Geologové ohlašují začátek „zlaté vodíkové horečky“

17. 3. 2024  |  Jan Handl

Studie ukazuje, že přírodní zdroje vodíkového plynu jsou hojnější, než se očekávalo, a mohly by uspokojovat energetické potřeby lidstva po celá staletí.

Geologové ohlašují začátek nové energetické zlaté horečky pro vodík generovaný přirozeně na Zemi, dříve opomíjený bezuhlíkový zdroj. Podle prozatím nepublikované studie US Geological Survey se v přírodních podzemních zásobnících po celém světě nachází až 5 trilionů tun vodíku.

Vedoucí výzkumu Geoffrey Ellis při náhledu na výsledky na výročním zasedání American Association for the Advancement of Science v Denveru prohlásil: „Většina vodíku je pravděpodobně nedostupná, ale jen několik procent by i tak pokrylo veškerou předpokládanou poptávku 500 milionů tun ročně pro stovky let.“

Poptávka po vodíku jako palivu a průmyslové surovině, zejména pro výrobu čpavku při výrobě hnojiv, byla dosud uspokojována hlavně chemicky reformovaným plynem, který je tvořen převážně metanem, známým jako „modrý vodík“, vznikajícím při zachycování uhlíkových emisí. Menší množství vodíku se pak vyrábí štěpením vody elektrolýzou pomocí obnovitelných zdrojů energie, ten je označován jako „zelený vodík“.

Zlatý vodík 

Geofyzička Mengli Zhangová z Colorado School of Mines pro Financial Times uvedla, že čerpání přírodního vodíku (také známého jako geologický nebo „zlatý vodík“) by bylo čistší a levnější než v případě modrého nebo zeleného vodíku. Na odborné konferenci řekla, že se blíží zlatá horečka pro zlatý vodík. Světlé vodíkové vyhlídky začínají přitahovat zájem investorů. Americký start-up Koloma loni získal 91 milionů dolarů od fondů včetně Breakthrough Energy Ventures Billa Gatese.

„Geologický vodík představuje mimořádnou příležitost k výrobě čistého vodíku způsobem, který je nejen nízkouhlíkový, ale má také malou ekologickou stopu pro Zemi, malou vodní stopu a nízkou spotřebu energie,“ shrnul výhody zlatého vodíku obchodní ředitel společnosti Koloma Paul Harraka.

Americká společnost Natural Hydrogen Energy nedávno provedla průzkumný vrt v Nebrasce. Komerční provoz se rozběhne za několik let. Dříve měli vědci za to, že v blízkosti zemského povrchu pravděpodobně existovalo málo čistého vodíku, protože by byl spotřebován podzemními mikroby nebo zničen při geochemických procesech. Teď se ale geologové domnívají, že vodík vzniká ve velkém množství, když určité minerály bohaté na železo reagují s vodou.

Jako s ropou

Vodík vyžaduje odlišné geologické podmínky než naleziště ropy a zemního plynu. Doposud geologové nehledali zdroje vodíku na správných místech se správnými nástroji. Nyní nacházejí přírodní zásoby vodíku po celém světě. Nedávno vědci oznámili, že z chromitového dolu Bulqizë v Albánii proudí více než 200 tun vodíku ročně. 

Za místo zrození přírodní těžby vodíku je často považována vesnice Bourakébougou v Mali. Od roku 2012 tam proudí téměř čistý vodík z vrtu bez poklesu tlaku, což vesničanům poskytuje dodávku elektřiny. Vrt v Bourakébougou by mohl inspirovat vodíkovou vlnu srovnatelnou se zrodem ropného průmyslu v roce 1859, kdy Edwin Drake zarazil potrubí do země v Titusville v Pensylvánii a našel na ropu.

Foto: Daniel Dočekal, ilustrace (Dall E 3)