Zelené Vánoce: i dárky mohou být ekologické

7. 12. 2022  |  Filip Broz
Vánoční dárky zabalené ekologicky do šátku

Zkusili jste si někdy položit otázku, kdo mívá větší radost z dárku? Dárce, nebo obdarovaný? Na Vánoce, bohudík, netřeba nezbytně uplatňovat právnickou formulaci, že k darování dochází smlouvou uzavřenou mezi dárcem a obdarovaným, odpověď na danou otázku přesto nebude úplně snadná.

Traduje se, že není větší radostí než obdarovat druhého. Jak ale dosáhnout toho, aby dárky byly radostí nejen pro nás, kteří je dáváme a dostáváme, ale také pro naši planetu? Máme pro vás pár tipů, jak vymyslet a pojmout ekologické dárky, které potěší na všech frontách.

1.    Neplýtvejte dárky bez rozmyslu

Podlehnout vábničce všudypřítomné reklamy, která na nás číhá jak ve veřejném prostoru, tak v online světě, je lákavé. A snadné. Zvláště když stačí párkrát kliknout a za pár dní máte dárek doma, a to rovnou v úchvatně lesklém balení. Mnohdy za vámi ale putuje z druhého konce světa a jeho uhlíková stopa rozhodně není zanedbatelná.

Když už se rozhodnete nějaký ten dárek koupit, vyberte si proto raději obchod, který se hlásí k udržitelnému životnímu stylu, spolupracuje s lokálními výrobci, omezuje obalový materiál, případně vám nenutí papírovou fakturu a vystačí si s elektronickou.

A můžete také své blízké obdarovat něčím, co prospěje životnímu prostředí. Nemohl by někoho potěšit třeba šikovný domácí kompostér nebo sada přírodních vonných svíček? V nabídkách eko obchodů najdete také široký sortiment udržitelné přírodní kosmetiky.

2.    Zkuste něco vyrobit sami

Můžete se ale do výroby dárků pustit také sami – a překvapit ostatní třeba domácím mýdlem, vlastnoručně ušitou taškou nebo jedinečným stínidlem na lampu. Hranicí znovu populárního principu „vyrob si sám“ – dnes čím dál tím častěji označovaného anglickou zkratkou DIY (“do it yourself”) – jste pouze vy sami, vaše nápady, případně vaše ne/šikovnost a odvaha.

DIY dárky mají obrovský potenciál. Na jedné straně umějí potěšit osobitým přístupem, na straně druhé navíc často představují ryze ekologickou variantu dárku. Jednou z výtečných vlastností doma zhotovených dárků bývá totiž skutečnost, že při jejich přípravě obvykle recyklujete to, co už doma máte a za jiných okolností byste to možná už vyhodili.

Zabodujete určitě také s originálním balením dárků, které bude ekologické i neotřelé zároveň: inspiraci můžete hledat třeba v Japonsku a překvapit dárkem zabaleným do šátku. Technika zvaná furoshiki se přitom zrodila už v 17. století a pokud zvolíte kvalitní ručně vyráběný šátek, máte hned dva dárky v jednom!

3.    Darujte něco prospěšného lidem i přírodě

Některé dárky udělají radost hned dvakrát. Potěší vaše blízké a podpoří charitativní projekty, jako například tato karafa. Foto: NF Veolia

Dárkem ovšem může být zážitek či pomoc těm, kteří ji potřebují. Oboje lze skvěle spojit s ekologicky vstřícným přístupem. Takový dárek navíc nezanechá žádný odpad, tudíž budete „zero waste“, ba dokonce životnímu prostředí rovnou výrazně přispějete.

V moderní společnosti mnohým rozhodně může přijít vhod například kurz kosení a naklepávání, při kterém se obdarovaný nejen naučí pracovat s kosou a vyčistí si hlavu, ale navíc pokosí i nějaký ten luční porost, což příroda ocení.

Smysluplné a ekologicky vstřícné jsou ale také charitativní poukazy s příspěvky na pomoc lidem v rozvojových zemích, ať se týkají podpory školního vzdělávání afrických dětí, budování studen v pouštních oblastech či podpora mokřadů.

Je na vás, jakou cestu zvolíte. Ale stejně jako v každodenním životě i v období Vánoc platí, že myslet na planetu, znamená dožít se společně zdravé budoucnosti.

Text: Petr Christov
Foto: Shutterstock, NF Veolia
Zdroj: happymag.cz, vianatura.cz