“Co je nejvíc sustainable? Výdaje na zbrojení!” říká admirál NATO Rob Bauer

14. 1. 2025  |  Jan Handl

Jeden z čelných představitelů NATO Rob Bauer vyzývá banky, penzijní fondy a ratingové agentury, aby tváří v tvář rostoucím geopolitickým hrozbám změnily svou politiku. Mnozí investoři jsou podle něj „stupid“, když se vyhýbají zbrojnímu průmyslu. Zbrojení, respektive výdaje na obranu, jsou podle něj dnes základ prosperity.

Západní ratingové agentury, banky a penzijní fondy jsou hloupé, když se vyhýbají investicím do obrany, jinými slovy do zbrojení, varuje jeden z nejvyšších představitelů NATO admirál Rob Bauer a vyzívá finanční instituce, aby se přizpůsobily rostoucím bezpečnostním hrozbám. Předseda vojenského výboru aliance řekl listu Financial Times (FT), že neschopnost investorů pochopit svou roli v „kolektivní obraně“ znamená, že riskují svůj byznys i evropskou bezpečnost. 

Říká to natvrdo

„Proč vás nepřesvědčily biliony dolarů? Co se stalo s vaším obchodním instinktem? Jste hloupí? A to říkám i penzijním fondům. Jste hloupí?“ řekl listu Bauer. „Pokud se díváte na návratnost investic… v příštích dvaceti letech bude potřeba opravdu utratit tolik peněz.“ Tak charakterizuje admirál rozpočet na obranu – v řádech tisíců miliard dolarů.

Bauerova výzva přichází v době, kdy se evropské vlády snaží zvýšit vojenskou výrobu, aby zajistily vyzbrojování Ukrajiny, a jen několik dnů před inaugurací nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který požaduje, aby se Evropa kvůli své bezpečnosti méně spoléhala na USA.

Akcie zbrojařů

Akcie mnoha velkých evropských zbrojních společností (včetně německého Rheinmetall a norské Kongsberg Gruppen) v minulém roce prudce vzrostly. Vládní objednávky na tanky, rakety a dělostřelectvo nabobtnaly a investoři sázeli, že přezbrojení NATO v nadcházejících letech zvýší jejich zisky.

Některé evropské banky se však podle FT stále zdráhají půjčovat výrobcům zbraní. Brzdí to hlavně menší výrobce, kteří jsou ovšem zásadní pro širší dodavatelský řetězec. Zatímco investice rizikového kapitálu do zbrojních start-upů v zemích NATO od roku 2019 vzrostly čtyřnásobně, několik institucionálních fondů v Evropě stále nemůže investovat do zbrojení na základě environmentálních, sociálních a vládních zájmů (ESG). Společný rozpočet EU má rovněž zákaz týkající se přímých investic do obrany.

Válka a udržitelnost

Nizozemský námořní důstojník, který odejde ze své funkce v NATO koncem tohoto měsíce poté, co absolvoval své tříleté funkční období, prohlásil, že současné pojetí ESG je zastaralé. „Stále existují penzijní fondy a banky, které tvrdí, že není etické investovat do zbraní, protože jsou určené k zabíjení lidí,“ řekl Bauer. Těm prý říká toto: “Navštivte Gazu. Navštivte Ukrajinu. Jděte a navštivte Jemen a Sýrii. Uvidíte, co umí válka,“ dodal. „Investice do obrany pro účely odstrašení je ve skutečnosti nejlepším opatřením udržitelnosti“.

Bauerova logika

Evropská komise a více než tucet vlád EU zesilují tlak na Evropskou investiční banku, aby zrušila téměř zákaz financování zbraní a aby pomohla posílit evropský obranný průmysl. Bauer vysvětluje, že myšlenka odpojení peněz od bezpečnosti je znepokojivá, protože ekonomikám se daří pouze ve stabilní a bezpečné zemi. Obrana podle něho není náklad, ale investice.

Investice do obrany považuje admirál Bauer za klíč k udržitelné budoucnosti. Zdůrazňuje, že stabilita a bezpečnost jsou základními předpoklady nejen prosperující ekonomiky, ale vlastně i samotné existence lidstva. 

Tento přístup trochu připomíná situaci během druhé světové války, kdy byly masivní investice do obranného průmyslu nejen otázkou přežití, ale také katalyzátorem technologického pokroku a ekonomické transformace. Zatímco tehdy bylo zbrojení veřejností bez debat akceptováno vzhledem k bezprostřední hrozbě, dnešní situace je komplexnější, ovlivněná otázkami etiky, environmentální odpovědnosti a principy ESG.

Foto: Daniel Dočekal, ilustrace (DALL E 3)