Jak vyčistit vodu z nemocnice? Thomayerka přechází na unikátní technologie

23. 2. 2024  |  Jan Handl

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) a Pražské vodovody a kanalizace (PVK) představily společný projekt nové čistírny nemocničních odpadních vod s využitím nových technologií. Z vody budou účinněji odstraňovány i zbytky léčiv a hormonů. 

V pražském areálu FTN bude postaveno nové zařízení na čištění odpadních vod, které se bude skládat z technologií, které budou v českém zdravotnickém zařízení použity vůbec poprvé.

Projekt je zaměřen na čistění specifických nemocničních odpadních vod přímo u zdroje. Tyto vody mohou mít nejen infekční charakter, ale jsou také velmi zatíženy tzv. mikropolutanty, a to především farmaky, která nejsou stávajícími technologiemi na běžných čistírnách odpadních vod účinně odstraňována. Takové látky se pak mohou dostávat do povrchových vod a ovlivňovat i další složky životního prostředí. Odstraňování zbytků léčiv z odpadních vod je totiž jedním z klíčových nástrojů v boji s předcházením vzniku antibiotické rezistence bakterií.

„Jsme hrdí na to, že právě naše nemocnice bude průkopníkem v tak významném a ojedinělém projektu, který je zaměřen na ekologii a vůbec ochranu životního prostředí. Což je pro nás velice důležité a chci ještě jednou velice poděkovat společnosti Pražské vodovody a kanalizace za to, že si vybrali jako partnera uvedeného projektu naše zařízení,“ uvedl ředitel nemocnice Zdeněk Beneš 

Co se změní?

Optimalizace a doplnění technologie čištění odpadní vody ve FTN se týká mechanického předčištění a terciárního stupně čištění. V části mechanického předčištění bude doplněno rotační bubnové síto za účelem odstranění nežádoucích pevných částic. 

Terciární stupeň bude vybudován za stávající dosazovací nádrží. Jeho první částí bude mikrofiltrační jednotka, která zaručí stálou kvalitu odpadní vody natékající na ozonizaci. Ozonizace, druhá část terciárního stupně, vyrábí pomocí korónového výboje plynný ozon, jenž se následně dávkuje do čištěné odpadní vody.

Díky tomu dochází k silné oxidační reakci rozbíjející molekuly mikropolutantů (léčiv, farmak, hormonů, jejich metabolitů apod.). Po dávkování ozonu je voda vedena do vymíracích nádrží, kde se odvětrá zbylý ozon, a pokračuje na filtry s granulovaným aktivním uhlím, které zachycuje zbylé organické mikropolutanty. Na výstupu z filtrů s granulovaným aktivním uhlím bude voda zabezpečena stávajícím hygienickým zařízením. Odtok z terciárního čištění bude zbaven minimálně 90 % nežádoucích mikropolutantů.

„Zavedení pokročilého odstraňování mikropolutantů do technologie nemocniční čistírny odpadních vod je unikátní záležitostí. Tímto pilotním projektem chceme ukázat cestu, po které může čistírenství kráčet v dalších letech,“ uzavírá Robert Kvaček, technolog pitných vod z PVK.  

Foto: PVK