Data z tisíců úklidových akcí v USA ukázala, že v oblastech, které se pokusily omezit používání igelitových tašek, došlo k jejich poklesu mezi odpadky nejméně o 25 % ve srovnání s oblastmi, které regulace nezavedly.
Zákazy nebo zpoplatnění plastových tašek se podle BBC v USA značně liší podle státu, okresu a města, což ze Spojených států učinilo užitečné místo pro vědce testující účinnost jednotlivých přístupů. Někde platí zákony zakazující igelitky, jinde platí zákony zakazující omezování igelitek.
Výzkumníci použili data z úklidů pobřeží, která zaznamenávala procento tašek ze všech sebraných předmětů, a zkoumali, jak se lišilo v oblastech se zavedenou legislativou ve srovnání s oblastmi bez ní. V průměru tvořily tašky 4,5 % sebraných předmětů a byly pátým nejčastěji nalezeným předmětem po nedopalcích cigaret, obalech od potravin, víčkách od plastových lahví a plastových lahvích samotných.
Jinými slovy – zákaz či regulace igelitek funguje. Výzkumníci ale varují, že celkové procento tašek stále roste i v místech, kde jsou regulovány. Tašek prostě používáme stále víc.
Plastové tašky představují z hlediska hmotnosti pouhý zlomek celkového plastového znečištění, ale kvůli své lehkosti, všudypřítomnosti a odolnosti patří mezi nejproblematičtější položky. Snadno unikají do přírody, ucpávají kanalizace a poškozují ekosystémy. Podle OSN se ročně po celém světě spotřebuje až 5 bilionů (to není překlep) plastových tašek či pytlíků, přičemž většina z nich je použita pouze jednou a poté odhozena.
Zákazy nebo poplatky za plastové tašky byly k roku 2023 zavedeny ve více než 90 zemích světa – s různou mírou úspěšnosti v závislosti na důslednosti kontroly a dostupnosti alternativ. Ve Velké Británii, kde se poplatky za jednorázové plastové tašky začaly zavádět v roce 2011, došlo za deset let k 80% poklesu počtu tašek vyplavených na plážích.
V Česku začal platit zákaz bezplatného vydávání plastových tašek v roce 2018, po roce se jejich spotřeba snížila zhruba na polovinu, nyní je to podle některých odhadů až 90 %. Problémem zůstávají neregulované mikrotenové pytlíky na pečivo či ovoce, které jsou zadarmo.
Jednou z klíčových příležitostí, jak omezit plasty, je plánovaná globální smlouva o plastech, o které bude 175 zemí pokračovat v jednáních v srpnu poté, co jednání loni v prosinci zkrachovala.
Foto: Daniel Dočekal (Midjourney)