Zapomenutý aspekt solární revoluce: Co se děje s použitými panely?

8. 6. 2023  |  Jan Handl

Solární panely jsou po celém světě propagovány jako zásadní zbraň při snižování uhlíkových emisí. Je ale třeba myslet na to, že jejich životnost je pouze 25 let.

Odborníci podle BBC upozorňují na zásadní fakt, že miliardy (sic!) panelů bude nakonec nutné zlikvidovat a nahradit. Podle britské vlády jsou jen ve Spojeném království desítky milionů solárních panelů. Chybí však specializovaná infrastruktura pro jejich sešrotování a recyklaci. Energetičtí experti požadují naléhavou vládní akci, která by zabránila hrozící globální ekologické katastrofě.

Recyklace je v plenkách

Vyřazené solární panely jsou odpadem, s nímž zatím neumíme nakládat. Na konci června by měla být ve Francii oficiálně otevřena první továrna na světě, která se věnuje plné recyklaci solárních panelů. Tento obor je tedy zatím doslova v plenkách.

Společnost na solární recyklaci ROSI, která vlastní zmíněné zařízení v alpském městě Grenoble, doufá, že bude nakonec schopna extrahovat a znovu použít 99 % solárního panelu. Kromě recyklace skleněných čel a hliníkových rámů může nová továrna zpracovat téměř všechny vzácné materiály obsažené v panelech.

Vzácné kovy lze následně recyklovat a znovu použít k výrobě nových, výkonnějších solárních jednotek. Ovšem recyklované sklo je nekvalitní a nedá se použít pro výrobu nových panelů.

Co s miliony tun odpadu?

Světová kapacita výroby solární energie vzrostla v roce 2021 o 22 %. Každý měsíc je jen ve Spojeném království instalováno kolem 13 000 fotovoltaických solárních panelů, většina z nich na střechách soukromých domů. Pokud se udrží současné růstové trendy, objem vyřazených solárních panelů bude obrovský. V roce 2050 má jít až o 200 milionů tun odpadu.

Důvodem, proč existuje tak málo zařízení na recyklaci solárních panelů, je fakt, že donedávna ještě neexistovalo mnoho odpadu ke zpracování a opětovnému použití. První generace solárních panelů totiž teprve dosluhuje. Jen pro ilustraci: podle francouzských odborníků vyřazení z provozu a recyklace největších panelů trvá až tři měsíce. 

V high-tech závodě ROSI v Grenoblu jsou solární panely rozebírány, aby se získaly vzácné materiály uvnitř, jde hlavně o měď, křemík a stříbro. Každý solární panel obsahuje pouze nepatrné množství těchto vzácných materiálů a tyto úlomky jsou natolik propojené s ostatními součástmi, že až dosud nebylo ekonomicky výhodné je oddělovat. To se ale s přibývajícím množstvím panelů mění.

Nejvzácnější je stříbro

V budoucnu prý bude možné téměř tři čtvrtiny materiálů potřebných k výrobě nových solárních panelů získat právě z vysloužilých fotovoltaických jednotek. Minulý rok navíc vědci z University of Leicester přišli na to, jak extrahovat stříbro z fotovoltaických jednotek pomocí fyziologického roztoku.

Firma ROSI je prozatím jedinou společností ve svém oboru, která rozšířila svůj provoz na průmyslovou úroveň. Technologie je drahá. V Evropě jsou dovozci nebo výrobci solárních panelů odpovědní za jejich likvidaci. Zatím upřednostňují jejich prosté sešrotování, což je mnohem levnější.

Foto: Daniel Dočekal, ilustrace