Top 5 ujetých nápadů, jak doma ušetřit (a pár mýtů o úsporách)

17. 2. 2023  |  Filip Broz
Zapojování spotřebiče do elektřiny

Čím více stoupají ceny energií, tím víc se lidé snaží šetřit. Seriózní i méně seriózní weby se předhánějí v tipech na to, jak snížit účty. Občas přinášejí rady, nad kterými zůstává rozum stát. Redakce Ecoista.cz přináší výběr těch nejbizarnějších nápadů, které stojí za pozornost, ale neradíme je zkoušet doma.           

1) Přesvědčte sami sebe, že se rádi sprchujete ve studené 

Singapurský web The Smart Local radí lidem, aby se sprchovali ve studené vodě. „Samozřejmě, že ledová sprcha se snáze řekne, než udělá. S největší pravděpodobností vám budou cvakat zuby a naskakovat husí kůže. Může vás také popadnout závrať a můžete mít pocit, že omdlíte. Ale pak si vzpomenete, kolik elektřiny ušetříte, protože jste nezapnuli ohřívač vody – a budete zářit,“ doporučují autoři.

2) Nesplachujte záchod po každém použití

Britský deník The Guardian navádí čtenáře k tomu, aby si lépe promysleli, kdy spláchnout a kdy nikoli. A nejde o anglický humor. Počet spláchnutí prý mají lidé přizpůsobit přesně tomu, co vyprodukovali, a to nemusí být při každé návštěvě totéž, píše britský list. Tedy když jde člověk například na malou, spláchnutí nemusí být potřeba. „Stejně tak jiní doporučují umístit do nádržky na WC cihly, aby se snížilo množství vody spotřebované při každém spláchnutí,“ doporučuje The Guardian.

3) Vytvořte si do sprchy playlist

Jednou z nejlepších cest, jak ušetřit vodu i tepelnou energii, je sprchovat se krátce. Jenže vyjít ze sprchy se člověku leckdy nechce, proto se někdy lidé sprchují i desítky minut. Pomůže s tím hudba. Vytvořte pro každého člena domácnosti playlist, počet písniček záleží na oblíbenosti člena rodiny. Jakmile uslyšíte, že hudba dohrála, důrazně dotyčnému připomeňte, že čas sprchování vypršel. (www.pulsenergy.co.nz)

4) Přitápějte si rozehřátou troubou či myčkou na nádobí

Pokud pečete, použijte teplo z trouby hned dvakrát. Po dopečení nechte troubu otevřenou, nechte ji větrat do místnosti a nahřívejte se u tepla. Teplotě ve vaší kuchyni můžete přidat až 1 stupeň. Podobnou práci udělá otevřená myčka nádobí, která vzduch navíc ještě zvlhčí. (www.paylesspower.com)                                                                         

5) Sviťte si svíčkou

Jednou z cest, jak ušetřit ze energie, je vůbec doma nerozsvěcovat elektrické osvětlení. Podle australského webu Momentumenergy.com by lidé měli jednou týdně zorganizovat večeři pro celou rodinu – jen za svitu svíčky. „Ať už je doma kdokoli, shromážděte se jeden večer v týdnu u večeře při svíčkách. Jeden ze čtenářů dokonce navrhl, že místo vaření, které je finančně i energeticky náročné, je možné si jako hlavní jídlo naservírovat například jen sýr, který se dá rozkrájet na více dílů,“ doporučuje web.

Mýty o úspoře energií

V médiích kolují různé mýty o úsporách energie. Jak je to tedy doopravdy?

Lepší nechat rozsvíceno, než pořád rozsvěcet a zhasínat. Podle některých teorií se na neustálé zhasínání a rozsvěcení spotřebuje více energie, než kdyby se nechalo trvale svítit. Není to však pravda. Pokud se do rozsvícené místnosti plánuje člověk vrátit později než za pár minut, je úspornější světlo zhasnout.

Aby lednice dobře fungovala, měla by být poloprázdná. Předpokladem je, že čím méně potravin v lednici budeme mít, tím méně energie potřebujeme na jejich chlazení. Není to tak. V téměř prázdné lednici není dostatek předmětů, které by chlad udržovaly. Nejlepší je proto mít lednici naplněnou zhruba z 80 procent.

Mikrovlnná trouba je žrout energie – protože je mikrovlnná trouba hlasitá, lidé mají často představu, že spotřebovává spoustu energie. Je to opět jenom mýtus. Klasická trouba pracující s horkým vzduchem je na množství energie mnohem náročnější než mikrovlnka.

Nabíječka v zásuvce nespotřebovává žádnou elektřinu – opět, není tomu tak.  I když mobil nebo notebook odpojíte, nabíječka ponechaná v zásuvce stále spotřebovává malé množství energie. Pokud to člověk dělá často, ročně může za elektřinu utratit stovky korun navíc.

Rešerše a text:  Zuzana Keményová (autorka je redaktorkou Hospodářských novin)     
Foto: Shutterstock  
Zdroj: thesmartlocal.com, theguardian.com, pulsenergy.co.nz, paylesspower.com, momentumenergy.com