Manželé vyrábí biohnojiva a vakcíny pro stromy, zakázky mají i ve světě

11. 1. 2023  |  Filip Broz
Strom

Když v Hodoníně tornádo odneslo část lesa i s vrchní vrstvou půdy, báli se zástupci města, že nový les nebude mít z čeho brát živiny a vláhu. K sazenicím proto do země nechali dodat “půdní kondicionér” založený na hnojivu biochar.

“Jde v podstatě o uhlíkatý materiál získaný spálením měkkého dřeva. Díky němu stromky dobře zakoření, lépe rostou a není třeba je pravidelně zalévat,” vysvětluje Michal Hausenblas, zakladatel start-upu Groown, který má na obohacený biochar český patent.

Hausenblas a jeho manželka se začali přírodním hnojivům věnovat před pár lety, když byli oba unavení ze své práce. “Hledali jsme nový kariérní směr, který by byl zároveň ekologicky přínosný,” říká podnikatel. Rodinná zemědělská historie i Hausenblasův kamarád z botanického ústavu nakonec manžele přivedli na myšlenku biohnojiv a vakcín pro stromy. 

Start-up navázal spolupráci s největšími odborníky v oboru – s vědeckými pracovišti jako je Zemědělská univerzita v Praze nebo Botanický ústav Akademie věd v Průhonicích a také s firmami jako je lanškrounský Symbiom, specialista na mykorhizní houby. Produktem Groown jsou speciálně vyvinuté přírodní směsi, které mají rostlinám dodat živiny i na několik let a zvýšit jejich odolnost vůči suchu či patogenům. 

Díky mykorhize jsou stromy odolnější

Základem univerzálního hnojiva Groown je minerál zeolit, dále směs kompostů a zmíněný patentovaný biochar. Dalším produktem je biovakcína, jež se stříká ke kořenům stromů, ať už čerstvě zasazených nebo mohutných velikánů v centrech měst.

Kořenová injektáž. Foto: Groown.eu

Strom v ní dostane směs prospěšných bakterií, mykorhizních hub, jílu, vermikompostu a biocharu. Díky této injekci “vitamínů” dokáže strom lépe čelit stresorům jako jsou horká a suchá léta, znečištěné ovzduší, zimní solení komunikací nebo očůrávání psy.

“Každá rostlina potřebuje trochu jiné živiny a jiné mykorhizní houby. Při zakázkách tedy mícháme směsi pro konkrétní typ stromu. Případně i před aplikací naší vakcíny děláme rozbor půdy. Pak vidíme, co na daném místě rostlině nejvíce prospěje,” popisuje Hausenblas. Sebrané know-how, striktně ekologický přístup a Hausenblasova ochota hledat řešení na míru pro každého zákazníka, či spíše pro každou rostlinu, dala vzniknout firmě, kterých po světě moc není.

Vakcíny na Petřín i do Číny

Start-up zatím funguje necelé dva roky, ale už má za sebou řadu projektů v Česku. Živiny dodával mandloním v Petřínském sadu v Praze, platanům na zámku v Litomyšli či v Příbrami a mnoha stromům na hlavních třídách českých měst. Časem by rád získal i velké zemědělské a lesnické zákazníky. Jejich hnojiva, vakcíny či kondicionéry si však může koupit i každý malý pěstitel.

Michal Hausenblas s hnojivy nadšeně vyráží i za hranice. Účastní se konferencí, oslovuje potenciální zákazníky přes česká zastupitelstva, vědecké instituce, ale i napřímo. Proaktivní přístup už firmě přinesl velmi nadějné zakázky.

“Poptávka po biohnojivech je hlavně v oblastech ovlivněných nepříznivými klimatickými podmínkami. Příkladem je subsaharská Afrika, země Blízkého východu nebo samotná Čína, kde se snaží o rozsáhlou obnovu lesů,” jmenuje Hausenblas oblasti, odkud mají poptávky.

Nová výzva: najít partnera

Groown se také účastní akceleračního programu ClimAccelerator, jež pořádá pražský Impact Hub. “Řekli jsme si, že nyní nebudeme na nic říkat Ne a tak vznikla i naše účast v ClimAcceleratoru. Rádi bychom si v rámci programu udělali analýzu a lépe nastavili business model. Vlastně až díky diskuzím na seminářích mi došlo, že by pro nás bylo vhodné najít si strategického partnera či investora,” shrnuje Hausenblas, který zatím úspěšně buduje start-up bez půjček a dluhů.

Text: Jolana Kubátová 
Foto: pxhere.com, groown.eu
Zdroj: groown.eu