5 tipů na knihy s tématem ekologie

1. 2. 2023  |  Filip Broz
Kniha s tématem ekologie

Že jsou dlouhé zimní večery (jako) stvořené pro čtení dobrých knih, není žádným tajemstvím. Jak ale vybrat tu správnou? Zorientovat se v obrovské záplavě autorů a titulů na pultech knihkupectví a stránkách jejich e-shopů rozhodně není snadné. V Česku ostatně každý rok vychází na 15 000 knih všech možných žánrů! Vybrali jsme pro vás proto alespoň pět inspirativních knih o ekologii, které byste neměli minout.

Barbora Tlustá: Bez obalu. Jak žít zero waste (Jota, 2019)

Jasný důkaz, že nápadité knížky na téma udržitelného životního stylu mohou vzniknout i u nás! Její autorka, původní profesí herečka, Barbora Tlustá se před lety úspěšně pustila do rodinného podnikání a její zdravá cukrárna RAW with love si brzy získala značné renomé.

O své zkušenosti a nadšení pro zdravý a udržitelný životní styl se nyní s čtenáři dělí v první české knize o zero waste konceptu. Vtipně a s lehkostí napsaný text přináší spoustu známých i neotřelejších tipů, jak žít bez zbytečného plýtvání a s minimem odpadu. Ideální pro všechny, kdo chtějí začít život v duchu zero waste.

David Attenborough: Život na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnost (Práh, 2021)

Legenda světové dokumentaristiky a ekologické osvěty, Sir David Attenborough, nepřestává provokovat a inspirovat ani v pokročilém věku. Jeho svědectví o kritické situaci naší planety je plné konkrétních informací, ověřených fakt a děsivých zjištění, ale také možných řešení a návrhů, jak bychom my, lidstvo, mohli zabránit hrozící ekologické katastrofě.

Navzdory značně kritickému názoru ohledně chování a postojů moderní společnosti je Attenboroughova kniha možná až překvapivě nadějná. I když je za minutu dvanáct!

Obsáhlejší recenzi knihy naleznete ZDE. Za zhlédnutí stojí i autorův stejnojmenný dokument na Netflixu.

Martin Dorey: Už žádné plasty (Via, 2020)

Pokud byste chtěli zkusit ve čtivé a přehledné podobě nahlédnout do problematiky plastového odpadu, sáhněte po knize britského karavanisty, bloggera a propagátora udržitelného životního stylu Martina Doreye.

Jeho úspěšná knížka nabízí odpovědi na to, kde všude v současné době plasty najdeme, jakým způsobem zatěžují životní prostředí či zda existují možnosti, jak plasty vyrábět a využívat ekologicky udržitelně. Součástí textu jsou přitom i jednoduché úkoly a tipy pro čtenáře.

Za pozornost stojí také Doreyho knihy o pomalém cestování či edukativní ekologické publikace pro děti. Zatím ovšem pouze v angličtině.

Jiří Šlégl, František Kislinger, Jana Laníková: Ekologie pro gymnázia (Fortuna Libri, 2005)

Učebnice jako knížka ke čtení? Pokud je dobrá, tak proč ne! A moderně laděná učebnice, která dokáže srozumitelně, a přitom přesně postihnout tak komplikovanou oblast, jakou je ekologie, rozhodně patří do knihovničky každého, kdo se zajímá o životní prostředí v nejširším smyslu slova.

Autoři se snažili ekologii pojmout jako globální otázku a odhalit čtenářům její souvislosti s filozofií i politikou. A nutno říct, že se jim to podařilo na výbornou. Potěší i bohatý obrazový materiál a tipy na možná řešení konkrétních problémů.

Peter Wohlleben: Tajný život stromů (Kazda, 2016)

Naším posledním tajným tipem na fascinující četbu, která vás pohltí, je strhující kniha německého lesníka Petera Wohllebena. Autor miluje stromy a umí o nich působivě vyprávět. Zároveň ale své čtenáře nepřipraví ani o spoustu informací z oblasti přírodních věd a o fungování lesa z pohledu lesního inženýra. Dozvíte se, že stromy spolu umějí komunikovat prostřednictvím vonných látek, že mají paměť, a dokonce pociťují bolest.

Kniha se krátce po svém vydání stala bestsellerem, jen v Německu se prodal už více než milion výtisků! A pokud budete chtít šetřit papírem, můžete se podívat na německý filmový dokument natočený podle knihy, nebo sáhnout po audioknize v češtině.

Knihy si s ekologií rozumějí

Papírová kniha je tradiční médium, na které mnoho čtenářů nedá dopustit. Jak ale při četbě zbytečně neplýtvat papírem? Přirozeně se můžete zkusit začíst do elektronických verzí knih na svých mobilních zařízeních. Papírovou knihu ale můžete snadno pustit dál do světa, nebo se poohlédnout po té, kterou už přečetl někdo jiný. Skvělým prostorem pro tyto aktivity jsou zejména staré dobré antikvariáty nebo moderní výměnné a prodejní online platformy jako například Knihobot. Dobrá kniha totiž není na jedno použití!

TIP: Přečtěte si také článek s tipy na ekologické filmy.

Text: Petr Christov 
Foto: Shutterstock
Zdroje: databazeknih.cz, jota.cz, luxor.cz