Fotovoltaika představuje udržitelné řešení, bez negativních vlivů na přírodu. Nabízí však také finanční úsporu až 50 % za energie a možnost získat až 50% státní dotaci na instalaci. Letošní rok navíc bude ve znamení technologických novinek a vyšší efektivity.
O tom, že fotovoltaika je teprve v plenkách a že se neustále objevují nové trendy a objevy, které mohou naši budoucnost úplně změnit, jsme nedávno psali. A vývoj vskutku neustále pokračuje a každých pár dní přijde další novinka.
Odborníci na chemickou výrobu z Londýna a Hongkongu by například už během několika měsíců rádi dostali na trh solární panely nového typu. Měly by být o polovinu levnější, než klasické křemíkové kolektory, ačkoli dosáhnou až 25% účinnosti.
U nejvýkonnějších „křemíků“ přitom za skvělou hodnotu považujeme už dvacet procent. Nové, tenké a ohebné články mají být vyráběny z hmoty, která je podle některých odborníků pro účely udržitelných technologií a boj s emisemi doslova zázračná – perovskit.
Je flexibilní, ohebný a dá se vyrábět například obyčejným sítotiskem. Jako tenká fólie, která může být třeba na oknech. Asi 0,7 m2 perovskitu prý přitom dodá stejné množství energie jako 1m2 křemíku. Přitom při nesrovnatelně nižší hmotností. Podle výzkumníků už teď komerční dostupnost záleží jen na rychlosti zahájení produkce.
Perovskit se totiž dočkal pozitivní odezvy v renomovaném časopisu Science a probíhá dokonce patentovací řízení. Šéf týmu říká, že jeho laboratoř dokáže díky optimalizaci směsi účinnost ještě zvýšit. Už teď se pracuje na aplikaci perovskitu pro použití při napájení drobné elektroniky.
„Můžeme se pomalu začít těšit na sluchátka, chytré hodinky nebo dokonce „dobíjecí“ oblečení využívající solární energii.“
Fotovoltaika tedy zdaleka neřekla poslední slovo. Navíc, jak upozorňují odborníci v řadě oborů, které se rozvíjejí díky snaze o snížení emisí, ještě pořád se primárně zaměřujeme na výkon, objem, množství dodávané energie. Mnohem méně pracujeme s optimalizací nebo izolacemi, které snižují ztráty získané energie.
Globálně největší dodavatel řešení pro optimalizaci fotovoltaických elektráren, firma Solytic, funguje už v 60 zemích a dokáže chytrými produkty zvýšit efektivní využití solární energie o desítky procent. Jak? Chytrým rozdělováním energie mezi odběratele, promyšleným zálohováním nebo třeba spojením několika zdrojů do sdílené sítě.
Právě Solytic ukazuje, jak zásadní rezervy máme ve využívání osvědčených postupů. Často není potřeba žádný geniální vynález. Právě optimalizované sdílení solární energie nabízí podle odborníků do budoucna obrovský potenciál úspor. A tím i snížení emisí.
Taktéž si pomalu zvykáme, že využití umělé inteligence není žádné sci-fi. A solární průmysl může z využití AI (Artificial Inteligence) pro své uživatele vytěžit opravdu hodně. Představte si fotovoltaiku, které se dokáže „učit“ a zdokonalovat svou funkci díky chytrému zpracování nasbíraných dat. Taková umělá inteligence by dokázala řídit a optimalizovat výrobu, uschovávání a distribuci získané solární energie efektivněji, než jakýkoli jiný systém.
Už dávno ostatně neřešíme problémy se životností systémů. Standardní záruční doba na solární panely dosáhla 25 let a záruka na střídače (elektronické srdce fotovoltaické elektrárny) je aktuálně okolo 10 let. Pokud můžete s těmito parametry pracovat v celkové kalkulaci nákladů, stává se z chytré optimalizace skutečně hlavní způsob maximalizace získané energie a jejího využití.
„Výkon i spolehlivost jednotlivých fotovoltaických komponent už začíná být standardem. Výše úspor a celková užitnost tak víc a víc závisí na kvalitě partnera komplexní dodávky fotovoltaiky.“
Ještě před rokem jsme netušili, jak extrémně se zvedne zájem o solární energii kvůli zdražení energií, trvající válce na Ukrajině a snaze definitivně se odstřihnout od závislosti na ruských zdrojích i fosilních palivech obecně.
Jestli si před rokem někdo myslel, že fotovoltaika je výplod ekologických nadšenců, dneska už nejspíš chápe, že její přínos je primárně ekonomický. Solární panely jsou totiž win-win z hlediska přírody i peněženky.
A je skvělé, že příliv peněz do výzkumu díky většímu zájmu odběratelů přináší tak rychlé výsledky, jako pokus o vytvoření zmíněné „wearable“ elektroniky na solární energii atd.
Kdo chce šetřit na energiích a využít štědrou dotaci ze státního programu Nová zelená úsporám až do výše 50 % ceny instalace fotovoltaické elektrárny, nemusí ovšem na nic čekat. Fotovoltaika je výhodná už dnes. Co konkrétně může přinést například obyvatelům bytových domů, kteří v drtivé většině platí v energeticky nevyhovujících bytech za energie zbytečně moc?
Text: Filip Brož Foto: Christian Malye, François Berthemet, Benoit de La Rochefordière Zdroj: domysobe.cz, science.org