“Kdyby existovala země hajzlíků, náš profesor by mohl být prezident!”, stěžuje si americká studentka v komedii Four Seasons z roku 1981. Nejpozoruhodnější na velmoci hajzlíků, kterou se USA mezitím staly, je rychlost s jakou se bortí a mizí hodnoty a zákony, které byly nedotknutelné.
Elon Musk přivedl do Bílého domu mladé razantní a talentované kolegy, kteří se mu osvědčili v drastickém ořezávání Twitteru.
A ti při demolici zavedených institucí postupují rychlostí bobů řítících se po ledovém tobogánu.
Třeba američtí zemědělci se nestačili ani podrbat na hlavě a z vládních stránek zmizela všechna data a odkazy monitorující změny počasí, teplot. Farmáři informace používali, aby se mohli začátkem sezóny co nejlépe adaptovat na proměnlivé počasí. Letos – koncem ledna – když zemědělci začali s plány na novou sezónu, všechny tyto praktické informace byly zlikvidovány s odůvodněním, že “politická agenda kolem změn klimatu je nesmysl”. Trumpova vláda zároveň zmrazila fondy slíbené zemědělcům, kteří budou hospodařit ohleduplně vůči přírodě. Z veřejně dostupných zdrojů pak eliminovala všechny odkazy na podobné iniciativy a programy.
Americký farmář se nasral (promiňte, ale nakrknul nevystihuje reakci beztak těžce zkoušeného zemědělce). Nasral se a vládu prezidenta Trumpa hned v únoru zažaloval.
A teď důležitá odbočka: V Gapu se (snad od jeho založení v roce 1969) prodával každoročně svršek, který nemohl chybět v šatníku žádného cool kluka na západní polokouli. Pohodlná bavlněná košile s podšívkou, červeno-černě kostkovaná. Podobně jako zlatokopecké džíny, tato košile je dosud něco jako uniforma amerického muže činu (nebo toho, kdo se jím snaží být).
Tento týden se zrovna tahle košile objevila na první straně New York Times. Má ji na sobě americký farmář, s tváři ošlehanou větrem, rozkročený a vážný – stojí mezi buvoly s dlouhou srstí. Žádný kovboj na žádném billboardu nevypadal víc americky (a neohroženě).
Fotografie ilustruje vítězství amerických farmářů z tohoto týdne. Jimi najatý právník argumentoval, že vládou odstraněné informace byly nenahraditelné pro farmáře, kteří jsou vystaveni rizikům oteplování podnebí, včetně veder, sucha, záplav, extrémních teplotních výkyvů a požárů. Zlikvidované webové stránky obsahovaly informace, jak zmírnit tato nebezpečí a jak se jim nejlépe přizpůsobit pomocí nových agrárních metod a strategií. Dlouhodobá data a trendy monitorující počasí jsou v zemědělství klíčové pro plánování a pro obchodní záměry.
Farmář citovaný a vyobrazený nejvlivnějším americkým deníkem, třicet let hospodaří v Catskillských horách. Pan Gillingham dvacet let pěstoval zeleninu, ale přestal, když ji třikrát během pěti let zničily povodně. “Právě z důvodu klimatické změny čelíme extrémnímu počasí a proto nutně potřebujeme každý zlomek dostupných informací,” říká z vlastní hořké zkušenosti.
Soudní proces skončil tím, že soudce nařídil federální vládě do tří týdnů veškeré zlikvidované informace obnovit a uhradit s jejich zmizením způsobené škody.
Vláda slíbila, že tak učiní a proces obnovy příslušných webových stránek už začal.
I Trump totiž chápe, že zlobu voličů v červeno černě kostkovaných flanelových košilích není radno podceňovat.
PS. Globálně sílí iniciativa přiřknou přírodě stejná práva, jakým se těší jednotlivci a firmy. Když se tento argument objevil před dvaceti lety, většině připadal směšný, totálně absurdní. Teď se lidé začínají přiklánět k tomu, že by mohlo jít o efektivní hráz vůči naší nenažranosti a bezohlednosti, která přírodu ničí.
Foto: Daniel Dočekal, ilustrace (GPT4o)