Jak začít rok ekologičtěji a ještě ušetřit?

30. 12. 2022  |  Filip Broz
Domácí vaření jako ekologická cesta k úsporám

Vlastně je to úplně snadné. Když šetříte, prospíváte životnímu prostředí. Ekonomická úspora totiž často kráčí ruku v ruce s prospěšností ekologickou. A možností, jak se v běžném životě alespoň pokusit přispět k menší zátěži naší planety, je nepřeberné množství. Čím ale začít? Zkuste v novém roce třeba vyrazit do práce MHD, uvařit si doma nebo se zaměřit na to, co skutečně potřebujete.

Veřejný prostor potřebuje veřejnou dopravu

Jeden dopravní prostředek má k dispozici úplně každý: vlastní nohy. Ty ale vždycky nestačí. Přesto se i v takových případech hodí omezit na nezbytnou míru používání (málo ekologického) osobního automobilu a raději třeba nasednout na (bezemisní) kolo či – ještě lépe – nastoupit do prostředku veřejné dopravy, která ve městech a jejich okolí představuje nejekologičtější a zároveň nejúspornější variantu přepravy.

Doprava obecně totiž patří v globálním měřítku k největším znečišťovatelům životního prostředí a jakékoli snížení počtu motorových dopravních prostředků v silničním provozu je chvályhodné.

A i když do českých měst zatím ve větším rozsahu nedorazil moderní ekologický trend dopravy MHD zcela zdarma, je nepochybné, že její využívání šetří životní prostředí i peněženky cestujících. Ušetřit můžete zejména tehdy, pokud využíváte dlouhodobých předplatných jízdenek, kdy se cena jízdného obvykle pohybuje v jednotkách korun denně.

Nabízí se rovněž ekologická alternativa v podobě privátního či komerčního sdílení aut, tzv. car sharing se prosazuje už i v rámci velkých společností. Jeden sdílený automobil totiž dokáže podle výzkumů nahradit více než deset individuálních vozidel.

Vařit a jíst s rozmyslem

Mít předem připravený jídelníček a nákupní seznam třeba na celý týden není žádná ostuda. Naopak. Pokud si totiž zvládnete připravit recepty na několik příštích dní a zároveň nakoupíte všechny základní suroviny najednou, můžete nejen snížit svou uhlíkovou stopu, chovat se ekologicky, ale také značně ušetřit.

Příprava jídelníčku vás zároveň donutí přemýšlet nad tím, jak jednotlivá jídla propojit. Třeba takový zeleninový vývar se bude hodit i za dva dny a vy rychle zjistíte, že uplatnit zero waste princip doma v kuchyni je snadnější, než jste si mysleli.

Je to navíc svým způsobem návrat k tradičnímu hospodaření našich předků, které z velké části stálo právě na co možná nejhospodárnějším využití aktuálně dostupných surovin. A také potvrzení inspirativního postřehu Jakuba Zeleného z Člověka v tísni, který apeluje na to, abychom pěstovali „spíš mezilidské vztahy, než abychom si uspokojovali své potřeby nákupem služeb a produktů.“

Vaření doma je totiž zábava, obzvláště pokud se o jídlo můžete podělit. Navíc je dokázáno, že pokud vaříte pro více lidí, nakládáte s potravinami hospodárněji, než když vaříte singl. Ale i to se dá vyřešit: zkuste se třeba někdy vzájemně pozvat s přáteli na jídlo domů.

Maximální možný minimalismus

Nekupovat víc, než potřebuji, se stává v poslední době trendem. A neplatí to zdaleka jen v oblasti potravin a jídla. Před každým novým nákupem se po všech stránkách vyplatí zpomalit, zamyslet a zvážit, zda je daná věc pro váš život skutečně nezbytná. Hádejte, jaká bude ve většině případů odpověď…

Určitě také doma najdete spoustu věcí, které – alespoň podle vás – dosloužily. Co je takhle zkusit opravit? A ty nepoškozené by se zase mohly někomu ještě hodit, nemyslíte? V tomto směru dobře poslouží prodejní platformy sociálních sítí (jako Marketplace), nebo specializované prodejní aplikace a weby (jako Vinted). Vyzkoušet můžete i ReUse centra.

Nabídnout přitom můžete jak nepotřebné oblečení, tak hračky nebo nábytek. A zabijete dvě mouchy jednou ranou: uděláte někomu radost, a ještě si třeba něco málo vyděláte. O prospěšnosti recyklace pro naši planetu nemluvě!

Text: Petr Christov
Foto: Shutterstock
Zdroj: ekolist.cz, alfafit.cz