Netflix se stal významným hráčem v oblasti ekologie. Významně investuje do “zelené produkce” a nabízí řadu dokumentů zaměřených na životní prostředí. Pojďme se teď podívat na sedm z nich.
Znečištěné ovzduší je jedním z hlavních problémů, kterému dnes musíme čelit. Kiss the Ground je inspirativní dokument, ve kterém je řešení klimatické krize právě půda, jež “umí” kromě mnoha jiných věcí vázat uhlík, a tudíž snižovat emise. Dokument podněcuje diskuzi o tom, jakým způsobem může zemědělství ovlivnit ovzduší a přispět tak k boji proti klimatickým změnám.
Provokativní dokument, který odhaluje dopad lidské činnosti na život v oceánech. Film dělá přesně to, co si předsevzal – dělá vlny o nadměrném rybolovu a jeho dopadech na mořské ekosystémy. Seaspiracy nás zasvěcuje do kontroverzních praktik rybolovného průmyslu a přináší důležité otázky o odpovědnosti lidského jednání. Film se setkal s kritikou kvůli několika výrokům, které byly označeny za zjednodušující, nicméně jeho hlavní sděleni nelze vyvrátit: člověk rychle “vyjídá” oceány.
Tohle je Miami a její odvrácená tvář. Možná jste v souvislosti s tímto městem slyšeli hodně o o drogách, ale co o praní peněz? Obchodu s bílým masem? Vraždách? A to všechno kvůli zlatému kovu…
Špinavé zlato z dokumentární série Dirty Money se zaměřuje na temnou stránku ilegální těžby v peruánské džungli nebo ve Venezuele, která má velký dopad na tamní životní prostředí a komunity. Ale to nikoho nezajímá. Za obrovským množstvím zlata, které každý rok proudí do Spojených států, se skrývá složitý systém finančních podvodů a ničení životního prostředí.
Seriál Rotten se zaměřuje na potravinářský průmysl a jeho negativní dopady spojené s půdou, kdy honba za zisky ničí přírodu a odpírá chudým lidem něco tak základního, jako je voda. Nejvýraznější díl je The Avocado War. Avokádo je pro chilské zemědělství tak důležité, že dostává přednost před životy obyvatel této země. Toto nečekané bohatství má krvavou cenu. Avokáda se ukázala být tak výnosná, že se stala magnetem na násilí a korupci, zkrátka pro organizovaný zločin v Mexiku.
Vizuálně působivý dokumentární seriál Night on Earth ukazuje noční život organismů z různých koutů světa. Můžete se tak ocitnout na místech, jako je divoká džungle, ale i africká savana nebo peruánská poušť. Tento přírodopisný seriál díky moderním technologiím zachycuje, co se děje v přírodě pod rouškou tmy. I když se Night on Earth nezaměřuje přímo na environmentální problémy, skrze špičkovou práci s kamerou nám připomíná bohatou biodiverzitu i její zranitelnost.
Tenhle dokument vám představí krásu nejrozmanitějšího mořského ekosystému na světě. Budete skutečně zírat! Great Barrier Reef je korálový útes, který se nachází blízko Austrálie. Skrze záběry a vědecké poznatky můžete sledovat nejen pestrobarevné korálové formace, rozmanité druhy ryb, žraloky, želvy a další tvory mořského světa, ale zároveň se dozvědět o několika výzvách, kterým útes čelí a co se dělá pro záchranu tohoto podmořského skvostu.
Ve světě, ve kterém se potýkáme s dopady klimatických změn, se stále více lidí obrací na alternativní způsoby dopravy. Bikers vs Cars objasňuje, skrze rozhovory s urbanisty a studie dopravních problémů, výhody masového využití cyklistiky ve velkých městech. Tak co? Stále budete čekat v hodinových kolonách?
Foto: Daniel Dočekal, ilustrace