Green Apéro s guru personalistiky Jaroslavou Rezlerovou: o ESG, AI, platech žen a smyslu práce

20. 11. 2023  |  Jolana Kubátová

Jak zaměstnance ohrožuje umělá inteligence nebo jak pomoci ženám k lepšímu pracovnímu postavení? Ředitelka největší personální agentury v Česku Jaroslava Rezlerová je u centra dění na pracovním trhu. Na talkshow Green Apéro v pražském Green Table mluvila o aktuálních trendech, ale i o tom, kdy je sama nejproduktivnější.

Základem udržitelné práce je podle Rezlerové to, aby měli lidé zdravotní a sociální pojištění. Je totiž překvapivé, kolik lidé v ČR stále pracuje v tzv. šedé zóně. Dále je podstatná dlouhodobá možnost rozvoje a příležitost učit se nové věci. „A bude to mnohem důležitější v této době, kdy do světa práce vstupuje umělá inteligence a robotizace. V momentě, kdy bude docházet k masivnímu přechodu některých profesí na umělou inteligenci, tak nezbyde nic jiného, než ty lidi rekvalifikovat,“ říká Jaroslava Rezlerová.

Sama Manpowergroup už umělou inteligenci testuje na psaní inzerátů či předvýběr kandidátů, finální výběr zaměstnanců však vždycky bude podle Rezlerové na lidech.

Smysl práce

Ředitelka Manpowergroup může při sledování trendů vycházet ze zkušenosti s asi 25 tisíci uchazeči, jež každý rok síty její agentury projdou. Všímá si, že zejména pro mladší generaci už je podstatné, jak se jejich potenciální zaměstnavatel staví k ESG. „Chtějí více sociálních benefitů, zajímá je, jakou má firma pověst, jak se staví k udržitelnosti a úplná novinka: zda to, co firma dělá, má nějaký smysl. Pro nastupující generaci Z toto bude ještě podstatnější,“ říká Rezlerová.

Pracovní trendy podle ní také výrazně proměnila pandemie koronaviru. „Lidé zjistili, že jsou rádi doma s lidmi, kteří jsou jim blízcí. Váží si více volného času,“ vypráví s tím, že dnes se nosí udržitelnost i v přístupu k životu a práci. Nastupujícím trendem je také řešit otázky práce a života s pomocí terapeuta, což některé velké firmy začínají nabízet v rámci firemních benefitů.

A co mohou dělat menší firmy, které si takto nákladné benefity nemohou dovolit? Jak se zapojit do odpovědného podnikání? „Mnohé firmy na to nemají úplně kapacitu, ale bude to nutnost, aby nalákaly zaměstnance. Stačí v podstatě jedna věc, kterou budou dělat nad rámec své činnosti.  A následně ji dostatečně zpropagovat,“ radí Rezlerová. 

Dnes je totiž kvůli nízké nezaměstnanosti pokřivený trh práce, kdy kandidát má při přijímacím pohovoru vždy navrch. „Jsme už mnoho let v nezdravé situaci. Jsme v oku hurikánu, kde je bezvětří,“ nabízí Rezlerová přirovnání s tím, že ideální míra nezaměstnanosti by byla 6 či 7 %. Aktuálně je na 3,5 %. Český trh práce je kvůli tomu velmi rigidní. 

Sponsorship žen 

I přes nízkou míru nezaměstnanosti však existuje výrazně nedoceněný lidský kapitál a tím jsou podle Rezlerové obecně ženy. Česko se v postavení žen na trhu práce dlouhodobě drží na chvostu evropských zemí. „Jedním z faktorů je možnost dlouhé mateřské, je to až skoro povinnost, protože v mnoha případech ženy nemají děti kam dát, pokud si nemohou dovolit chůvu,“ hodnotí Rezlerová a zmiňuje další smutný fakt, a to, že Česko má asi nejnižší podíl flexibilní práce v Evropě. 

Právě možnost částečného úvazku nebo jinak flexibilní práce nejlépe nahrává lidem, které zároveň pečují o děti. Pro firmy je ale otevření se flexibilitě komplikovanější a často nákladnější možností. “V příštím roce se však chystá rozsáhlá novela zákoníku práce, která by měla zaměstnavatelům umožnit větší flexibilitu. Jsem moc šťastná, že mohu být u toho a něco měnit,” prozrazuje Rezlerová.

Dalším faktorem, který postavení žen nepřeje, je výrazný rozdíl mezi platy mužů a žen. Češky berou o 16,4 % méně než Češi, průměr EU je 13 %. A ženy jsou také v pracovní oblasti mnohem méně sebevědomé, než muži. „Ony potřebují větší sponsorship – že je někdo ve firmě podporuje, aby se nebály hlásit se na vyšší pozici, říci o zvýšení“ říká ze své zkušenosti Rezlerová.

E-mailová etiketa

Sama se na pozici ředitelky vypracovala bez souvisejícího formálního vzdělání. „Jsem mistr slepých uliček, protože jsem samouk,“ říká absolventka francouzštiny a češtiny na filozofické fakultě. Díky znalosti francouzštiny a dynamickému pracovnímu trhu v 90. letech se dostala do české pobočky francouzské Manpowergroup. Rostla spolu s pobočkou, kterou vede už přes 20 let.

„Nejlepší rozhodnutí dělám kolem 10-11 večer a nejlepší nápady mám před půlnocí,“ prozradila Rezlerová. Dává si ale pozor, aby své kolegy nikdy neobtěžovala večer či o víkendu. Jde s dobou a work-life balance je pro ni podstatný rys zdravého managementu a udržitelnosti ve firmě.

Foto: Daniel Dočekal