Aranka nabízí zažít nedostatek a ještě za to zaplatit. A zájemců má dost

28. 1. 2022  |  Filip Broz

Jaké je to zažít udržitelnost na vlastní kůži, a to na několika málo metrech čtverečních? Pobyt v mobilním domku Aranka ukazuje jak restartovat ohleduplný vztah k přírodě a učí, jak šetrně nakládat s přírodními zdroji. Je zároveň výkladní skříní dostupných chytrých řešení.

 

„Sny. Těmi to obvykle začíná. Jsou důležité, jsou nezastupitelné,“ píše se na stránkách projektu hideandseek. U snů ale tato parta sympatických nadšenců nezůstala, a tak v roce 2019 světlo světa spatřila první Aranka. Tehdy ještě nikdo netušil, o jak moc úspěšný projekt se bude jednat: projekt získal například hlavní cenu Designbloku 2019, evropskou cenu Green Product Award 2020 nebo nedávno cenu za nejlepší dřevěnou stavbu roku 2021 v České republice.

Tehdy také nikdo nemohl tušit, že přijde pandemie koronaviru, která v celém světě na téměř dva roky zastaví běžný život a zároveň obrátí vzhůru nohama naše priority. Včetně toho, jak budeme chtít v budoucnu trávit volný čas: v místech, kde nedochází k velké koncentraci lidí a kde si užijeme naprosté soukromí. Aranka si prostě uměla načasovat svůj příchod na tento svět.

 Skromný luxus

Jedná se o mobilní dům, který si můžete pronajmout již na několika zcela výjimečných lokalitách v České republice. Na půdorysu 6,8 x 2,5 metru budete hospodařit s omezenými zdroji, v souladu s přírodou, a přesto zažijete veškerý myslitelný komfort, včetně krbu, sauny nebo borovicového sudu s kamny, z kterého můžete až dlouho do noci sledovat hvězdnou oblohu. Dřevěný interiér na míru připomíná kajutu na lodi. Myšleno bylo i na osvětlení, které se samo mění tak, aby bylo v naprosté harmonii s přirozeným koloběhem dne.

 

Cílem pobytu, jak tvrdí zakladatelé projektu, je “posílit váš vztah k přírodě, pocítit na vlastní kůži omezenost zdrojů. Tu si jinak uvědomujeme spíše jen teoreticky. Aranka nás naučí šetrnému nakládání se zdroji a pomůže nám pochopit, jaká aktivita vyžaduje kolik energie či vody. Tato zkušenost je pak přenosná do našich domovů a dalšího života obecně, může pomoci kultivovat našeho každodenní chování, vést nás k ekologické odpovědnosti.”

Soběstačnost a moderní technologie

Aranka je energeticky zcela soběstačná, nevyžaduje žádnou infrastrukturu ani žádné stavební práce, pokud se má kamkoliv umístit.  Je mobilní a je schopna zcela flexibilního přemístění bez zanechání jakékoli stopy v krajině. Prostě se naloží na náklaďák a odveze se, kamkoliv je potřeba. Díky technologiím ukrytým v domě můžete sledovat, jak využívá energie a zdroje.

Například když Arance dochází voda v nádrži pro sběr dešťové vody, kterou používá na oplach toalety, požádá pomocí přístrojů blízké i vzdálené meteostanice o předpověď počasí a podle aktuální předpovědi a stavu vody v technické nádrži se sama rozhodne, zda nádrž doplní vodou pitnou.

A naopak, když objem pitné vody klesne na 20 % a současně je v nádrži na vodu dešťovou alespoň 10 % objemu, začne Aranka s čištěním dešťové vody. K té se používají membránové technologie, aktivní uhlí, a nakonec i UV lampa.

Podobné je to s energií.  Na střeše Aranky je umístěná fotovoltaická elektrárna, která umožňuje energetickou nezávislost v zimních měsících až pět dní a v letních až tři týdny. Ve chvíli, kdy jí energie dochází a předpověď počasí není, co se sluníčka týká, povzbudivá, začne Aranka s energií šetřit tak, aby její životně důležité systémy mohly běžet dál, jak mají. Vše je také monitorováno v přehledném grafu na integrovaném monitoru Scada. Nocležníci tak zjistí, kolik vody a energie za den pobytu spotřebovali, jaký je stav CO2, teploty či vlhkosti.

Text: Filip Brož
Foto: Tomáš Novák