Je vůbec zero waste život ještě in?

10. 10. 2022  |  Filip Broz
Ukázka zero waste produktů

Pokud se zajímáte o zdravý a udržitelný životní styl, nejspíš jste se již setkali s pojmem „zero waste.“ V překladu z angličtiny znamená „žádný odpad,“ a to je vlastně celá filozofie tohoto životního stylu. Zredukovat produkci vlastního odpadu na minimum s cílem pomoci životnímu prostředí. V tomto článku se dozvíte tipy, jak se zero waste začít a jestli má tento styl ještě budoucnost.

5 zásad redukce odpadu

Redukovat všechen odpad, to se snadno řekne, ale jak to v praxi funguje? V prvé řadě je dobré objasnit, že cílem zero waste, ač název tak napovídá, není za každou cenu dokonalost. Každý krok, který podniknete k omezení produkce odpadu je malou výhrou pro vás i životní prostředí.
A jaké jsou základní zásady zero waste? Takzvaných 5 R – je to pět základních pouček, které nám radí, jak omezit produkci odpadu.


1. Refuse (odmítnout, nepoužívat) nám říká, že bychom se měli zamyslet, jaké věci k pohodlnému životu skutečně potřebujeme, a jaké můžeme vypustit. Omezit odpad = omezit spotřebu.
2. Reduce (omezit) napovídá, že nepotřebné věci bychom neměli kupovat a ty, co máme dopoužívat, darovat a v poslední řadě se jich zbavit.
3. Reuse (znovu použít), neboli ze starého nové, nám radí, že bychom své věci měli používat tak dlouho, jak je jen možné.
4. Rot (shnít, zkompostovat) znamená, že všechny rozložitelné zbytky, které vyprodukujeme, bychom měli použít na kompost a tím pádem je navrátit do koloběhu přírody.
5. Recycle (recyklovat) říká, že pokud je věc už skutečně nepoužitelná a nedá se zkompostovat, hodíme jí do recyklačního koše.

Obaly největším producentem odpadu

Jako ve všech domácnostech, i v té vaší jsou největším zdrojem odpadu obaly. Jak se ale obalů zbavit, když vše v supermarketu je nějak zabaleno?
Odpovědí jsou bezobalové obchody. Dnes je síť zero waste obchodů široká a nějaký bezobalový obchod najdete téměř v každém větším městě. V nabídce dostanete prakticky vše, co nakoupíte v supermarketu. Začít můžete se suchými potravinami – luštěniny, těstoviny, semínka, ořechy, čaje a další pohodlně nakoupíte v zero waste obchodech za stejnou cenu jako v supermarketu, často v bio kvalitě.

Je zero wate ještě vůbec in?

Pokud se o zero waste zajímáte již nějakou dobu, mohli jste si všimnout, že za poslední roky se o tomto životním stylu přestalo mluvit tak masivně. Znamená to tedy, že je popularita bezobalového života na ústupu? Opak je pravdou! I když nenarazíte tak často na lidi, kteří se zero waste věnují opravdu 100% oddaně, díky snahám dobrovolníků se povědomí o redukci odpadu dostalo do širší veřejnosti a díky tomu se více lidí snažit množství svého odpadu snížit. Důkaz tohoto je fakt, že počet bezobalových prodejen v Česku s každým rokem stoupá.

TIP: Přečtěte si, jak využít kávovou sedlinu. Firma Nafigate ji používá v kosmetice i jako barvivo.

Text: Jáchym Blabol 
Zdroj: https://www.zerowastecesko.cz/zero-waste/, https://www.optimistdaily.com/2022/01/the-rise-in-popularity-of-zero-waste-stores/
Foto: Shutterstock