichově. Solární autobusy mohou hrát klíčovou roli při tomto nutném přechodu k ekologicky šetrné mobilitě.“

Katrin Habenschaden, náměstkyně mnichovského primátora

Mnichov, který již zavedl řadu „ekologických zón“, v nichž mohou jezdit pouze vozidla s ekologickou známkou, chce do deseti let zavést systém autobusové dopravy s téměř nulovými emisemi a do roku 2025 vyrábět tolik elektřiny, aby pokryla veškeré energetické potřeby města.

Text: Filip Brož
Foto: Sono Motors GmbH