Petr Rokůsek: proč se vizionář české energetiky teď pouští do nábytku

28. 5. 2023  |  Jolana Kubátová

V rámci seriálu Green Apéro si Petr Šimůnek povídal s Petrem Rokůskem – mužem, který na trhu energetiky způsobil skutečnou revoluci 

Inovativní energetická firma Nano Energies a výrobce poctivého nábytku Javorina, to jsou nyní dva hlavní projekty devětačtyřicetiletého byznysmena Petra Rokůska. Vizionář v oblasti moderní energetiky se dlouhodobě snaží o její ozelenění, decentralizaci a digitalizaci. Jak pomáhá jeho byznysu současná energetická krize a proč investuje do nábytku si povídal v talkshow Green Apéro s šéfredaktorem Forbesu Petrem Šimůnkem.

Green Apéro

Petr Šimůnek, šéfredaktor magazínu Forbes, si každý měsíc pozve inspirativní osobnost, aby společně diskutovali „o businessu, o udržitelnosti, o životě.“ Těchto neformálních talkshow se můžete zdarma zúčastnit (stačí sledovat program inovativního prostoru a vegetariánského bistra Green Table, kde se tyto diskuze konají), případně si můžete rozhovory pustit ze záznamu formou podcastu ZDE.

“Cítím se jako scénárista a mým žánrem je propojování přírody a technologií,” popsal sám sebe Petr Rokůsek. Zakladatel akciové společnosti Nano Energies studoval jeden z prvních ročníků životního prostředí na ČVUT. Ještě během studií začal podnikat ve výrobě hliníku, jeho rámečky na reklamní plakáty se dodnes používají po Česku i v zahraničí. 

V roce 2006 ho na tři měsíce zastavil úraz na lyžích, kdy poněkud symbolicky narazil do transformátoru elektrického vedení. O rok později v rámci deregulace energetického trhu koupil licenci na obchodování s elektřinou. Po dvacetileté zkušenosti s podnikáním se nedávno vrátil k oboru, který chtěl celý život dělat. “Chybělo mi svobodné prostředí, ve kterém můžu tvořit, chtěl jsem být tím scénáristou,” vypráví Rokůsek.

Jak vyladit síť 

Nyní miliardová společnost Nano Energies prostřednictvím tří divizí udržitelně obchoduje s elektřinou. Rokůsek se svým týmem aktuálně zkoumá možnosti sdílení elektřiny a agregování energetické flexibility. “Agregace flexibility je v podstatě vyrovnávání energetické sítě. K tomu se nyní používají hlavně uhelné a plynové elektrárny. My k tomu vytváříme konkurenci a teď už nám s tím pomáhá i EU novou legislativou,” vysvětluje Rokůsek. Otevírají se tak nové možnosti. Velcí odběratelé už nyní pomáhají vyrovnávat energetickou soustavu (a dostávají za to zaplaceno) tím, že například zrovna vypnou chlazení, nebo naopak nějaký stroj zapnou. Jde o stále aktuálnější téma. S větším používáním větrných či solárních eletráren, jejich výkon závisí na počasí, stoupá potřeba síť vyrovnávat.

Budoucnost energetiky podle Rokůska spočívá ve snaze lépe vnímat přírodní vlivy. „Nové technologie nám musí umožnit napojit se na přírodu. Zkrátka zapnout stroj, když zrovna fouká či svítí slunce,” popisuje. Krize posledního roku podle podnikatele velmi pomohla jejich byznysu. “To, o co se snažíme 15 let, se najednou proměnilo v business model, který vychází,” říká. Vysoké ceny běžných zdrojů energie motivují spotřebitele podle Rokůska mnohem lépe než zelené certifikáty.

Fortel jako výhoda

V loňském roce rozšířil Rokůsek svou působnost o nábytkářství. Stesk po atmosféře výrobní haly ho přiměl k investici do slovenského výrobce prémiového dřevěného nábytku Javorina. “Všichni jsou zbláznění do robotiky a umělé inteligence, ale já myslím, že takovýto fortel bude v budoucnu velká výhoda. Fascinuje mě to,” vysvětluje Rokůsek.

Kvalitní výroba je podle něj v souladu s udržitelností. „Pokud vyrobíte křeslo ze stromu, který rostl sto let, tak alespoň sto let musí to křeslo dobře sloužit. Důležité jsou zkušenosti, mistrné zpracování a designová nadčasovost,” je přesvědčený investor.

I přes současnou krizi v nábytkářství má ambici slovenskou řemeslnou práci vyvážet do zahraničí. Jeho vizí je rozšířit výrobu Javoriny do dalších míst a otevřít lokální závody blízko zdroje dřeva i elektřiny. Decentralizace mu dává smysl nejen v energetice, ale právě také ve výrobě. I spotřebitelé se podle něj vrací k lokálním výrobkům, sám byl překvapen vysokými prodeji “drahé” Javoriny na Slovensku. Jednu z výroben nábytku si chce otevřít do pěti let i v místě svého bydliště, v Lichtenštejnsku. 

Státeček pro inovace 

Na alpském úpatí Rokůsek bydlí už pátým rokem. Nalákala ho sem poklidná atmosféra kontrastující s hektickou Prahou, a také inovativní prostředí malého evropského státu. “Lichtenštejnsko dokáže rychle schvalovat zákony podporující nové technologie. Když člověk chce surfovat na vlně změny, tak tady má bezpečný přístav k ukotvení do legálního rámce,” zdůvodňuje.

V alpském údolí se Petrovi Rokůskovi také lépe přemýšlí. “Za domem mám v podstatě prales, rád do něj chodím, pozoruji a často tam najdu odpovědi na svoje byznysové otázky,” vypráví a nadšeně doporučuje proslulou knihu Tajný život stromů od Petra Wohllebena. Jak Rokůsek dodává: V lese vypozoroval, že i zdánlivě škodlivé věci nakonec k něčemu slouží a že diverzita umožňuje stabilitu systému. A s touto myšlenkou prý buduje všechny své projekty.

Text: Jolana Kubátová

Foto: Green Table, Tomáš Turek