TOP zelené startupy v Česku: Plastic Guys

6. 6. 2023  |  Zuzana Keményová

Pracují s umělou inteligencí, GPS a chytrými technologiemi, ale také s něčím tak základním, jako je dětská zvídavost. Jak sílí trend udržitelnosti, roste i počet “eco” podnikatelských nápadů. Ecoista.cz přináší výběr z těch nejzajímavějších zelených startupů, které v posledních letech u nás vznikly. 

Plastic Guys

Do rukou se jim dostávají nadrcené části spotřebičů, plastové trubky, počítačové myši, ale také třeba zmetky z 3D tisku. V jejich dílně se tento odpad mění na unikátní desky s barevným žíhaným povrchem, které mají řadu využití. Uskupení Plastic Guys tvoří bývalí studenti Fakulty stavební v Brně, kteří projekt odstartovali návrhem prototypu lesní útulny – jakéhosi lesního příbytku. Fasádu pro něj vyrobili z plastového odpadu, respektive z vlastnoručně vytvořených plastových desek. 

Nyní jsou Plastic Guys úspěšně fungující cirkulární firmou, mají několik dodavatelů, od kterých odebírají materiál, tedy odpadní plast, jenž by jinak skončil ve spalovně. „Materiál odebíráme už nadrcený a drť pak pomocí tepla lisujeme. Tak vznikají naše designové desky. Nepoužíváme žádná lepidla ani aditiva. Do každé desky dáváme jen jednu skupinu plastů, tím pádem jsou recyklované i recyklovatelné,“ říká pro Ecoista.cz Marco Aulisa, který v roce 2019 pomáhal tento brněnský startup spoluzaložit. 

Plastic Guys materiály získávají od velkých podniků zpracovávající plasty, recyklačních středisek i od menších dodavatelů. „Velké firmy průměrně vyhazují tři až pět tun použitého plastu týdně,“ upozorňuje Aulisa. 

Zákazníky Plastic Guys jsou hlavně architekti nebo designéři, kteří vizuálně zajímavé desky používají do svých interiérů, třeba jako pulty, stoly, police nebo instalace na zeď. „Naším cílem je nyní zaujmout i nábytkářské firmy, pro které je tento materiál ještě novinkou,“ dodává Aulisa. Měsíčně tato firma pošle znovu do oběhu 2,5 tuny plastu. Plastic Guys se velmi daří, obrat mají každý rok mnohonásobně vyšší. Kvůli vysoké poptávce budou nyní navyšovat kapacitu výroby. 

„Předpokládáme, že do konce letošního roku zpracujeme více než deset tun odpadního plastu měsíčně,“ odhaduje Aulisa. Do budoucna je jejich cílem specializovat  se na výrobu těchto desek a stát se lídry ve střední Evropě. „Pokud se nám to povede, určitě budou v plánu zahraniční pobočky výroby,“ předpokládá Aulisa.  

Autor: Zuzana Keményová (autorka je redaktorkou Hospodářských novin)

Foto: Plastic Guys