Třídění bioodpadu nebo kompostování. Tipy na udržitelné Vánoce

21. 12. 2022  |  Filip Broz
Kompost

Společensky prospěšný podnik Kokoza se spojil s hercem Petrem Vaňkem a společně šíří myšlenku udržitelných Vánoc. Připravili několik humorných krátkých videí, jejichž vánočním poselstvím je ukázat, jak si jednoduše vypěstovat zelenou a jedlou domácnost.

„Kompostování a pěstování se týká nás všech, protože každý doma vyhodíme ohryzek od jablka nebo si pro radost pěstujeme pokojovky na parapetu či zeleninu na záhonu. Proto bychom chtěli letos dopřát o slupku lepší Vánoce všem,“ říká zakladatelka Kokozy Lucie Matoušková Lankašová.

Jak Petr Vaněk hledal o slupku lepší Vánoce

„O slupku lepší Vánoce jsou především o udržitelnosti a to je moje téma. Už roky jsem vášnivý kompostář. Štvalo mě pořád vyhazovat zbytky jídla a zeleniny. Měl jsem toho dost, a když toho má někdo dost, pak je možné začít věci měnit. Začal jsem u sebe,“ popisuje svou cestu ke kompostování herec Petr Vaněk, kterého můžete znát z filmů Toman (2018), Dítě číslo 44 (2014) nebo Collete (2013).

„S pomocí Kokozy se ze mě stal ‚král žížal‘ – mám dva vermikompostéry, zahradní kompostér i bokashi nádobu. A rád tuhle osvětu šířím dál, proto mě bavilo si trochu zablbnout a s Kokozou vytvořit sérii kompostovacích a pěstovacích videí,“ dodává o spolupráci.

Smažené Vánoce. Jak správně likvidovat olej po smažení

Smažený kapr či řízky patří neodmyslitelně na štědrovečerní tabuli. Pro jejich přípravu je zapotřebí nemalé množství oleje. Jeho správná likvidace může zamezit ucpání odpadů a zabránit nečekaným výdajům. Podle průzkumu Pražských vodovodů a kanalizací však polovina dotázaných likviduje použitý olej jedním z nesprávných způsobů. Nejhorší je vylévání oleje do odpadu, kde mohou tuky postupně ucpat odpadní potrubí a následná oprava velmi prodraží vánoční svátky. Olej proto nejlépe přelít do lahve a vhodit do speciálního kontejneru na olej nebo odvézt do sběrného dvora.

4 tipy na udržitelnější Vánoce

  • Obklopujte se zelení, doma i venku. Zamilovat se do pokojových rostlin je jednoduché. Jak to? Je to chemie! Pokojová rostlina totiž není jen krásná dekorace. Věděli jste, že čistí vzduch od toxických látek a umí snížit hladinu stresu, pokud s ní strávíte aspoň 30 minut? A to se (nejen) o Vánocích hodí. V Kokoze pro vás připravili i speciální manuál, který vám pomůže mít o slupku udržitelnější pokojovky.
  • Třiďte bioodpad. Jde to v bytě i v rodinném domu. Abyste s kompostováním už nikdy nepřestali, začněte pomalu – s nádobou na bioodpad v kombinaci s hnědou popelnicí nebo bokashi fermentovací nádobou. Koš na bioodpad máte v kuchyni po ruce a pohodlně do něj třídíte veškerý organický odpad z vašeho bramborového salátu. Dle objemu biopopelnice nebo bokashi nádoby pak pravidelně zelené zbytky vynášíte. Bez zápachu a mušek.
  • Začněte kompostovat. Vyzkoušejte třeba kombinaci bokashi nádoby a vermikompostéru. Kalifornské žížaly ve vermikompostéru milují fermentovaný výstup z bokashi nádoby, do které můžete vyhodit i zbytky vařeného jídla z vánoční hostiny. Můžete mít tak více zpracovaného bioodpadu i kvalitního kompostu.
  • Darujte dárky, které mají smysl. Zkuste letos místo „lapačů prachu“ udělat radost udržitelným a užitečným dárkem. Co třeba kvalitní dřevěné ptačí krmítko či hmyzí domek na zahradu? Tyto i další dárky vyrábí integrační dílna Kokozy, která zaměstnává lidi se zkušeností s duševním onemocněním.

V tuto chvíli tvoří bioodpad 40 až 60 % komunálního odpadu. Pokud toto množství přepočítáme na kilogramy, odhaduje se, že každý Čech v domácnosti vyhodí okolo 100 kg bioodpadu ročně. Přestože jde o takové množství, končí velmi často na skládkách, kde způsobuje produkci skleníkových plynů. Například za rok 2020 bylo do komunálního odpadu vyhozeno 1 119 536 tun bioodpadu, jeho tříděním by z něj ale mohlo vyrůst nové jídlo.

Text: Filip Brož, Kokoza
Foto: Kokoza
zdroj: Kokoza, pvk.cz