Ta nejlepší zelená zpráva: Už brzy nás začne ubývat!

17. 2. 2025  |  Jan Müller

America First? No! Earth First! Máme jen jednu planetu, a ta se jmenuje Země. Hranice států jsou jen čáry na mapách. Příroda na mapy nedbá a Trump neporučí větru, dešti. Dnešní odklon od udržitelnosti znamená jen exportování problémů do budoucna. Ale to nevadí, protože hlavní je, že probíhá “tichá revoluce v porodnosti”.

Přestože od zvolení Trumpa mnohé firmy a státy – postižené kombinací nenažranosti a strachu – odstupují od svých environmentálních slibů, nic zásadního to neznamená. Je možné, že přijde nějaké období zmatků, popírání skutečnosti a snad bohužel i dalších geopolitických konfliktů (eufemismus vraždění se lidí navzájem), nicméně každému, kdo má oči, je jasné, co kolem sebe vidí. Moderní globální civilizace buď změní svůj směr, nebo skončí. A vznikne něco nového. Možná v tom „novém“ budou mít hlavní slovo ti, kdo jsou dnes nejchudší a nejposlednější, možná umělá inteligence, možná delfíni. Kdo ví?

Dětství na galejích

Ale zkusme být optimisté, protože… protože proč ne? Na internetu lze přeci najít řadu povzbudivých vědeckých faktů o tom, že naše civilizace má slušné šance. Jednou z nich je, že přibývá mladých Číňanů, kteří nechtějí mít děti. Porodnost zde klesá ještě rychleji než v Evropě či USA. Proč? 

Financial Times přinesly v únoru reportáž o tom, že být dnes klukem nebo holkou v Číně je pěkná otrava. V Číně, kde je vzdělávací systém nelítostným kolotočem vyčerpávajících zkoušek, nočních doučování a rodičovských očekávání, mnoho mladých odpovídá na otázku rodičovství: „Ne, díky.“ Díky vlastní zkušenosti dobře vědí, co by jejich dítě čekalo – roky drtivé soutěže, dětství obětované známkám a neustálý tlak na to, aby si vydobylo místo na pracovním trhu. Proč přivést dítě na svět, kde dětství připomíná vojenský výcvik? Je to tichá revolta: generace, která si tím sama prošla, se rozhodla, že svým dětem tu stejnou vyčerpávající dráhu jednoduše ušetří. A kdo by jim to mohl vyčítat?

Náklady na vzdělání, drahé bydlení, neochota podřizovat se institutu manželství, nezájem o hledání partnera jen kvůli dětem, touha po svobodě a nezávislosti… To jsou přece inteligentní důvody, proč nemít děti. A protože i v Číně dnes na univerzitách studuje více žen než mužů (informovaly o tom i Novinky.cz), znamená to, že do budoucna bude tento trend pokračovat. To samé platí pro Západ.

Svět pod 2,1

Guardian nedávno informoval o statistikách OSN, které naznačují, že světová populace bude nadále růst až do poloviny 80. let 21. století, kdy dosáhne vrcholu přibližně 10,3 miliardy lidí, a poté začne postupně klesat. V roce 2022 činila globální porodnost 2,3 dítěte na jednu ženu a očekává se, že do roku 2100 dále klesne na 1,8, což je pod úrovní potřebnou k přirozené obnově populace (2,1 dítěte na ženu).

Zeptáme-li se ChatGPT, aby spočítal vývoj počtu lidí ve 22. století podle trajektorie porodnosti odhadované pro 21. století, dojdeme k závěru, že na konci 22. století by průměrná porodnost byla 1,3 dítěte na ženu, což by vedlo k počtu obyvatel 7,44 miliardy – tedy přibližně tolik, kolik jich podle statistik OSN na světě žilo v roce 2010.

Méně je více

Každý člověk navíc znamená více emisí CO₂, více spotřebovaných ryb z oceánů, více vykácených pralesů. Méně lidí = méně problémů. Stabilizace velikosti světové populace je možná největší naděje do budoucna. 

Představme si svět s menším počtem lidí, kteří lépe znají zákony přírody, umějí šetrněji vyrábět energii, přestávají zabíjet zvířata a ničit přírodu, protože přecházejí na rostlinnou stravu a náhražky masa… Není třeba cestovat na Mars. Vše, co potřebujeme, máme přímo před nosem. Třeba se dokážeme uskrovnit – a to by mohlo v delším časovém horizontu pro prosperitu lidstva a veškerého života na Zemi docela dobře stačit.

Foto: Daniel Dočekal, ilustrace (DALL E 3)