Začínáme s kompostováním. Pět kroků vedoucích ke kuchyni bez zbytků

22. 8. 2023  |  Lubomír Heger

Víte, že 8 % emisí skleníkových plynů pochází z plýtvání potravinami? A že polovina veškerého potravinového odpadu vzniká v domácnostech a stravovacích provozech? Každý z nás proto může snadno “pomoci planetě”, když začne kompostovat.  

I když nákupy potravin plánujete a snažíte se omezovat plýtvání jídlem, jsou určité věci, které prostě jíst nebudete. Pokud tyto zbytky neskončí na skládce, pomůžete v boji proti změně klimatu. Snadným řešením pro domácí potravinový odpad je kompostování.

Nezáleží na tom, zda žijete v domě na předměstí nebo v malém bytě. Náš průvodce kompostováním pro začátečníky inspirovaný americkým podcastem Life Kit vám pomůže proměnit potravinový odpad v užitečný kompost v pěti jednoduchých krocích.

Co budete kompostovat?

Začněte ovocem a zeleninou, například slupkami z brambor a stopkami jahod. Kompostovat můžete také čajové sáčky, kávovou sedlinu, vaječné skořápky, uvadlé květiny a dokonce i lidské vlasy. 

Maso a mléčné výrobky lze také kompostovat, ale tyto produkty mohou znamenat potíže, lákají totiž hlodavce. Co dál může přitahovat kompostové škůdce? Vařené jídlo, mastné věci a kosti. 

Některé produkty na etiketách slibují, že jsou kompostovatelné, ale spíš v průmyslových zařízeních, na domácí kompost nepatří.

Jak naložit se zbytky jídla?

Když kompostujete, vaše kuchyňské zbytky by měly být součástí záměrného procesu vrstvení, aby se jejich rozklad urychlil. Proto je na kompost potřeba je přidávat po částech (viz krok 4). Mezitím by měly být uložené v kontejneru. Tím nemusí být cool keramická nádoba za spoustu peněz, ale stačí třeba stará krabice od mléka. Zbytky jídla také můžete uchovávat v igelitovém sáčku v mrazáku nebo ledničce, než je odnesete na kompost.

Kde budete kompostovat?

Nejdřív se musíte zamyslet nad tím, kde žijete. Pokud nemáte dvorek a přesto se chcete věnovat tradičnímu kompostování, můžete zbytky přidávat na hromadu kompostu, kterou sdílíte se sousedy nebo na komunitní zahradě. Rozkládat zbytky jídla můžete i v bytě. Do minimálně dvacetilitrové nádoby nasadíte červy nebo žížaly a můžete provozovat vermikompostování. Svůj kuchyňský odpad takto změníte na přírodní hnojivo. Zbytky jídla můžete také poslat dál, místní obchody s potravinami, farmářské trhy nebo restaurace mohou mít programy na zpětné odebírání zbytků jídla.

Kompostová směs

V kompostování jsou dvě hlavní složky kompostu, „zelená“ a „hnědá“. Do zelené spadají obvykle zbytky jídla, jako jsou slupky z ovoce a zeleniny, kávová sedlina, nebo tráva (pokud sekáte zahradu). Zelená složka zajistí dusík, klíčový prvek pro růst mikroorganismů, které kompost rozkládají. Hnědá složka je bohatší na uhlík, tvoří jí třeba krabice od vajec, noviny, suché listí či jehličí. Papír skartujte, než ho dáte na kompost.

Je dobré si pamatovat, že zelená složka je obvykle mokrá a hnědá suchá. Při vrstvení dávejte suché pod mokré. Suchá složka je důležitá pro provzdušňování kompostu, mikroorganismy pak mohou pohodlně dělat svou práci. Vrstvení hnědé a na ní zelené složky je klíčové. Počet vrstev záleží na prostoru v kompostovací nádobě nebo krabici, měly by mít několik centimetrů. Pokud jde o poměr „hnědého“ a „zeleného“, doporučují se 3-4 díly hnědého na jeden díl zeleného. Suché vrstvy musejí z logiky věci převažovat, není ve vašem zájmu mít kompost moc mokrý.

Čekejte a provzdušňujte

Jak dlouho musíte čekat na rozklad? Pokud je horko, tak očekávaný výsledek kompostování přijde za dva měsíce, pokud je zima, tak za půl roku. Provzdušňujte, tedy obracejte kompost rýčem nebo lopatkou, důležité je zajistit proudění vzduchu. Jak často? Začátečníci kompost obvykle obracejí jednou za 7-10 dní. Platí, že čím více kompostu máte, tím lépe se s ním pracuje a odhaduje, kdy obracet. Důležité je spoléhat se na čich, správě připravený kompost voní, špatný kompost naopak zapáchá jako odpad na skládce nebo v popelnici. 

Pokud kompost zapáchá, pravděpodobně to znamená, že se nerozkládá. Možná je příliš mokrý a bude potřeba upravit poměr zelené a hnědé složky. Kompost vám měl vonět dřevitě a zemitě, sladce nebo kysele.

Až budete mít nadýchaný, zemitý kompost, použijte ho jako hnojivo na zahradě nebo do truhlíků na parapetu. Můžete ho také darovat sousedům nebo známým, určitě ho využijí. Kompostování vyžaduje trpělivost a experimentování. Může se z něj stát zábava, která vám přinese nejen radost ze zeleného přístupu k životu, ale také cenné přírodní hnojivo.

Foto: Daniel Dočekal, ilustrace