Na trh vstupuje nový fond pro investory do zemědělských farem a půdy

8. 6. 2022

Zpomalování ekonomiky, geopolitická nestabilita nebo stoupající inflace včetně růstu cen potravin. I to jsou důvody vzniku nového fondu pro kvalifikované investory, za nímž stojí investiční skupina Verdi Capital. Tento Verdi fond se jako jediný v Česku zaměřuje na nákup, zefektivnění a rozvoj zemědělských farem. Od 1. července 2022 se otevírá pro další podílníky.

„Cílem fondu je navýšit hodnotu zemědělských farem pomocí jejich restrukturalizace a efektivního řízení,“ říká Kateřina Zychová, zakladatelka fondu a výkonná ředitelka skupiny Verdi Capital. „Do portfolia vybíráme zejména malé a střední farmy, které se zabývají rostlinnou a živočišnou výrobu. Při výběru je pro nás důležitý také dopad farmy na životní prostředí. V tuzemsku je mnoho farem, jejichž hospodaření dokážeme díky efektivnímu řízení zlepšit a značně tak navýšit jejich hodnotu. Očekáváme, že celkové čisté zhodnocení fondu bude více než deset procent ročně,“ dodává Kateřina Zychová.

Kateřina Zychová

Půda a farmy jako sázka na jistotu

Cílem fondu je vylepšit efektivitu provozu farem například snížením nákladů formou modernizace, zavedením nových technologií nebo využitím odpadového tepla. K dalším nástrojům rozvoje farem patří instalace solárních panelů a hledání nových zdrojů tržeb.

„Mnoho farmářů již dnes nemá kapacitu a čas vyřizovat si dotace, ve kterých je často velmi obtížné se zorientovat. Náš fond disponuje profesionálním managementem se zkušenostmi v zemědělství, v řízení farem i v investičním bankovnictví. Pro naše farmy tak umíme získat dotace jak z národních, tak z evropských rozpočtů,“ uvádí Zychová.

„Naším největším know-how je restrukturalizace. Nespoléháme se pouze na pasivní růst cen podkladových aktivit, jako je třeba půda. Dobrým hospodařením máme možnost výkonnost fondu dále pozitivně ovlivnit,“ dodává Zychová, která se v minulosti podílela i na úspěšném spuštění první české větrné elektrárny ve Finsku. Zemědělství je podle Zychové stabilní sektor, který je velmi odolný i v dobách krize.

„Aktuálně vlastní Verdi fond farem podíl ve třech zemědělských farmách v České republice a v následujících letech plánuje koupit další farmy s celkovou investicí až 1 miliarda korun.  Nejčastějším důvodem pro prodej farem dnes bývá generační obměna,“ dodává Zychová, která již několik let patří mezi nejvlivnější ženy v Česku.

Rozvoj farem i regionu

Verdi fond farem nevnímá Zychová pouze jako investiční příležitost. Postupná akvizice dalších farem a jejich rozkvět je podle ní pozitivním impulsem pro rozvoj celého regionu. „Dvě ze tří farem vlastníme v oblasti západních Čech, kde je krajina místy stále velmi zanedbaná. Jednu z nich už provozujeme v bio režimu a postupně ji zvětšujeme: oblast zbavujeme náletových rostlin, uvažujeme o rozšíření honitby a postavení skleníků. Zvažujeme také výrobu sušeného ovoce, což je mimochodem činnost, která má v regionu tradici,“ líčí Zychová. „Zaměříme se také na distribuci vlastních výrobků – nabízet budeme maso, mléko, máslo nebo jogurty v bio kvalitě a naši investoři na ně budou mít velkoobchodní slevu,“ pokračuje.

Zemědělství zůstává podle ní sektorem, kterému byla historicky vždy věnována značná pozornost. „Otázka potravinové soběstačnosti byla velmi citlivá zejména po druhé světové válce a pak při vzniku Evropské unie a jejím následném rozšiřování. Důkazem významu zemědělství je také fakt, že většina výdajů z rozpočtu Evropské unie směřuje právě na jeho podporu,“ uzavírá Zychová.

www.fondfarem.cz

www.verdicapital.eu

Zdroj: Verdi fond farem