Těžaři kryptoměn v USA spotřebují více elektřiny než všechny počítače v zemi

11. 5. 2023  |  Lubomír Heger

Některým statistikám se říká “funfacts”, i když jsou spíš tragikomické. Tak třeba výpočet americké administrativy, podle něhož těžba bitcoinu a dalších kryptoměn spotřebuje ročně až 60 terawatthodin elektrické energie. To je více než všechny americké počítače a více než myčky, pračky a mrazáky dohromady. Mimochodem – celé Česko loni spotřebovalo také 60 terawatthodin.

Administrativě Joea Bidena to přijde natolik skandální, že navrhla speciální daň DAME (Digital Asset Mining Energy), která firmy těžící kryptoměny zkasíruje o částku odpovídající 30 procentům ceny elektřiny. V návrhu zákona se doslova mluví o “nápravě škod”, které těžaři společnosti a životnímu prostředí působí.

Moment, životnímu prostředí? Ano, činnost těžařů kryptoměn sestávající z nesmírně náročných početních operací vyprodukuje ročně 100 milionů tun emisí CO2, což odpovídá roční produkci emisí celé české ekonomiky.

Kromě toho těžaři kryptoměn produkují tisíce tun elektroodpadu, protože jejich stroje používají vysoce specializované ASIC čipy, které po zastarání (životnost činí kolem 15 měsíců) nemají jiné využití. To není zdaleka všechno.

Spotřeba elektřiny v domácnostech a krypto těžbě v USA (Zdroj: Bilý dům)

Kšeftování s elektřinou

Těžaři podle New York Times vydělávají další desítky milionů dolarů na programu zvaném Responsive Reserve. Regulátoři totiž platí velké částky spotřebitelům, kteří jsou ochotni během odběrové špičky nebo bouře okamžitě vypnout spotřebiče. To těžaři rádi dělají a když náhodou přijde výpadek proudu, vzápětí prodají do sítě rezervovaný výkon za stonásobně vyšší cenu, než za kterou ji nakoupili. 

Sečteno a podtrženo: těžaři kryptoměn spotřebují absurdní množství elektřiny, tlačí její cenu do výšky pro ostatní spotřebitele, vydělávají na jejím prodeji při výpadku a ještě si rezervují “zelenou energii” z obnovitelných zdrojů (která pak chybí jinde), aby se prezentovali jako “ecofriendly”. Bílý dům toho má dost a chce z nich v příštích letech vymáčknout celkem 3,5 miliardy dolarů do rozpočtu. To je sice spravedlivé, ale… nepošle Amerika ten problém pouze někam jinam?

Místo těžby recyklování

Analytici očekávají, že kryptoměnový průmysl bude na takový zásah reagovat přesunem z USA. Celosvětová spotřeba elektřiny při těžbě kryptoměn podle Cambridge Bitcoin Electricity Consumtion Indexu činila 133 terawatthodin. To je jen o jednu Twh méně, než spotřebuje celý Pákistán a o jednu více než celá Ukrajina. Pokud se těžba přesune do třetího světa, bude to s emisemi ještě horší.

Je z toho nějaká cesta ven? Jednu nabízí kryptoměna Ecoterra, která je součástí systému Recycle2earn. Stejnojmenná aplikace umožňuje sbírat žetony za recyklovaný materiál, tyto žetony ukládat či prodávat. Aplikace též nabízí přístup na trh s emisními povolenkami, který je jinak otevřen jen pro korporace. Pokud by se i ostatní kryptoměny vydaly podobným směrem, mohly by tím významně snížit svou enviromentální stopu.

Autor: Lubomír Heger

Foto: Daniel Dočekal, ilustrace