Také vyhazujete jídlo z lednice? Tady je 9 tipů, jak tomu předejít

8. 3. 2023  |  Filip Broz
Jídlo v ledničce

Češi každý rok vyhodí zhruba 30 procent z toho, co nakoupí, jak jsme psali nedávno. V přepočtu se jedná přibližně o 33 kilogramů na osobu. To rozhodně není málo a sami víme, jak je nám často zatěžko vyhodit jogurt nebo sýr, který se zatoulal v lednici. Proto jsme za vás prošli relevantní zdroje a sestavili „rukověť neplýtvání“. A začíná to již před samotným nákupem.

  1. Sepište si nákupní seznam

Není vůbec dobré chodit nakupovat bez předchozího rozmyslu, a už vůbec ne hladoví. Vezměte si v neděli večer papír a tužku a naplánujte si vaření na celý týden. Podle toho nakupte. Zkontrolujte, co už máte doma. Čerstvé věci dokupujte až v den vaření, pokud si budete jisti, že je spotřebujete. Vyhnete se tak stresu z nenadálé změny programu.

2. Hlídejte datum spotřeby

Potraviny s kratší dobou trvanlivosti jsou v obchodech umístěny více vpředu. Pokud je chcete „zachránit“, berte je, ale myslete na to, že se musí spotřebovat rychleji. Potraviny blížící se datu spotřeby dávejte v lednici co nejblíže k vám. A naučte se pojmy – “spotřebujte do” znamená, že po tomto datu není vhodné potraviny konzumovat, “minimální trvanlivost” naopak znamená, že nad toto datum mají ještě pár dní k dobru.

3. Organizujte

Mějte přehled o tom, co kde v lednici i ve spíži máte. Pomůže vám pořádek a organizování. Držte se pravidla, které zná každá účetní: první dovnitř, první ven. Tedy zásoby se spotřebovávají podle pořadí, v jakém byly pořízeny. V praxi to znamená, že když koupíte nové balení borůvek, dáte je až za prvně zakoupené.

4. Uchovávejte správně

Ne každé zelenině a ovoci se daří v lednici. Rajčata, česnek, cibule, okurky a brambory by měly být skladovány při pokojové teplotě. Zkažení předejdete i tím, že oddělíte potraviny, které produkují více ethylenu, například banány, avokádo, rajčata, meloun, broskve nebo hrušky, od od těch na ethylen citlivější, jako brambory, jablka, listová zelenina nebo papriky.

5. Pozor na reklamy

Vyhněte se nákupům výhodných potravin v balíčku tři za cenu dvou. Zpravidla tyto věci ani nepotřebujete, natož abyste je včas spotřebovali.

6. Zachraňujte

Některé řetězce nabízejí potraviny, které by už dále neprodaly, s výraznou slevou. Například Lidl prodává tříkilové bedýnky ovoce a zeleniny za 25 korun. Rohlík.cz pod odkazem Zachraň jídlo zase vše od uzenin po jogurty.

7. Využijte zbytky

Pracujte se scénářem, jak využít jednu potravinu jakožto surovinu na více dní. Brambory můžete jeden den zapéct a jiný z nich mít kaši. Nebojte se využít jídlo do posledního zbytku. Z odkrojků zeleniny udělejte vývar, z tvrdého chleba topinky. Zjistěte si, které části rostlin se mohou jíst – spotřebovat je možné třeba i nať ředkviček.

8. Zavařujte

Nezapomínejte na praktiky našich babiček. Unavené ovoce můžete použít do koláče nebo zavařit, maso zamrazit a bylinky usušit. V poslední době ožívají také různé druhy kvašení, čímž váš jídelníček navíc posunete ke zdravému stylu.

9. Odlehčete si

Udržitelně se nemusíte chovat jen k životnímu prostředí, ale i vlastnímu tělu. Zařaďte více zeleninových jídel. Na internetu najdete spoustu zajímavých receptů na rychlá, zdravá a hlavně výborná jídla.

Text: Helena Dostalová (autorka píše pro Hospodářské noviny)
Foto: rawpixel.com  
Zdroj: zachranjidlo.cz, healthline.com, fao.org