Parkoviště zastřešená solárními panely mají úspěch v EU, kdy se jich dočkáme i my?

2. 4. 2024  |  Jan Handl

Takzvané solární carporty vznikají v EU na velkých parkovištích. Vyrábějí zelenou energii ze solárních panelů, parkovací plochy tak dostávají nový rozměr – chrání auta před špatným počasím a dobíjejí elektromobily.

Pro provozovatele carportů je benefitem výroba zelené energie ze solárních panelů, snížení uhlíkové stopy a podpoření image udržitelnosti. Parkující auta jsou chráněna před nepřízní počasí a elektroauta se mohou nabíjet přímo na místě. Rostoucí poptávka po obnovitelných zdrojích a úspoře energie přinesla inovativní řešení, a parkoviště se tak přeměňují na solární elektrárnu a také přispívají k rozvoji nabíjecí infrastruktury pro elektromobilitu.

Dvojí využití parkovacích stání má výhody pro provozovatele i zákazníky. „Dochází zde k využívání již obsazených ploch, panely se tedy neosazuje zemědělská půda. Vyrobenou energii z obnovitelných zdrojů lze částečně pokrýt spotřebu v přilehlých objektech, použít ji pro dobíjení zaparkovaných vozidel, popřípadě ji prodat do sítě,říká Aleš Damm, ředitel společnosti Greenbuddies Charging, která se na výstavbu komerčních solárních carportů specializuje.

To je muzika

Ve Francii v polovině roku 2023 vstoupil v platnost zákon, který nařizuje osazení parkovací plochy solárními panely jejich provozovatelům za předpokladu, že kapacita parkoviště je 80 parkovacích míst a větší. V Německu byla povinnost instalovat fotovoltaiku na otevřených parkovištích pro komerční využití v posledních dvou letech uzákoněna v šesti spolkových zemích.  

Vůbec největší parkoviště zastřešené solárními panely vzniklo v nizozemském Biddinghuizenu v místě, kde se každoročně koná několik velkých hudebních festivalů. Instalováno zde bylo na 90 000 solárních panelů o celkovém výkonu 35 MWp a panely zde zastřešují celkem 15 000 parkovacích míst. Jedno procento vyrobené elektřiny je použito na provoz festivalů a zbytek je dodáván do sítě. V době, kdy se festivaly nekonají, se na pozemku o rozloze 35 hektarů pasou ovce.

Největší rakouský carport postavila česká společnost Greenbuddies u termálních lázní ve městě Lutzmannsburg. Parkovací plocha se 454 parkovacími místy je zde zastřešena solárními panely s instalovaným výkonem 1,5 MWp.

Vyrobená elektřina je částečně využita přímo v lázních a také pro potřeby dobíjení elektromobilů. Zbytek je prodáván do distribuční sítě.

Greenbuddies Charging: Vizualizace přístřešků s vícebodovým upevněním

A co doma

V Česku se začíná zvyšovat poptávka především ze strany mezinárodních obchodních řetězců, které znají situaci z evropských států a vědí, že je pro ně zřízení carportů všestranně výhodné, solárními carporty se zabývá i ČEZ.

Jeden z prvních českých projektů stojí v areálu jaderné elektrárny v Dukovanech. I díky nárůstu elektromobilů v Česku, kdy by podle odhadu poradenské společnosti Bloomberg New Energy Finance podíl aut na elektrický pohon v roce 2030 měl dosáhnout 6,9 procent, tedy celkem 496 000 elektroaut, je třeba se na rozvoj nabíjecí infrastruktury zaměřit. 

Foto: GreenBuddies Charging