Zmrzlina vydrží vyšší teploty – a mrazáky budou mít menší spotřebu

24. 1. 2024  |  Zuzana Keményová

Nová technologie umožní vyrábět zmrzlinu, která se dá skladovat už při teplotě dvanáct stupňů pod nulou místo současných osmnácti. Díky tomu mrazáky v supermarketu ušetří čtvrtinu energie. Unilever svých dvanáct patentů na reformulaci zmrzliny poskytl zdarma ostatním výrobcům. Jen tak se totiž snížení teplot dá uplatnit masově.

Mrazáky na zmrzliny v supermarketech musí chladit na teplotu osmnáct stupňů pod nulou. Jen tak je totiž zaručeno, že kornouty, nanuky nebo zmrzlinové dorty zůstanou v potřebné kvalitě. Tedy, že se například částečně nerozmrazí a neztratí tvar a texturu. 

Cesta za nulovou emisí

Brzy by se to však mohlo změnit. Nadnárodní koncern Unilever, pod který patří například značky Algida, Magnum, Míša nebo Ben & Jerry´s, v listopadu přišel s inovacemi, díky kterým by se zmrzliny daly skladovat už při teplotě -12°C. Po úspěšných pilotních testech, kdy se zmrzliny skladovaly v teplejších mrazících boxech, si firma nové receptury nechává patentovat.

Výzkum provedený v britském Colworthu, globálním centru pro výzkum a vývoj zmrzliny společnosti Unilever potvrdily, že díky inovaci se sníží spotřeba energie přibližně o 25 % na jeden mrazák. Kromě úspory to znamená také levnější provoz. Unilever nyní dává tyto patenty zdarma k dispozici svým obchodním partnerům.

Emise z maloobchodních mrazáků tvoří 10 % skleníkových plynů Unileveru. Koncern již publikoval svůj  Akční plán pro klimatickou tranzici, v němž si mimo jiné stanovil dosažení nulových emisí v celém hodnotovém řetězci do roku 2039. Ohledně mrazáků se chce zaměřit i na snížení spotřeby energie prostřednictvím inovací hlavních technických komponent, například kompresorů. Chce také dosáhnout toho, aby mrazáky byly napájeny elektřinou z obnovitelných zdrojů. 

Ostatní: zajímá nás to!

Redakce Ecoista oslovila i další výrobce zmrzlin s otázkou, jak inovaci vnímají. „O nabídce společnosti Unilever víme. V tuto chvíli ji interně probíráme a řešíme, zda bychom ji chtěli využít. Je nutné promyslet celou řadu věcí. Tou stěžejní pro nás je, abychom neohrozili kvalitu zmrzlin,“ říká Jakub Kořán, brand manažer výrobce Prima zmrzlina, která patří do společnosti Bidfood. 

Podobně také společnost Pinko, která je obchodním partnerem Unileveru, se k novince staví pozitivně. „Společnost Unilever je jedním z našich dlouholetých klientů, o této nabídce tedy víme a vítáme ji. Co se týče praktického využití patentu, je to téma na širší diskusi s naším týmem technologů a také k diskusi s našimi koncovými zákazníky,“ podotýká Eva Pechová, výkonná ředitelka Pinko.

Změna, kterou Unilever chystá, si ovšem v některých zemích vyžádá i změnu legislativy. Je to i případ České republiky, protože v Česku vyhláška vyžaduje pro skladování mražených krémů teplotu – 18°C.

Zelenější obaly a zelenější kakao

Zmrzliny odolnější vůči vyšším teplotám ale zdaleka nejsou jedinou eko-inovací současného zmrzlinářského průmyslu. Například v Prima zmrzlině se teď nejvíce věnují změně obalů. „Aktuálně máme 65 % obalů jednosložkových a 35 % obalů kompozitních. Našim cílem je dosáhnout toho, abychom do konce roku 2024 měli až 80 % jednosložkových obalů,“ vyjmenovává Jakub Kořán. Tato změna by měla umožnit snadnější recyklaci. Firma také nakupuje a vyrábí z certifikovaného kakaa, tedy kakaa pěstovaného a zpracovávaného šetrným způsobem. 

Společnost Pinko zase neustále snižuje uhlíkovou stopu v továrně a také množství vody a energie využívané ve výrobě. „Snažíme se zkrátit náš dodavatelský řetězec nákupem českých surovin pro výrobu našich zmrzlin. Pokud to nelze, snažíme se nakupovat z geograficky co nejbližších lokalit,“ přibližuje Pechová. Firma je také držitelem certifikátu evropského ekologického zemědělství, který lze použít pouze na produktech certifikovaných jako ekologické.  To znamená, že splňují podmínky týkající se způsobu produkce, zpracování, přepravy a skladování. Portfolio rozšiřuje o produkty na bázi rostlinné stravy a používá zdroje z Rainforest Alliance. Tímto logem jsou označovány zmrzliny, které jsou vyrobeny z kakaa pocházejícího z farem a lesů certifikovaných Aliancí na ochranu deštných pralesů.

Foto: Daniel Dočekal, ilustrace (DALL E 3)