Jedna bitcoinová transakce spotřebuje bazén vody

13. 12. 2023  |  Jan Handl

Dopad bitcoinu a dalších kryptoměn na životní prostředí je sledován hlavně kvůli obrovskému množství spotřebované elektřiny. Nyní se zdá, že velkým problémem je i spotřeba vody.

Nákup nebo prodej bitcoinu spotřebuje podle magazínu New Scientist 16 000 litrů vody. Toto ohromující číslo platí pro každou jednotlivou transakci. Podle vědců jde o závažný problém, který by mohl mít vliv na stávající sucha po celém světě. Spotřeba energie a uhlíkové emise produkované bitcoiny a dalšími kryptoměnami byly popsány dobře, nyní se nizozemští vědci pustili do hodnocení spotřeby vody a širšího dopadu kryptoměn na životní prostředí.

Alex de Vries z VU Amsterdam School of Business and Economics v Nizozemsku vypočítal, že těžba bitcoinů (tedy výpočetní proces) spotřebuje jen v USA 8,6 až 35,1 miliard litrů vody ročně. Bitcoin prý už v roce 2021 celosvětově spotřeboval 1,6 bilionu litrů vody a de Vries očekává, že tento ukazatel letos vzroste na 2,3 bilionu litrů. Při rozdělení tohoto obrovského množství vody na jednotlivé transakce vychází, že jeden obchod s bitcoiny spotřebuje 16 000 litrů vody. To je pro představu objem jednoho malého plaveckého bazénu.

Co se vlastně počítá

Většina bitcoinem spotřebované vody pochází z výroby elektřiny, například v uhelných, plynových nebo vodních elektrárnách. K výpočtu celkových hodnot použili vědci údaje o mixu elektřiny v místech, kde dochází k těžbě bitcoinů a také vzali v úvahu, že voda se používá i přímo v datových centrech k chlazení hardwaru.

I když je spotřeba vody bitcoinovými transakcemi obrovským ekologickým problémem, de Vries upozorňuje, že ve srovnání s jeho energetickými nároky není zas tak zásadní. Těžební zařízení podle něho nonstop v podstatě jen generují náhodná čísla a nic užitečného z nich nevyjde.

Etherum je eko

Konkurenční kryptoměna Ethereum na jaře 2023 zavedla změny, které snížily její spotřebu energie o 99,99 procent, což také snížilo spotřebu vody. Bitcoin se zdráhá tento krok následovat, což je částečně způsobeno nedostatkem centralizované kontroly, která by takové rozhodnutí prosadila.

„Softwarové řešení k dispozici je. Jde jen o to, že máte co do činění s komunitou, která je zásadně proti jakémukoli typu změn softwaru,“ komentuje situaci de Vries. „Pokud tu změnu provedete, snížíte uhlíkové emise, vodní stopu, elektronický odpad, to vše přes noc zmizí. Doslova v tom okamžiku, kdy změníte software, je vše pryč. Bitcoin je zodpovědný za půl procenta celosvětové spotřeby elektřiny, přitom by ji mohl razantně snížit lusknutím prstů.“

Foto: Daniel Dočekal, ilustrace (Dall E 3)