Ekovánoce – osm praktických tipů, jak omezit plýtvání jídlem

6. 12. 2023  |  Jan Handl

Až 50 % všech potravin vyrobených v USA skončí na skládkách, v průměru to je ohromujících 350 kg vyhozeného jídla na osobu ročně. V Evropě je to podle různých odhadů třetina. A Vánoce jsou samozřejmě tím největším svátkem plýtvání.

I když se situace ve světě i u nás pomalu zlepšuje, je boj proti plýtvání potravinami velkým tématem. OSN totiž uvádí, že plýtvání potravinami je zodpovědné za 3,3 miliardy tun skleníkových plynů ročně. Skličující statistiky můžeme vyvážit zlepšením osobního přístupu k potravinám. Můžeme se držet zásadních a zároveň jednoduchých tipů a pravidel, která nám všem mohou pomoci globální situaci změnit.

Plánujte

Začněte inventarizací toho, co již máte ve spíži, lednici a mrazáku. Podívejte se zejména na rychle se kazící potraviny, které je třeba brzy použít. Najděte si recepty, které využívají tyto ingredience. Máte-li například v lednici hodně mrkve a celeru, zvažte přípravu zeleninové polévky. Pokud vám zbyde pečené kuře, můžete si udělat kuřecí salát, kuřecí nudlovou polévku nebo kuřecí smaženou rýži.

Kontrolujte pravidelně své zásoby, abyste nekupovali něco, co už máte. Pište si seznam věcí, které potřebujete, a odolejte pokušení nakupovat věci, které nejsou na seznamu a rychle podléhají zkáze.

Správně skladujte

Způsob, jakým potraviny skladujeme, je zásadní z několika důvodů. Za prvé, dramaticky ovlivňuje životnost potravin a ovlivňuje, jak dlouho zůstanou čerstvé a bezpečné pro konzumaci. Nesprávné skladování může způsobit, že se potraviny rychleji kazí. 

Správným skladováním potravin se můžete vyhnout plýtvání a ušetřit peníze. Čím méně jídla vyhodíte, tím méně toho musíte nakupovat. Vhodné skladování potravin navíc pomáhá zachovat jejich nutriční hodnotu. Postupy udržitelného skladování potravin jsou zásadní i z důvodů ochrany životního prostředí. Uchovávání potravin bez použití plastů může výrazně redukovat odpad a snížit ekologickou stopu. Ideální jsou skleněné nádoby, obaly z včelího vosku či silikonu nebo nerezové nádoby.

Uspořádejte si lednici

Strategičtějším uspořádáním lednice můžete výrazně snížit plýtvání potravinami. Jde o to zajistit viditelnost jednotlivých položek a pochopit, kde by měly být v chladničce uloženy podle teploty. Potraviny podléhající rychlé zkáze, jako je syrové maso a mléčné výrobky, je vhodné uložit na spodní police lednice, tato část obvykle udržuje nižší teplotu, což je pro delší uchování těchto položek ideální.

Pamatujte, že cílem je nejprve spotřebovat dříve zakoupené potraviny, takže byste měli nově koupené potraviny umístit za starší. Speciální zásuvky jsou určeny pro uložení ovoce a zeleniny. Tyto přihrádky poskytují vlhké prostředí pomáhají těmto potravinám vydržet déle.

Mrazení a sušení

Správné zacházení s potravinami může dramaticky prodloužit jejich životnost a předcházet plýtvání. Nejjednodušší a nejdostupnější formou konzervace potravin je mrazení. Většinu potravin, včetně ovoce, zeleniny, masa a hotových jídel, zmrazit lze.  Pokud máte přebytek zralých banánů, můžete je oloupat, nakrájet na plátky a zmrazit na tácku. Když je zmrazíte, můžete je dát do opakovaně použitelného silikonového sáčku pro pozdější použití ve smoothie nebo k pečení.

Potraviny můžete i konzervovat a zavářet, což je ideální pro ty s vysokým obsahem kyselin, jako jsou rajčata, okurky a ovoce. Sušením z potravin zase odstraníte vodu a tím prodloužíte jejich trvanlivost. Pokud máte přebytek jablek, můžete je nakrájet na plátky, rozložit na tác a nechat je vysušit.

Kupujte i to „ošklivé“ 

Termínem „ošklivé“ je označováno ovoce a zelenina, které jsou sice chutné, ale nesplňují přísné kosmetické standardy supermarketů. Mohou to být jablka se skvrnami, křivá mrkev, příliš velká cuketa nebo nehezké brambory. Supermarkety mají často přísná estetická kritéria. Vycházejí z předpokladu, spotřebitelé chtějí, aby produkty vypadaly dobře. Jablka by měla být kulatá a lesklá, banány dokonale zakřivené a bez skvrn.

To znamená, že mnoho ovoce a zeleniny, které nesplňují tato kritéria, zůstane na farmě, přestože je dobré. Když si koupíte tyto esteticky nedokonalé potraviny, často se slevou, můžete udělat velký krok ke snížení plýtvání potravinami. Ušetříte, pomůžete farmářům s odbytem, a pomůžete i planetě. Na vypěstování „ošklivých“ potravin totiž bylo využito stejné množství zdrojů.

Neopovrhujte zbytky

I zbytky mohou být základem pro kreativní a chutná jídla. Trik je v tom, abyste je začali vnímat nikoli jako zbytky minulých jídel, ale jako přísady pro vaši příští kulinářskou tvorbu. Když vám zbyde kuřecí maso a zelenina, nemusíte si to ohřívat ve stejné podobě, ale použijte tyto ingredience do nového receptu. Zbylé kuře by se mohlo přidat do salátu či sendviče. Pokud jste k večeři uvařili příliš mnoho těstovin, můžete z nich druhý den udělat těstovinový salát. Přidejte cherry rajčata, olivy, okurku, feta sýr a máte osvěžující a rychlé jídlo.

Vařte s mírou

Při vaření odhadněte, kolik toho každý z rodiny sní, a podle toho připravte jídlo. Pokud připravujete něco, co se dá snadno ohřát (jako je polévka), zvažte přípravu většího množství a uschování na příští den. U potravin, jako je rýže a těstoviny, je praktické použití odměrek, abyste měli jistotu, že uvaříte tolik, kolik spotřebujete. Porce vařených těstovin nebo rýže pro jednu osobu je obvykle asi půl šálku.

Začněte kompostovat

Kompostování je jedním z nejlepších řešení plýtvání potravinami v domácnosti a fantastickým způsobem, jak přispět ke zdravějšímu životnímu prostředí. Vaše kuchyňské zbytky změní na půdu bohatou na živiny, ideální pro zahradničení. Kompostovat můžete, i když bydlíte v bytě. Abyste mohli začít, nepotřebujete velký dvorek ani nějaké zvláštní vybavení. Můžete použít větší nádobu nebo investovat do speciálně navržené indoor kompostovací nádoby. Kompostovat můžete slupky z ovoce a zeleniny, kávovou sedlinu, vaječné skořápky, čajové sáčky i některé druhy papíru.

Foto: Daniel Dočekal, ilustrace (Dall E 3)