Kvalita ovzduší v ČR? Pomůže lokální smogová mapa

16. 12. 2022  |  Filip Broz
smog

Je lepší jít běhat ráno, nebo večer? Je rozumné v této lokalitě postavit dům? A máme dnes děti ve školce brát vůbec na procházku? I taková rozhodnutí může ovlivnit informace o tom, jaká je teď v mém okolí kvalita vzduchu.

“Kvalita ovzduší by měla zajímat každého, kdo dýchá,” říká nekompromisně docent Martin Malčík. Spolu s ostravskými kolegy založil start-up perfect-Air, který chce poskytovat just-in-time informaci o kvalitě ovzduší s přesností na metry. S projektem se účastní už druhé fáze programu ClimAccelerator organizovaný Impact Hubem.

Kvalita vzduchu v Evropě se v posledních desetiletích výrazně zlepšila, přesto úroveň jeho znečištění v mnoha městech stále překračuje limity EU i pokyny Světové zdravotnické organizace. Následkem špatné kvality ovzduší podle odhadů Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) každoročně předčasně zemře asi 400 000 lidí.

Kvalita ovzduší se přitom mění v čase a ovlivňuje ji mnoho faktorů. Vysoký tlak, dny bez srážek, i aktuální činnost výrobního podniku. S informací o tom, jaký zrovna dýchá vzduch, by každý mohl dělat lepší každodenní rozhodnutí a tím zmírnit dopad znečištění na svůj organismus. S touto myšlenkou pracuje desetičlenný ostravský tým na projektu perfect-Air.

Čidla do každé ulice

Perfect-Air vyvinulo měřící stanice a nyní pracuje na mobilní aplikaci poskytující přesné informace o kvalitě vzduchu. “V současnosti existuje v každém kraji jen několik měřících stanic, my je chceme mít v každé ulici, protože kvalita vzduchu se může lokálně velmi lišit,” popisuje Malčík. Jejich měřící čidla lze taktéž umístit na dům či byt. Právě rozšíření těchto stanic by mělo start-upu postupně zajistit bezkonkurenčně nejpřesnější data o kvalitě vzduchu, zprvu alespoň na úrovni České republiky. Aktuálně jich má po Česku necelých 70.

Sebraná data perfect-Air využije v mobilní aplikaci, která už je nyní ke stažení. Uživatel v ní najde mapu Česka, která barevně odlišuje stupeň znečištění polétavými prachovými částicemi v jednotlivých oblastech. Tým v současnosti vyvíjí algoritmus, který co nejefektivněji propojí pozemní data z vlastních stanic s daty ze všech dostupných služeb včetně družic a hydrometeorologických ústavů.

Přehled díky aplikaci

Aplikace počítá dokonce i s dopravní situací a reliéfem krajiny. “V některých údolních vesnicích stačí, když soused zatopí a smog se může v celé vesnici držet i několik dní, než začne foukat,” ilustruje Martin Malčík. Sám, původně učitel biologie a nyní docent na Vysoké škole báňské v Ostravě, je o důležitosti kvality vzduchu přesvědčený čím dál více. Aplikace je nyní ke stažení zdarma, do budoucna tým chystá rozšíření například pro sportovce, developery či samosprávy.

Řešení perfect-Air už využívá například společnost ČEZ, která nechala do obcí na Hlučínsku nainstalovat 25 čidel s myšlenkou podpořit vytápění tepelnými čerpadly. Další čidla perfect-Air připravuje k instalaci na oblíbenou běžeckou trasu v Bohumíně. 

Start-up se zúčastnil akceleračního programu ClimAccelerator v Impact Hubu. “Pomohlo nám to získat cenné know-how a kontakty. Díky analýze životního cyklu (LCA) našeho projektu jsem si poprvé uvědomil jeho plnou šíři,” vypráví Malčík. Perfect-Air nyní postoupil do druhého kola programu a doufá, že se mu i díky této účasti podaří najít strategického partnera či investora.

Text: Jolana Kubátová
Foto: perfect-Air
Zdroj: perfect-Air, eea.europa.eu, impacthub.cz