Coby pokusné morče, které dospělo v laboratoři socialismu, mám silnou averzi k oslavám výročí. Bylo jich moc, byly všudypřítomné a skoro nikdy se neobešly bez velké dávky pokrytectví a cynismu.
Ale. Právě uplynulo deset let od okamžiku, kdy v industriální stodole s rudě natřenými stropy na předměstí Paříže došlo k novověkému zázraku. Sto devadesát pět zemí a Evropská unie odsouhlasily tzv. Pařížskou dohodu o klimatu. Byly to nervy, nekonečné série prekérních vyjednávání, které k údivu mnoha přítomných skončily úlevou bouřlivého potlesku tisíců sotva na nohou stojících delegátů. Dosud se jedná o jednu z dohod s nejsilnější a nejrozsáhlejší podporou. Vyvlékla se z ní od té doby jediná země: Trumpovy Spojené státy.
New York Times šikovně shrnuly do deseti bodů situaci, v níž se po deseti letech následkem dohody nacházíme.
1. Emise nadále stoupají, ale pomaleji než předtím. Takže předpověď, že teploty vzrostou skoro o čtyři stupně koncem století, se upravuje na oteplení o dva a půl až tři stupně.
2. Teploty globálně rostou. Začali jsme přitápět před sto padesáti lety, když jsme přišli na to, jak si zjednodušovat život s pomocí uhlí a ropy. Rok 2024 zlomil všechny rekordy a letošek se vyvíjí stejně. V letní sezoně se často na vrchol Eiffelovky nepodíváte: v železné konstrukci věže a jejím výtahu se nedá vydržet.
3. Využití solární energie předčilo i ta nejoptimističtější očekávání. Jenom v Indii víc než polovina energie pochází ze slunečních paprsků.
4. Elektrické automobily jsou samozřejmostí. V USA čtvrt milionu dětí jezdí do školy elektrobusy. V tuto chvíli elektromobily snižují denní spotřebu ropy o dva miliony barelů denně. Což je podle Bloomberg denní spotřeba ropy celého Německa.
5. Bohaté země se zavázaly pomoct těm rozvojovým financovat přechod na čisté energie do roku 2035 balíkem ve výši 1,3 bilionu dolarů. Zatím pustily velmi málo a doteď není jasné, odkud se finance vezmou. A strýček Elon raději investuje do únikové cesty do vesmíru, než aby zachraňoval Zemi.
6. S uhlím je to divné. Británie, která s industriální revolucí začala, zavřela roku 2024 svůj poslední důl a víc než polovinu své spotřeby pokrývá z obnovitelných zdrojů. Ale Čína produkci stupňuje, otevírá rekordní počty nových nalezišť.
7. Amerika se během posledních deseti let přerodila v největšího světového vývozce plynu. Vzhledem k tomu, že jde o čistší zdroj energie než uhlí, poptávka po něm jen tak neskončí.
8. Lesy přišly o svou nadpřirozenou klimatickou schopnost. Nadměrné kácení, rostoucí sucha… Amazonie, přezdívaná plíce planety, je v kritickém bodě. Části těchto těžce zkoušených lesů už teď vypouštějí do atmosféry víc oxidu uhličitého, než jsou schopny pohltit. Podobná situace vzniká v lesích Austrálie.
9. Zhruba čtvrtina mořských živočichů je závislá na korálech. Protože se oceány rychle oteplují, 84 (!) % korálů je poškozeno jejich bělením: zůstávají holé, bez řas, bez života. Jedna malinkatá dobrá nová zpráva: některé druhy korálů jsou odolnější vůči teplým proudům.
10. Jak globálně roste poptávka po pohodlnějším životě, roste i spotřeba energie. Ale nikdo nepředvídal její dramatický nárůst v USA. Může za to hlavně nenažraná AI. Urychlí teď zásadně oteplování hoši ze Silicon Valley?
Je čas na další zázrak. Potřebujeme ho, teď hned.