Lesy budoucnosti: Pestřejší a odolnější proti klimatickým změnám

18. 6. 2023  |  Jan Handl

Už třetí rok po sobě lesníci vysázeli více listnáčů než jehličnanů. A tempo přirozené obnovy lesa také soustavně narůstá. Na ploše zničené kůrovcovou kalamitou a suchem tak vyrůstají lesy druhově pestřejší a odolnější ke změně klimatu. 

Ministerstvo zemědělství podle tiskové zprávy poskytlo loni na obnovu lesů přibližně 4,2 miliard korun.

V roce 2022 plocha obnovených lesních porostů představovala více než 50 tisíc hektarů. Třetí rok po sobě roste plocha zalesněná listnáči. Loni vysázeli lesníci téměř 226 milionů stromků, konkrétně 141,5 milionu listnáčů a 84,3 milionu sazenic jehličnanů.

O milion víc lip

Nejvíce se při výsadbě využívaly sazenice buku a dubu. Třetí příčku obsadil smrk, který byl v dřívější době nejčastěji vysazovanou dřevinu. Významný je nárůst výsadby lípy (nárůst o 1,02 mil. stromů) a javoru (nárůst o 1,15 mil. stromů).

Více se při obnově lesa využívají i takzvané přípravné dřeviny, jako je například olše (narůst o 1,27 mil. stromů). Cílem však není v lesích mít co nejvíce listnáčů, i listnaté dřeviny totiž mají své choroby a škůdce, ale smyslem je vytvořit smíšené, druhově pestré a odolné lesní porosty. 

Záměrem lesníků je tvořit stabilní a odolné lesy. Odborná i laická veřejnost se shoduje na tom, že hospodářský les má plnit i řadu ekosystémových funkcí – pro klima, půdu, vodu, živočichy. 

Lesní království

Lesy pokrývají asi 34 % z celkového území České republiky. Pro zajímavost – nejvíc lesů v Evropě mají Finové 73% plochy země. Rakousko je na 7. místě z 47 %, Česko je na 18 místě, patříme tedy k těm více zalesněným zemím. Velká Británie má např jen 13% lesů, Holandsko 10%. 

Výměra lesů se u nás od druhé poloviny minulého století soustavně zvyšuje. Na konci roku 2022 zaujímaly lesní pozemky v Česku plochu 2 680 372 ha, státní lesy z nich tvořily téměř 54 %.

Těžba dřeva se loni snížila na 25,1 mil. m3, meziroční snížení představovalo 5,1 mil. m3. Podíl nahodilé těžby (kácení poškozených stromů v důsledku počasí či škůdců) klesl na 79 procent, objem nahodilé těžby v loňském roce tak byl nejnižší od roku 2017. To znamená, že lesy jsou v lepší kondici než v minulých letech.

Ministerstvo zemědělství postupuje podle Koncepce státní lesnické politiky do roku 2035 a její dlouhodobý cíl je právě odklon od monokulturních a převážně jehličnatých porostů.

Autor: Jan Handl

Foto: Daniel Dočekal, ilustrace