5 tipů na ekologické filmy

3. 10. 2022
Ekologické filmy s tematikou přírody

Přemýšleli jste někdy o zelenějším, ekologičtějším a všehovšudy udržitelnějším životě? Vězte, že rozhodně nejste sami. V tomto článku se dočtete 5 tipů na nejlepší dokumentární filmy, které vás nasměrují tou správnou cestou za udržitelnějším životním stylem.

The True Cost

The True Cost neboli Pravá cena je dokumentární film režiséra Andrewa Morgana z roku 2015. Soustředí se na průmysl rychlé módy a na všechny problémy s ním spojené. Film byl natočený v koprodukci se státy jako jsou Kambodža nebo Bangladéš, kde je silný problém s tzv. sweatshopy, neboli krejčovskými dílnami s otřesnými pracovními podmínkami. To je ovšem jen jeden z plejády dalších problémů…
Tento film by měl vidět každý, kdo si někdy koupil oblečení z velkých řetězců, protože pak získá náhled na všechno, co je s tímto průmyslem spojené.

2. Seaspiracy, aneb Pravá tvář udržitelného rybolovu

Tento dokument z produkce Netflixu je opravdovým „must-watch“. Nejspíš pro Vás není tajemstvím, že masový rybolov představuje obrovskou zátěž pro zdraví a rovnováhu světových oceánů. Ať už jde o masivní odlov ryb, nebo o obrovskou produkci plastového odpadu při rybolovu. Proto se mnozí z nás naučili kupovat rybí produkty s certifikátem udržitelného rybolovu. Co ale tento certifikát znamená, a zaručuje nám vůbec to, co slibuje? Po shlédnutí Seaspiracy v tom budete mít jasno.

3. David Attenborough – Život na naší planetě

Kdo by neznal legendárního reportéra BBC Davida Attenborougha? Přes 50 let jeho činnosti jako popularizátora přírody kulminuje filmem Život na naší planetě. Attenborough se v retrospektivě dívá na to, jak se změnila naše planeta a příroda na ní za léta jeho práce. Nejedná se o žádný katastrofický film, ale připravte se na nehezký portrét toho, jak naše chamtivá a rostoucí společnost decimuje vzácné ekosystémy a hubí nesčetné zvířecí druhy. Je ještě cesty zpět? Je to jen na nás…

4. Cowspiracy

Odvrácená strana chovu zvířat. Tak by mohl znít podtitulek dokumentu Cowspiracy z roku 2014. Tým režiséra Kipa Andersena si dává za cíl odkrýt destruktivní účinky masového chovu zvířat na životní prostředí. Ať už se jedná o obrovské nároky na půdu a vodu a s tím spojené odlesňování, nebo o omračující produkci skleníkových plynů. Díky tomuto dokumentu rozhodně přehodnotíte to, kolik zvířecích produktů sami konzumujete.

5. Sklonit se k Zemi

Další skvělý dokument z produkce Netflixu si bere za cíl přiblížit divákům to, jak extenzivní pěstování plodin vyčerpává plodnou půdu. Za pomoci odborníků a známých tváří, kterým ekologie není lhostejná, nám dokument představuje jak to, co způsobuje vyčerpaná a zerodovaná země, tak i jak se tento problém dá jednoduše řešit. Jak ale můžou přispět diváci? Dozvíte se ve filmu.

Text: Jáchym Blabol
Foto: Shutterstock